Az önkormányzatok szociális osztályán igényelhető az a havi 50 lej értékű vásárlási utalvány, amelyet a hátrányos helyzetű szülők igényelhetnek gyermekeik után. A 3-6 éves, óvodás gyerekek szülei ezt az összeget csakis élelmiszerre, ruhaneműre és iskolai felszerelésre költhetik. A tanév második félévére járó segély április 20-ig kérhető. Egy másik jó hír a szülőknek, hogy a szeptemberi évkezdéskor elkísérhetik gyerekeiket az iskolába vagy az óvodába, hiszen valószínűleg szabadnapot kapnak erre a napra.
Jelenleg egy elöregedő, sikerorientált társadalomban élünk. Egyre többen megkérdőjelezik a szakmai és a családi élet összeférhetőségét. Ebben döntő szerepet játszik a munkahelyi státusz, a munkahely elvesztésének félelme, az anyagilag kedvezőtlen szabadságok, a várandósság állapotának terhe. A kedvezőbb szülői szabadságok, különböző juttatások célja, hogy javítsák a dolgozó szülők rendelkezésére álló lehetőségeket azáltal, hogy a szabadságra vonatkozó intézkedések segítségével jobban össze tudják hangolni munkavállalói és családi kötelezettségeiket. Ez nagyban befolyásolná a fennebb vázolt, eluralkodó felfogást, így a munkavállalásban egyre kevésbé jelentene „terhet” a család.
A várandós és a gyermeknevelési szabadságot igénylő kismamák felmondási védelme; az apasági szabadság megduplázása; az évente igényelhető szabadnap a gyermek kötelező orvosi vizsgálatára; a hátrányos helyzetű szülők munkavállalásának támogatása; a hátrányos helyzetű szülők gyerekeinek óvodáztatására nyújtott segély; a szülői szabadságról ismét munkába álló szülők támogatása és védelme; az egyéves szülői szabadságot igénylő szülőknek járó juttatások, valamint az örökbefogadó szülők alkalmazkodási szabadságának és az iskolakezdés szabadnappá nyilvánításának tervezetei mind a családi, a szakmai és a magánélet kiegyensúlyozása fényében történő szükségszerű intézkedések, amellyel az állam a szülők munkahelyi védelmét kívánja erősíteni. A felsoroltak közül néhányat már előző cikkeinkben is tárgyaltunk (lásd felmondási védelem, apasági szabadság).
A továbbiakban a két legaktuálisabbról, az iskolakezdés szabadnapnak való nyilvánításáról szóló törvénytervezetről, valamint a hátrányos helyzetű szülők gyerekeinek óvodáztatására nyújtott segélyről (az óvodai szociális jegyről) írunk.
A szülők számára szabadnapnak nyilváníthatják az iskolakezdés napját
Mivel az iskolakezdés mindig munkanapra esik, ezért sok szülő kénytelen elkérezkedni munkahelyéről ahhoz, hogy gyermekét elkísérhesse a megnyitóra. A szenátus már elfogadta azt a 2014 év végi javaslatot, amelynek értelmében azok a szülők, akiknek iskolás gyerekük van, szabadnapot kapnak az iskolakezdés napján. A tervezet értelmében a szabadnapot külön kérésben kell igényelni, és az azt követő 30 munkanapban be kell pótolni. A javaslatot a kormány sem kifogásolta, a kérdésre, hogy legyen-e a szülőknek szabadnap az iskolakezdés, most már csak a képviselőház kell választ adjon.
A hátrányos helyzetű gyerekek óvodáztatására nyújtott segély
Az országos kimutatások szerint Romániában 2014-ben 18,5 százalékos volt az iskolaelhagyási ráta. Három óvodáskorú, szegény gyermek közül jelenleg egy jár valamilyen tanintézménybe.
Elsősorban fontos tisztázni, hogy az óvodai szociális jegy (tichet social) nem ugyanaz, mint a bölcsődei jegy (tichet de creșă). Ez utóbbit azok a szülők kérhetik, akik nem részesülnek a kétéves gyermeknevelési szabadság juttatásaiban, így a gyermek hároméves koráig havi 440 lej értékben kapnak bölcsődei jegyeket (az ajándék- és a bölcsődei jegyek nyújtásáról szóló, 193/2006-os törvény értelmében). A hátrányos helyzetű szülők gyerekeinek óvodáztatásra nyújtott segélyt az oktatáshoz való jog erősítése érdekében azok a hátrányos anyagi helyzetben felnövő gyerekek kaphatják, akik rendszeresen járnak óvodába. A segély célja az, hogy azok a gyerekek is hozzáférhessenek az oktatáshoz, akiket egyébként anyagi okokból nem járattak óvodába a szüleik.
A szociális jegy értéke 50 lej/hónap minden gyermek számára. Folyósítását egy tanévre (szeptember‒június időszakra) lehet igényelni a helyi polgármesteri hivatalok szociális osztályán.
Országos viszonylatban – a Szociális és Munkaügyi Minisztérium nyilvántartása szerint – több mint 111 ezer gyermek után járna a havi 50 lejes óvodai szociális jegy.
Az óvodai szociális jegy folyósításának feltételei
A törvény értelmében juttatásban részesülhetnek a romániai tartózkodási/lakhellyel rendelkező, hátrányos helyzetű, román állampolgárságú gyermekek szülei.
Akik nem rendelkeznek román állampolgársággal, a következő esetekben igényelhetik a segélyt:
– valamely uniós tagállam/az EGK/a Svájci Államszövetség idegen állampolgárai vagy hontalanok, amennyiben vagy abban az időszakban, amíg romániai lakhellyel rendelkeznek;
– azok az idegenek vagy hontalanok, akiknek a román állam a törvény értelmében védelmet biztosít.
A támogatás folyósításának egyik legfőbb feltétele, hogy a gyermek alaptalanul ne hiányozzon az óvodából, mivel a törvény célja, hogy hosszú távon csökkentse az iskolaelhagyást és a társadalmi egyenlőtlenségeket. A törvény értelmében indokolt hiányzásnak csakis a betegség, valamint a keresztelés minősül. Ezen indokolt hiányzások száma nem haladhatja meg az egy tanév óraszámainak felét.
A szociális jegy igényelhető, ha:
– a gyermek már betöltötte a 3., de még nem töltötte be a 6. életévét;
– a családban az egy főre eső jövedelem nem több mint 284 lej.
Az óvodai szociális jegy felhasználása
A szülők az 50 lej értékű jegyeket élelmiszerre, a gyerek iskolai felszerelésére vagy ruházatára kell fordítsák. A jegy készpénzre való beváltása, valamint erre az értékre alkohol vagy cigaretta vásárlása szigorúan tilos. Ellenkező esetben a szülők nemcsak elveszítik a szociális jegyek igénylésére vonatkozó jogukat, de kötelesek visszafizetni az addig folyósított összes jegy értékét is.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819