Emberiesség, pártatlanság, semlegesség, függetlenség, önkéntesség, egység és egyetemesség – a Vöröskereszt-mozgalom alapelvei, melyek egyaránt vonatkoznak a világ bármelyik részén működő alegységére, és így a gyergyószentmiklósira is, amely tevékenységeivel, öt éve tartó munkájával országos elismerést kapott. Az ötévente egyszer átnyújtott elismerést a március elején szervezett gálaműsoron Micu Vasile elnök vehette át. A gyergyói Vöröskereszt-mozgalom megálmodójával beszélgettünk.
– Hogyan született meg a Gyergyószentmiklósi Vöröskereszt létrehozásának gondolata?
– Tusa Szilárd kollégámmal a mentőszolgálatnál nyugodtabb óráinkban sokat beszélgettünk erről… Aztán a Hargita Megyei Vöröskereszt felkérte Gyergyószentmiklóst, hogy valamelyik iskolával képviseltesse magát egy elsősegélynyújtó-versenyen. Az iskola vezetősége megkért, hogy én is menjek velük Csíkszeredába a versenyre, és akkor beszéltem a vezetőséggel arról, hogy Gyergyószentmiklóson is szeretnénk létrehozni egy kirendeltséget. Ők elmondták, milyen feltételei vannak az indulásnak: minimum 50 tagunk kell legyen, majd meg kell szerveznünk az alakuló ülést. Ezt megbeszéltem Tusa Szilárddal és Asztalos Attilával, aki ma már nem dolgozik velünk, és rövid idő alatt sikerült ötven tagot toboroznunk, közöttük az első kettő Csibi Márti és Pethő Melánia voltak – ők karolták fel legelsőkként az ötletet. 2015 novemberében múlt öt éve, hogy létezünk, és ez önkénteseinknek, a város önkormányzatának, a lakosságnak, valamint a cégeknek köszönhető, akikhez segítségért folyamodunk.
– A Vöröskereszt gyergyói kirendeltsége jelenleg hány tagot számlál?
– Jelenleg is ötven tagunk van: nem az a lényeg, hogy sokan legyünk, hanem az, hogy, akik tagok, azokra lehessen számítani. 25 tag bármikor aktiválható, rajtuk kívül vannak a szimpatizánsaink, akik nem feltétlenül tevékenykednek, de elfogadják elveinket, és valamilyen módon támogatják tevékenységeinket. Vannak közöttük idősek is, a legidősebb tagunk 70 éves, és most már van egy terápiás kutya tagunk is, aki nagyon jól érzi magát közöttünk.
– 2014-ben létrejött a For Red Cross Gyergyószentmiklós nevet viselő egyesület is…
– Igen, azért hoztuk létre az egyesületet, mert a megyei Vöröskereszt alegységeként nem volt anyagi hátterünk, támogatásokból tartottuk fenn magunkat, sokszor előfordult, hogy az önkénteseink saját zsebükből fizettek egy-egy utat. Ugyanakkor a befizetett tagsági díjak is a csíkszeredai központba érkeztek be, ez most már megváltozott, az egyesület segítségével nagyobb az anyagi függetlenségünk.
– Milyen rendezvényeken, adományozó akciókon lehet találkozni a gyergyói Vöröskereszt önkénteseivel?
– A teljesség igénye nélkül említek néhányat… Nagyon jó az együttműködésünk a polgármesteri hivatal szociális irodájával: 2014-ben csatlakoztunk az Együtt Egymásért – Szentmiklósiakért gyűjtőakcióhoz, egyesületünk révén a Kaufland áruház jelentős adományban részesítette a rászoruló családokat. Ugyancsak a szociális iroda segítségével állítottuk össze legelső adatbázisunkat a rászoruló családok, idősek listájával: közülük 5-6 családot segítünk minden évben húsvét és karácsony környékén. Nyári táborokban a mentőszolgálattal közösen működtetünk elsősegélypontokat; jelen vagyunk Tusványoson, valamint az EMI-táborban és a marosfői EU-táborban is. Az Ifitékával közösen szervezett programunk a Betegek világnapja, amikor a kórházban fekvő gyermekeknek apró ajándékokkal, falrajzokkal kedveskedünk.
A katasztrófa sújtotta országrészekben is próbálunk ott lenni, tavalyelőtt Vráncsa megyébe vittünk egy tonnányi élelmiszert és vizet a nagy havazások idején, és láttuk, hogy van értelme a segítségnyújtásnak, szükség van ránk.
Tevékenységeink között gyerekeknek célzott programjaink is sorakoznak: például a hagyományossá vált, a Gyergyói Hírlappal közösen szervezett akciónk, az Angyalok játéka, amelyet 2015-ben szerveztük meg ötödik alkalommal. A program keretében a gyermekek megajándékozzák egymást, és egy kis műsorral is készülnek.
Az óvodásoknak és a kisiskolásoknak célzott programunk a Beteg a babám nevet viseli – ebben megmutatjuk a gyermekeknek, hogy kisebb sérülések esetén – amelyek biciklizés vagy bármilyen más, szabadtéri játék közben éri őket – mit és hogyan kell tenni. Nagyon szeretik ezt a programot, és mi is hasznosnak tartjuk.
Örömmel tapasztalom, hogy a gyergyói Vöröskereszt lelkét fiatal önkénteseink alkotják, a diákok nagyon aktívan tevékenykednek. Én immár második mandátumomat kezdtem el elnökként, és Szilárd kollegámmal most már csak rá kell bólintsunk az ötletekre, a kezdeményezésekre, a fiatalok pedig lelkesen végzik a munkát.
– A hónap elején szervezett gálán megkapta a Vöröskereszt országos kitüntetését, amelyet ötévente egyszer nyújtanak át valakinek. Hogyan fogadta az elismerést?
– Nagyon meglepődtem, ma sem értem, miért éppen én érdemeltem ezt ki, hiszen az egész csapat ugyanolyan odaadással dolgozik, és Tusa Szilárd kollegámmal a kezdetektől együtt dolgozunk. Az irodában helyezem el a díjat, mert úgy érzem, ez a mi közös munkánk elismerése.
Vöröskeresztes önkéntesek lehetnek mindazok, akik elvégzik a mozgalom által szervezett elsősegélynyújtó-tanfolyamot, és elfogadják a mozgalom alapelveit. A tanfolyamot kérésre bármely településen el lehet végezni, amennyiben legalább 12 jelentkező van rá. A 16 órás képzésen a résztvevők gazdag elméleti anyag és gyakorlati bemutatók segítségével megtanulhatják az elsősegély-nyújtási ismereteket. A tanfolyam végén vizsgázni kell, ezt követően világszerte elismert oklevelet és egy kártyát bocsátanak ki, amely azt igazolja, hogy az adott személy képzett az elsősegélynyújtásra. A tanultakat kétévente frissíteni kell.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819