Profi szervezés, tehetséges színjátszók, sok nevetés és humor, népes közönség jellemezte az április 8-án hatodik alkalommal megszervezett diákszínjátszó fesztivált. A diákok felkészültsége, szívből jövő játéka és lelkesedése azt mutatja: Gyergyóban ennek a fesztiválnak is jövője van.
– Az Ifitéka szervezésében 2010-ben indult ez a rendezvény a Salamon Ernő Gimnázium dísztermében Iskoláink tehetségei néven. Négy évig ezzel a névvel és a városbeli iskolák színjátszó csoportjainak részvételével zajlott a fesztivál, tavaly pedig már logóval, reklámvideóval újítottunk, és a felhívást kiterjesztettük más városokra is – tudtuk meg Málnási Andreától, az Ifitéka irodavezetőjétől az előadások szünetében.
Idén hat csapat lépett a művelődési központ nagyszínpadára: az immár veteránnak számító Fogarasy Mihály Általános Iskola csapata mellett a székelyudvarhelyi Üvegfigurák, a Halvirág Egyesület csapata, valamint a Sfântu Nicolae Elméleti Líceum két csapata erősítette a mezőnyt. A városi színjátszó csapat, a Zakuszka versenyen kívül mutatta be produkcióját.
Az első előadást a Hétszínűek előadásában láthattuk. A Fogarasy Mihály Általános Iskola diákjai egészen pontosan negyvenhatan vettek részt a produkcióban. Igazi csapatmunka jellemezte fellépésüket, amely a kamaszok örök problémáit, a felnőttekkel való viszonyuk nehézségeit kíméletlen őszinteséggel tárta a szemünk elé. A kerítés mögül című előadás elgondolkodtató volt tanár, diák és szülő számára egyaránt: a végén állva tapsolt a közönség.

A fesztivál idei vendégei a székelyudvarhelyi Üvegfigurák csapata volt: Kávécsarnok című, Szép Ernő-darabjuk bemutatóját láthattuk. Az előadást követően a csapat két vezetőjétől – Fincziski Andreától és Bekő Fóri Zenkőtől – megtudtuk, hogy a társulat 2010 óta létezik: eleinte a Backamadarasi Kis Gergely Református Gimnázium tanulói alkották a csapatot, de ma már több iskola diákjai is ide tartoznak.
– Azért üvegfigurák, mert törékenyek, és a tökéletességük pont abban rejlik, hogy vannak hibáik. Minden üvegfigurában van egy kis buborék vagy épp egy kicsit csacska egyéniség, de ettől különlegesek, egyediek – indokolta a névadást Bekő Fóri Zenkő, majd hozzátette: azért fogadták el a meghívást – még úgy is, hogy nem volt teljesen kész a darab –, mert remek csapatépítő lehetőségként fogták fel a részvételt.
Ismerkedni, együtt lenni
A megkérdezett diákok mindegyike a fesztivál lényegeként említette az együttlétet, egymás munkájának megismerését, és azt, hogy hasonló gondolkodású, színházat szerető társaikkal találkozhatnak itt, évről évre több és jobb alkotással büszkélkedve.

– A színjátszó csapatok fejlődését önmagukhoz mérjük, nem arra helyezzük a hangsúlyt, hogy ki a legjobb, itt az a fontos, hogy mindenki jól érezze magát – mondta el Málnási Andrea, hozzáfűzve: az előadások után a zsűri tagjai, valamint a színjátszó csoportok vezetői szakmai megbeszélést tartanak, hogy egymás munkáját segítsék, kiegészítsék. A csapatok mindegyike emléklapot kap, a zsűri által legjobbnak mondott társulat pedig a következő fesztiválig a vándorkupa tulajdonosa lesz.
Amint arról Dézsi Szilárd színházi rendező, a zsűri egyik tagja beszámolt, ígéretesebb és sokkal erősebb a mezőny, mint az eddigi években.
– Mindannyian remekül teljesítenek, de megemlítenék két iskolát, amelyeknek lelkiismeretes és odaadó munkája évről évre jobbá teszi a csapatokat, ezek a Fogarasy Mihály Általános Iskola és a Sfântu Nicolae Elméleti Líceum, ahol Bartalis Boróka és Filip Simona pedagógusok fontos munkát végeznek. Amennyiben igénylik, szívesen segítjük tanácsokkal a diákok vezetőit – hol keressenek irodalmat, milyen darabokat válasszanak –, de valójában az a lényeges, hogy a gyermekekkel együtt ők találják meg azt a közös hangot, amelyben a csapatmunka és a játék egyaránt jelen van – mondta el érdeklődésünkre a rendező.
Első helyezés – Mini Trimbulinzii Franțuziaști csapat Patrick Mermaz Crima de școala starurilor című darabjával (Sfântu Nicolae Elméleti Líceum)
Különdíj – Hétszínűek csapat: A kerítés mögül című darabbal (Fogarasy Mihály Általános Iskola)
Legjobb női szereplő – Duka Andrea (Üvegfigurák csapat, Palló Imre Művészeti Szakközépiskola)
Legjobb férfi szereplő – Erdős Bálint (Üvegfigurák csapat, Tamási Áron Gimnázium)
A zsűri tagjai: Huszár Ágnes bölcsész szakos hallgató, Dézsi Szilárd rendező, Moșu Norbert-László és Fodor Alain Leonard színművészek.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819