25 000–200 000 eurós támogatást igényelhetnek vállalkozásuk fejlesztésére a városi székhellyel rendelkező kisvállalkozók. A kéréseket júliustól kezdődően nyújthatják be azok, akik már bejegyzett, hivatalosan is működő, saját kisvállalkozással rendelkeznek, és fejleszteni szeretnék a pályázatkiírásban megjelölt tevékenységek egyikét.
A 2014–2020 Regionális Operatív Program (POR 2014-2020) keretében indult program fejlesztési prioritásokon alapszik, célja a gazdasági versenyképesség növelése az üzleti környezet, az infrastrukturális feltételek és szolgáltatások fejlesztése által. A 2014–2020-as program célkitűzéseit 12 főtengelybe foglalták, összkerete 8,25 milliárd euró, amelyből 6,7 milliárd euró uniós támogatás a Regionális Fejlesztési Uniós Alapokból (FEDR) és 1,5 milliárd euró hazai hozzájárulás. A pályázatot július 27-től egészen jövő év január 27-ig lehet leadni/elküldeni a MySMIS elektronikai rendszeren keresztül.
A támogatás feltételei
Ezt a pályázati lehetőséget a városi kisvállalkozásoknak írták ki a mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének javítására, a termelési kapacitás növelése és fejlesztése céljából. Romániában jelenleg kisvállalkozásnak minősül minden olyan vállalkozás, amely kevesebb mint 10 alkalmazottat foglalkoztat, és évi nettó áruforgalma nem haladja meg a 2 millió eurót, lejbe átszámítva.
A meghirdetett támogatás értéke 25 000–200 000 euró. Ennek az összegnek a vissza nem térítendő része az elszámolandó költségek 90 százaléka. A pályázati kiírást Románia hét fejlesztésre szoruló régiójában hirdették meg, és megközelítőleg 1200 vállalkozásra van elegendő pénzösszeg. A támogatás nem érinti Bukarest és Ilfov városokat, valamint Tulcsa megyét. (Ezekre a területekre külön támogatási lehetőségeket írnak majd ki, a Duna-delta fejlesztési program keretében.)
Meg kell jegyezni, hogy ez a támogatás de minimis jellegű, tehát egy csekély összegű állami támogatásról van szó. Ebből kifolyólag egy társaság (vállalkozás) három egymást követő évben nem kaphat 200 ezer eurónál nagyobb összegű támogatást. Tehát az a vállalkozás, amelyik előző három évben már vissza nem térítendő támogatást pályázott és kapott is, kizárólag a 200 ezer euró és a már megkapott támogatási összeg különbségét kérheti.
Milyen vállalkozásokra és tevékenységekre lehet igényelni a támogatást?
A pályázati kiírásban megtaláljuk azokat a területeket és tevékenységeket, amelyekre igényelni lehet a támogatást.
Ezenkívül a következő követelményeknek kell megfelelni:
- hivatalosan és engedélyekkel is már működő tevékenység fejlesztésére lehet igényelni a támogatást;
- a kérelmező tevékenységet kellett hogy folytasson legkevesebb egy fiskális éven keresztül, ebben az időszakban legkevesebb egy teljes munkaidejű alkalmazottat foglalkoztatott, és a pályázat leadásakor is legkevesebb egy alkalmazottat foglalkoztat ugyancsak teljes munkaidővel;
- a befektetés megvalósítására csakis városi környezetben kerülhet sor;
- amennyiben a támogatás összegéből építkezést is megvalósítanak, a kérelmezőnek be kell bizonyítania az adott földterület feletti tulajdonjogát.
Ha építkezésre a tevékenység jellegéből adódóan nem kerül sor, a tulajdonjog helyett elég bebizonyítani, hogy a kérelmezőnek legkevesebb három évre szóló használati joga van a terület/létesítmény felett.
Nem teheti le kérését támogatásra az a vállalkozó, akinek vállalkozása csődbe ment, vagy csalt/bűntényt követett el uniós és/vagy állami támogatások lehívása során.
A pályázatok elbírálása
A beérkezett pályázatokat egy pontrendszer alapján értékelik, egy pályázatnak legkevesebb 50 pontot kell elérnie. Az 50 pont természetesen még nem jelenti a pályázati kiírás megnyerését, ugyanis a legjobb pályázatok a pontszámok csökkenő sorrendjében kapják meg a támogatást.
A kiírás első két hónapjában (július 27–szeptember 27.) beérkező, legkevesebb 85 pontszámot elért pályázatok automatikusan megkapják a támogatást.
Egy kérelmező csak egyetlen kérést nyújthat be, ha azonban kérelmét valamilyen okból kifolyólag visszautasították, újra próbálkozhat, ha kijavította a jelzett hibákat, gyenge pontokat.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819