Egy szülő legnagyobb félelme magára hagyni beteg gyermekét, még akkor is, ha orvosi felügyeletre bízza őt. Főleg a 14. életévét még be nem töltött gyermeknek van szüksége a szülői gondoskodásra ahhoz, hogy biztonságban érezze magát. Jelenleg rengeteg olyan kórház van Romániában, ahol vagy nincs rá lehetőség, vagy pedig egyszerűen megtagadják, hogy a szülő befeküdjön gyermekével a kórházi ellátás időszakára. A szebeni szülők felháborodása eredményezte, hogy a héten az egészségügyi miniszter ismét mindenkit felszólított arra, hogy azt a tényt, miszerint a szülő is befeküdhet a beteg gyermeke mellé, nem egy kiváltságként, hanem a gyermek jogaként kell tekinteni, gyakorlásának lehetőségét pedig mindenekfelett biztosítani kell.
Gyermekgyógyászok és pszichológusok már az 1950-es években kimutatták, hogy a kórházi gondozás káros hatással van a gyermekek érzelmi és lelkiállapotára. Ez főképpen azzal magyarázható, hogy elválasztják őket a családtól, új környezetbe kerülnek, és hirtelen kikerülnek a komfortzónájukból. A magát biztonságban érző gyermek kezelése, a folyamatosan és közvetlenül tájékozódó szülő aktív segítsége egyaránt gördülékenyebbé és sikeresebbé teszik a gyógyító tevékenységet. A szülőnek fontos, hogy megbízzon a gyermekét kezelő orvosban és az orvosi ellátásban. Ha ez a kölcsönös bizalom megszűnik, szükség esetén a szülő nehezebben tudja majd gyermekét „egyedül” hagyni a kórházban, amit a gyermek is megérez.
Az ENSZ gyermekek jogairól szóló egyezménye és az Európai Szervezet a Kórházban Kezelt Gyermekekért ajánlása is hangsúlyozza, hogy a gyermek joga, hogy szülei vagy a szüleit helyettesítő személyek vele lehessenek a kórházi tartózkodás egész ideje alatt. Romániában erről az Egészségügyi Minisztérium 1284/2012-es számú, a kórházba utalt betegek hozzátartozóinak látogatási programjáról szóló rendeletében olvashatunk. A rendelet világosan kimondja, hogy a gyermeknek joga van a kapcsolattartáshoz, vagyis a szülő vele maradhat a kórházi kezelés alatt.
Tehát a rendelet értelmében kérésre:
- kötelező biztosítani az intenzív terápiás osztályon fekvő gyermek egyik szülőjének állandó ottlétét. Ebben az esetben a életévüket még be nem töltött gyermekekről van szó, hiszen itt a beteg állapotának súlyossága az, ami meghatározó, állandó ottlétet feltételez. Ez kizárólag az egyik szülőre vonatkozik.
- kötelező biztosítani a 14 évnél kisebb gyermekek esetében egy hozzátartozó állandó ottlétét, függetlenül attól, hogy melyik osztályra fektetik be. Itt meg kell jegyezni, hogy mivel a beteg állapota nem olyan súlyos, mint az előbbi esetben, nem szükséges, hogy a kísérő személy az egyik szülő legyen. A lényeg, hogy tekintettel a gyermek korára, egy hozzá közel álló személy vele legyen ebben az időszakban.
- A 14-18 éves gyermekek esetében, függetlenül attól, hogy melyik osztályra fektetik be, az osztályvezető jóvá kell hagyja a hozzátartozó állandó ottlétét. Ebben az esetben, mivel a gyermek már nagyobb, és egészségügyi állapota viszonylag jónak tekinthető, a hozzátartozók állandó ottlétének szükségességét az osztályvezető határozza meg. Természetesen az osztályvezető figyelembe veszi a beteg állapotát, korát és lelkiállapotát. Ilyenkor a gyermek érdekei bírnak a legnagyobb jelentőséggel.
A rendeletben meghatározott szabályok megsértése szabályszegésnek minősül, és törvény szerint büntetendő. A 857/2011-es számú kormányhatározat 30. b.) cikkelyének értelmében 5000-10 000 lej közötti pénzbírsággal büntetik a jogi entitásokat, ha nem biztosítanak a kísérő szülőnek szállásra alkalmas helyet a kórházban.
Ennek ellenére is vannak olyan kórházak, ahol a beteg gyermek jogait nem tartják tiszteletben. A felháborodott szülők elmondásai szerint a gyermekek olyan lelki traumákkal jönnek ki a kórházból, amiket nagyon nehezen és csak későre tudnak feldolgozni. Az egyik szülő vagy hozzátartozó jelenléte a kórházi kezelés során félgyógyulást jelenthet a gyermeknek, éppen ezért egyetlen kórház sem engedheti meg magának, hogy a helyszűke vagy egyéb hasonló kifogások miatt súlyos lelki sérüléseket okozzon egy amúgy is sebezhető gyermeknek.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819