Március 1-jétől május 15-ig lehet benyújtani a 2016-ra vonatkozó, egységes mezőgazdasági támogatások iránti kérelmet a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) székhelyén. A két hónap elégséges lenne az ügycsomók elbírálására, ha az érdekelt gazdák időben, és nem utolsó percben tennék le kéréseiket. A beérkező kérelmek adatainak feldolgozása hosszabb munkát igényel. A beadott kérelmek módosítása, büntetés nélkül, május 31-ig engedélyezett.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 249/2016-os számú rendelete értelmében megkezdődött a 2016-os évre vonatkozó mezőgazdasági támogatások kérelmeinek letéti időszaka. A minisztérium felhívja a gazdák figyelmét arra, hogy tartsák be a rendeletben megjelölt határidőt, és időben kezdjenek el intézkedni a kérések gördülékeny feldolgozása érdekében, ezzel is megelőzve az utolsó napokra jellemző hosszú sorokat az APIA hivatalai előtt.
Másfél hónap a kérelmek leadási határidejéig
Az 50 ha fölötti, valamint az 50 ha-t meg nem haladó földterülettel rendelkező gazdák március 1-jétől adhatják le kérelmeiket az egységes mezőgazdasági támogatásra. Az ügycsomók letéti időszaka május 15-tel ér véget, de a gazdáknak – késedelmi kamat ellenében – még 25 naptári nap áll rendelkezésükre (az utolsó leadási határidő június 10.). A késedelmi kamat a kért támogatás napi 1 százalékát jelenti.
Az 50 ha fölötti földterülettel rendelkező gazdák a megyei APIA székhelyén, az 50 ha-t meg nem haladó földterülettel rendelkező gazdák pedig az APIA helyi hivatalainál tehetik le kéréseiket.
Május 31-ig lehetséges az iratok utólagos módosítása
Mivel a rendelet értelmében a benyújtott kéréseket fokozatosan dolgozzák fel az APIA munkatársai, ami egy hosszabb és időigényes munkát feltételez, ezért az utólagosan észlelt hibák, hiányzó okiratok utólagos pótlása, kijavítása késedelmi kamat és egyéb büntetések nélkül egészen május 31-ig lehetséges.
A támogatásra irányuló kérelem online is kitölthető
A tavalyi évhez hasonlóan online is kitölthető a kérés a következő applikáció segítségével: http://lpis.apia.org.ro/. Ez az applikáció nemcsak az illető gazda földterületeit jeöli be a virtuális térképen, hanem, amennyiben a felhasználó az előző években már regisztrált az oldalra, itt az előző évek ellenőrzéseinek eredményeit is megtalálja, beleértve az esetleges büntetéseket vagy figyelmeztetéseket is. Azok a gazdák, akik idén kérelmeznek első alkalommal támogatást, előbb az APIA egységes azonosítórendszerébe kell regisztráljanak.
A földterület használati jogának bizonyítása
A rendelet értelmében könyebb lesz a gazdáknak igazolni, hogy jogosultak a földterület megművelésére, használatára. Az előző évekkel ellentétben, most elégséges a polgármesteri hivatal által, a mezőgazdasági regiszter alapján kibocsátott igazolás vagy a bérleti/koncessziós szerződés is. Tehát idén már sem az illető földterületeket tartalmazó regiszter lapjainak másolatára, sem a birtoklevélre nincs szükség. Ráadásul ezeknek az igazolásoknak a kiadását a polgármesteri hivatalok nem tagadhatják meg a helyi adók befizetése hiányában sem.
A területalapú támogatások fajtái nem változtak
A növénytermesztésre alkalmas szántóföldek, valamint a hátrányos helyzetű területek tulajdonosainak járó területalapú támogatások eddig ismert formái igényelhetők 2016- ra is: az alaptámogatás mellett kérhető az újraosztott, a zöldesítési és a fiatal gazdáknak járó támogatás is. Ugyanakkor a gazdáknak lehetőségük van ökológiai gazdálkodási és agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatásokat is igényelni.
Az állattenyésztőknek kiírt támogatások a következők:
– a szarvasmarha utáni támogatás, amely legkevesebb 3 felnőtt állatot és min. 3 tonna tejtermelést feltételez;
– a juh és kecskék utáni támogatás, amely legkevesebb 50 juhra és 25 kecskére igényelhető.
A bivalytartó gazdák legtöbb 100 állatra, a kecsketartók 50-500 közötti állatállományra, a húsmarhát tenyésztők legtöbb 250 állatra, a juhosgazdák pedig legtöbb 150-600 állatra kérhetnek támogatást.
A 10-250 fejőstehenet tartó gazdák támogatása a támogatásra beírt szarvasmarhák törzskönyveztetésének elindítását is feltételezi.
A bivaly-, juh-, kecske-, húsmarha-, fejőstehén- és selyemhernyó-tenyésztők pedig plusztámogatást is igényelhetnek.
Az öntözéshez szükséges víz használatához való jog bizonyítása
Azok a gazdák, akik a támogatásra betett földterületeik megművelése érdekében öntözőberendezést használnak, bizonyítaniuk kell a víz használatához való jogukat. Az ügycsomónak tartalmaznia kell ezeket az iratokat is.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819