Mindenki ismeri az erdőirtás következményeit, de valljuk be, nem szívesen olvasunk róla. Annak ellenére, hogy gyakori téma, kevesen hisszük el, hogy egyik napról a másikra erdők tűnnek el a Föld felszínéről. A csíkszeredai születésű Lázár Nóra grafikusművész a sokkoló képek és cikkek helyett más alternatívát választott a téma megközelítésére és bemutatására. Már gyerekként csodálattal nézte a hatalmas hargitai fenyőket. Szeretné, ha együtt öregednének meg, ha túlélnék őt és még sokunkat.
– Meg szeretnéd menteni a világot?
– Mint mindenki másnak, nekem is voltak világmegváltó ötleteim, de az ember idővel rájön, hogy egyedül képtelenség megmenteni a világot. Szerintem az bőven elég, ha a környezetünkön tudunk változtatni. „Az ember nemcsak azért felelős, amit tesz, hanem azért is, amit nem tesz meg” – Prótagorasz. Abban hiszek, hogy ha részesei vagyunk egy problémának, akkor felelősséggel tartozunk annak megoldásáért is.
– Miért pont a fák?
– Azt, hogy kik leszünk, és milyen értékeket képviselünk, a múltunk határozza meg. Kislányként nagyon szerettem fára mászni, mindig úgy éreztem, hogy fent kizárhatom a zajos világot. A szobám ablaka a Hargitára néz. Gyerekként fogalmazódott meg bennem, hogy a ködből kimagasló hargitai hegycsúcsokat mindig sűrű fenyvesnek szeretném látni. Felnőttem, és látom, hogy a pillanatnyi haszonért tönkretesszük a legtökéletesebben megformált természetes élővilágot. Nem akartam külső szemlélő maradni és elfogadni, hogy nem tehetek semmit a természetért. Ezért grafikusművészként megálmodtam egy kiállítást, ahol 12 különböző szitanyomattal hívom fel a figyelmet a problémára.
A grafikákat témák szerint alkottam meg. Miért vágjuk ki a fákat? Mik a következmények? Mi a megoldás? Mi a jövőkép? Egyáltalán nem akartam sötét és elrettentő képeket bemutatni, bármennyire is ilyen a helyzet. Inkább színes, motívumokkal és formákkal teli munkákon keresztül szeretnék szólni az emberekhez.
– Mit fed a Pine Owner kezdeményezés?
– Úgy indultam el, hogy a figyelemfelkeltés után egy valós tevékenységnek kell következnie, és a probléma orvoslását a visszaültetésben láttam. Kerestem olyan embereket, akiknek ugyanolyan fontos a természetvédelem, mint nekem. Létrehoztuk a Pine Owner (Fenyőtulajdonos) egyesületet, kitűztük céljainkat, és ez év tavaszán elültettünk kétezer facsemetét a Hargita lábánál.
Szerencsére nagyon sok embernek tetszett a mozgalom gondolata, és nagyon sok segítséget kaptam. Néhány emberrel annyira közös volt a lelkesedésünk, hogy ezzel a lendülettel létrehoztuk az egyesületet, és ma már egy stabil csapat vagyunk: sokféle tudással, de ugyanazokkal az értékekkel tevékenykedünk.
– A napokban Pesten állítottál ki. Ez volt az első nyilvános alkalom? Mi volt az üzenetetek?
– A kiállításnak az volt a célja, hogy bemutassuk a Van egy fenyőm című kezdeményezést, és ezzel lehetővé tegyük, hogy az, aki szívügyének érzi, tegyen a természetért, fogadhasson örökbe egy frissen ültetett fenyőcsemetét a Hargita lábánál, ezzel is támogatva további csemeték ültetését. Egy facsemete szimbolikus tulajdonjoga lélekemelő érzés, ami kicsit hiányzik a mai materialista világunkból, és emellett nagyon menő dolog, ha van egy kis fád.
– Miért éppen Pesten szerveztétek meg a kiállítást? Nem az itteni, a Hargita lábánál élő emberek számára kellene hangsúlyozni, hogy vigyázzanak arra, óvják, gondozzák, szeressék azt, ami az övék, mert ma van, holnap nincs?
– Mindig hittem a sorsban. Amikor iskolás voltam, egyik grafikámat Pesten állították ki. Ezután megkeresett Herpai András művészettörténész, hogy szeretné megvásárolni a munkámat. Amikor eladtam a grafikát, elültette a fejemben egy kiállítás gondolatát. Ez a kiállítás valósult meg a hetekben.
Az egyesület többi tagjával Budapesten ismerkedtem meg, és mindannyian beláttuk, hogy így összefogva több eséllyel indulhatunk a probléma ellen.
– Pestről indultál. Lesznek további állomások, például szülővárosodban, Csíkszeredában?
– Ott is szeretnénk bemutatni ezt a kezdeményezést. A munkánknak csak akkor van igazán értelme, ha a természet szeretetét és tiszteletét is el tudjuk ültetni, nemcsak a csemetéket.
– Hány fenyőt vásároltak eddig?
– Eddig tizenkét személynek van csemetéje a kerítéssel szegélyezett minierdőben.
– Milyen hosszú távú céljaid vannak? Mivé szeretnéd nevelni ezt a kis álmot?
– Egyesületünk célja fenyők ültetése, és ezáltal a Székelyföld természeti kincseinek megőrzése. Hisszük, hogy ha részesei vagyunk egy problémának, akkor mi magunk is tehetünk annak a megoldásért. Megálmodtunk és megvalósítottuk ötletünket, beültettünk egy kis erdőt, ahol minden fának jelképes értéke van a fenyőirtás elleni küzdelmünkben.
Célunk, hogy mind a kétezer csemetének gazdát találjunk, hogy az örökbefogadott fácskák árából még több fenyőt ültethessünk. Szeretnénk lehetővé tenni, hogy minél többen megtapasztalják, milyen felemelő valóban tenni is magunkért, életterünkért, jövőnkért. Néhány kattintás, és lehet egy szimbolikus fenyőd a Hargitán, ami növekszik érted és a világért.
LÁZÁR NÓRA
1990. szeptember 27-én született Csíkszeredában.
Tanulmányait a Nagy István Művészeti Líceumban, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Karán, képzőművészeti szakon és az egri Eszterházy Károly főiskolán végezte.
Jelenleg Budapesten dolgozik, hétvégenként gerincjógaoktató-képzésre jár.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819