Egy fénykép feltöltésével kezdődött, közösségi megmozdulás lett belőle. Tiboldi Bea, a Barátok Feredője takarításának főszervezője szerint, ha tudnak, akkor akarnak segíteni az emberek. A közösség erejéről, a modern szerveződés előnyeiről, a kalákákról beszélgettünk.
– Miért pont a Barátok Feredőjére esett a választás?
– Személyes kötődésből, de emellett a környezetünk iránti felelősségvállalás is közrejátszott.
Ezeket a kezdeményezéseket mindig megelőzi valami személyes történet: esetünkben vasárnapi séta alkalmával a fiam elesett, és majdnem kiszúrta a szemét egy szeggel. Ez volt az i-re a pont, nagyon régóta fontolgattam, hogy illene nekilátni a feladatnak. Féltem, hogy ha felkeresem a tulajdonost, mit fogsz szólni, milyen lesz a hozzáállása az egészhez. Ezért tologattam a gondolatot, halasztgattam a szervezést, de megtörtént az elkerülhetetlen.
Közeledett a pünkösdi búcsú is, és szégyenletes volt, hogy hányan látják ilyen elhanyagoltnak azt a területet. Meghirdettem az eseményt, de nem számítottam nagy tömegre. Gondoltam, hogy a család megy, kerül néhány barát, megleszünk.
Nagytatám annak idején részt vett a régi feredő újításán. Teljesen másként nézett ki, akkoriban még én is fürödtem benne. Nagyon szerettem volna, ha újra régi formájában tündökölhet.
– Mennyi idő telt el az elgondolás és a megvalósítás között?
– Minden kezdeményezés mögött van egy párperces eszmefuttatás. Ez kezd letisztulni az emberben, elgondolja, hogy mit szeretne, megrágja, kikéri mások véleményét, nekilát. Esetünkben közrejátszott a kényszerhelyzet is: elég nagy szégyen lett volna, ha a zarándokok elhanyagolt, gondozatlan területként látják a környéket.
– A terület tulajdonosa hogy reagált a megkeresésre?
– Nagyon pozitív volt a hozzáállás mindhárom fél részéről. Jólesett, hogy nem kellett tovább evezni. A ferencesek oldala nagyjából rendezett volt, látszott rajta, hogy dolgoznak a karbantartásán.
– Hányan vettek részt a kalákán?
– Megközelítőleg tizenöten. A sást kellett kivágni, szemetet felszedni, és máris jobban nézett ki. Sokat segített a természet: akkor zöldült, újult minden. Jól haladtunk, de képtelenség volt egy nekifutással rendbe tenni mindent. A második alkalommal se voltunk sokkal többen, de mindenkinek örültünk, és nagyon jó hangulatban telt a kalákázás. Ekkor csatlakozott néhány önkéntes Németországból, Angliából, Franciaországból a Hargita Megyei Önkéntes Központ és a Care2Travel közvetítésében.
– Milyen érzés volt látni a végeredményt?
– Már két nap elteltével olyan jó volt látni, ahogy kinő a fű. Ezek persze mind serkentik az ember kedvét, de tette miatt senki nem vár elismerést. Akik ott voltunk, mind azért mentünk, hogy változtassunk a helyzeten. Nem akartunk nagy hírverést, de a sajtó felfigyelt rá, képek is felkerültek róla a közösségi oldalakra.
Örültünk, hogy sokkal jobb állapotba került a feredő, de fontos figyelembe venni, hogy amit mi találtunk tavasszal, az az őszi be nem takarított, el nem pucolt növényzet volt. Emiatt most, ősszel is neki kell fogni, és eltakarítani, hogy tavasszal jobb helyzet fogadjon.
– Kizárólag ismerősök kapcsolódtak be a kezdeményezésbe?
– Úgy működött, hogy mindenki hozott még valakit, így tágult a kört. A családom, ismerősök és egy Kalot-projekt önkéntesei is bekapcsolódtak. Jó élmény volt, nem fáradtunk el. Lényeges volt, hogy olyan programot szervezzünk, ami nem annyira megterhelő, nem kedvteleníti el az embereket. Tíz körül fogtunk neki, és egykor letettünk mindent, és elmentünk ebédelni. A harmadik alkalommal már nem volt szívünk otthagyni a maradékot, ebéd után visszamentünk, és gyorsan feltakarítottunk.
Voltak nagymamák gyerekek, lett sütemény, és került az is, aki megegye. Nemtől, kortól függetlenül jöhetett bárki, került munka neki. Azt hiszem, hogy ez a kaláka egyik szépsége.
– Teljes mértékben a Facebookon szervezték az esemény?
– Ott fröccsent ki belőlem, hogy felháborító a helyzet, és kellene tenni valamit ellene. Nemsokára készítettem egy eseményt azzal a gondolattal, hogy valaki úgyis lesz majd. Létrehoztam egy csoportot is, hogy aki szeretné, az tudja követni, hogy mi történik.
A történethez hozzátartozik az is, hogy egy újságíró ismerősöm felfigyelt a kirohanásomra, s akkor írt egy véleményt a helyzetről, amelyben arra biztatta az olvasókat, hogy ha megvalósul a kezdeményezés, akkor vegyenek részt benne. De elsősorban a Facebook volt a szervezkedés helyszíne, itt volt a legegyszerűbb elérni az embereket. Heten jelölték be, hogy részt vesznek, megközelítőleg kétszer annyian jöttek. Ez nagyjából tükrözi, hogy mennyire reális az, ami a virtuális térben történik.
Az első akció után a sajtóban is megjelent a dolog. Nem küldtünk közleményt, nem lett volna szép, hogy magánszemélyként ajnározzuk a tettünket, de anélkül is elterjedt.
– Valamilyen más területre terveznek ilyen jellegű megmozdulást?
– Voltunk még kint a Borzsovai feredőnél. A Kalot szervezte a kalákát, minket mint barátaikat hívtak el. Ez mindig csak úgy összeáll, nem kell különösebb egyeztetés, szervezkedés. Mindenki dolgozik, családja van, de amikor tud, akkor megy és segít.
Most ott tartunk, hogy nemsokára kimegyünk felmérni a helyzetet, és október közepén újra kimennénk egyet takarítani a Barátok Feredőjéhez.
– Ön szerint mennyire működik napjainkban a kalákázás?
– Szerintem az emberek szégyellik kérni mások segítségét, vagy csak arra gondolnak, hogy a húsznak úgyis negyede jön el, s emiatt nem is kezdenek bele. Hiszem, hogy ha tudnak róla az emberek, akkor, ha öten is, de összegyűlnek, és próbálnak mozdítani valamit. Remélem, hogy visszajön a kalákák ideje, mert számomra nagyon pozitív tapasztalat volt ez a néhány alkalom. Én gyerekként nem emlékszem egyetlen kalákára sem, úgyhogy valószínű, hogy nem a mi generációnknál csúszott el a dolog, hanem valamikor korábban. De most könnyebb szerveződni, talán sose volt ilyen nagy a közösség ereje, ki kell ezt használni.
BARÁTOK FEREDŐJE
A csíksomlyói kegytemplom mögötti terület.
Vizének gyógyhatást tulajdonítottak.
Három tulajdonosa van: a ferencesek, a csíkszeredai polgármesteri hivatal és a csíksomlyói közbirtokosság.
Tiboldi Bea szervezésében egy önkéntes csoport három alkalommal takarította és tatarozta a területet.
Az önkéntes akcióhoz bárki csatlakozhat, részletes információk a https://www.facebook.com/groups/baratokferedoje csoportban találhatók.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819