A frissen sült kenyerek és péksütemények hívogató illata minden arra járót becsalogat a gyergyószentmiklósi „régi pékségbe”, ahol nemcsak finomságok, hanem néhány éve művészi alkotások is készülnek a kenyértésztából. Bartalis Csaba kenyérszobrászati alkotásai több éve jelen vannak a GastroPan nemzetközi szakkiállítás látnivalói között, és alkotójuk sohasem tér haza díj, elismerés nélkül. Idén a Gyerekkorunk meséi témakörben készített alkotásával harmadik díjat nyert.
A kenyérszobrászatról, az aprólékos munka buktatóiról és szépségéről Bartalis Csabával beszélgettünk.
– Miért kezdett el művészi szinten foglalkozni a kenyérsütéssel?
– Szinte ebben a pékségben nőttem fel… édesapám is itt dolgozott, és 1962 óta a mindennapjaim része ez a környezet. 1980 óta vagyok a Harmopan pékség alkalmazottja, ma a gyergyószentmiklósi egység termelési felelőse. Amikor 2009-ben megszervezték az első GastroPan versenyt Szovátán, én is ellátogattam az eseményre, mert érdekelt, vonzott ez a része a pékmesterségnek. A csíkszeredai főnökséggel történt beszélgetést követően eldöntöttem, hogy megpróbálkozom a kenyérszobrászattal. A biztatásukra nekifogtam a tanulásnak, és részt vettem a következő versenyen, azóta egy év kivételével minden alkalommal jelen voltam egy-egy alkotással a megmérettetésen. Kaptam többféle helyezést, első, második, harmadik díjat, valamint kiváló minősítést is.
– Milyen alkotásokkal vett részt a versenyeken?
– Mindig szobrászat kategóriában pályáztam, első díjat A kenyér útja című alkotásommal nyertem, két alkalommal volt Falusi élet címmel meghirdetett verseny is, amelyen második díjat, továbbá kiváló minősítést kaptam.

– Hogyan, mennyi idő alatt készül el egy kenyérszobrász-alkotás?
– A témát a pékek és cukrászok szaklapjában közlik le; amikor ez megtörtént, kigondolom, elképzelem, milyen legyen az alkotás, ez majdnem egy hónapot vesz igénybe. Annak ellenére, hogy készítés közben változik, kissé átalakul, formálódik a mű, mégis szeretem jól kigondolni és előre elképzelni. Utána megközelítőleg másfél hónapot vesz fel maga a munka: az alkotás kenyértésztából készül, csirizzel ragasztom össze a darabokat. Színekkel az utóbbi két évben kezdtem kísérletezni, régebben színek nélkül dolgoztam. Tortafestéket használok, és talán ez a legnehezebb része a munkának, mert nagyon nehéz eltalálni a színeket, azt kapni, amit szeretnék. Többféle tortafestéket kipróbáltam már, keverem a színeket, egyszer kipróbálom őket más tésztán, mert ahogy érintkeznek a felülettel, változnak az árnyalatok.
– Az idei téma Gyerekkorunk meséi volt, milyen jelenetet formázott meg?
– Mátyás király legelső találkozását Kinizsi Pállal. Mátyás vitéze fiatalkorában molnárlegény volt, és egy vadászat alkalmával a szomjas király az apátsághoz ment, és vizet kért Kinizsitől. A molnárlegény szaladt a forráshoz, belemártotta a kupát a vízbe, és szaladt volna a királyhoz, hogy felszolgálja neki, de eszébe jutott, hogy mégsem adhatja oda csak úgy. Felkapott egy malomkövet, és arra helyezve a kupát megkínálta a királyt vízzel. Az alkotáson látszik Kinizsi izmainak kidolgozottsága, a kar- és lábizmok domborulatai. A figurákat külön-külön sütöttem ki, egyszer elkészült a test, a fej, majd a haj, és végül retusálni kellett, mert sütés közben deformálódott.

A kézmozdulatokat vagy lábtartást sem lehetett úgy megcsinálni, ahogy szerettem volna, csak utólag lefaragva a kisült tésztából. Kinizsi kupát tartó kezét is külön el kellett készíteni, majd felragasztani, a lónak a lábait ugyanúgy. Aprólékos munka ez, sok folyamatból áll: félóránként lehet csak dolgozni, utána másfél-két órát kell hagyni a tésztát száradni. Olyan is előfordul, hogy a tészta megrepedezik, és ahogy hozzáérek, eltörik.
Az alkotás jelenleg Csíkszeredában van, remélhetőleg május elején hazakerül Gyergyóba, és majd a kenyérüzlet kirakatában lesz megtekinthető.
– Van-e érdeklődő, akinek átadható ez a tudás, tapasztalat?
– Szeretnék ősztől nyugdíjba vonulni, de van egy csíkszeredai kollegám, akit érdekel. Szívesen segítek, hogy megtanulja, de bárki másnak is, akit érdekel a mesterség.
2016-ban nyolcadik alkalommal szervezték meg a GastroPan nemzetközi szakkiállítást, ahol több tízezer sütőipari, cukrászati és vendéglátóipari szakember és érdeklődő jelent meg.
A 7000 négyzetméteren elterülő három kiállítóterem újszerű alapanyagoknak, hatékony technológiáknak, praktikus eszközöknek, bemutatóknak, gyakorlatias műhelyeknek és versenyeknek ad otthont.
A versenyek egyik leglátványosabb eleme a művészeti alkotások kategóriája, ennek során a versenyző pékek művészi oldalukat mutathatják meg olyan kenyértésztából készült alkotásokkal, amelyek érdekes történeteket jelenítenek meg.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819