Az ünnepi alkalom egyben személyes kiértékelésre és köszöntésre is alkalmat ad. Jubileumi sorozatunkban a „belső szem” nyomán kívánunk ünnepi betekintést nyújtani: tanárokat, közreműködőket és diákokat kerestük fel körkérdésünkkel, betekintést engedve a folyamatokba. Villámkérdéseinkre ezúttal a reneszánsz együttes mesterkurzusának magyarországi oktatója, Csörsz Rumen István és a korrepetitorok közül Garai Zsolt reagált – válaszaikat egybeollóztuk.
– Milyen hangulatban indul Csíkszeredába? Eltelt egy esztendő, mióta a Csíkszeredai Régizene Fesztiválról interjúztunk. Mi történt az ön régizenei munkájában, kutatásaiban ez év alatt?
– Csíkszeredába mindig várakozással teli lélekkel indulunk. A szó nemes értelmében izgatottak vagyunk. Képtelenség persze előre eltervezni minden részletet, hiszen tudjuk, mennyire sokrétű együttműködés várható helyben a szervezőkkel, a kurzus hallgatóival, a zenésztársakkal. De ez így szép, így hiteles. Nem végrehajtunk valamit, hanem beleéljük magunkat.
– Véleménye szerint miben különbözik a csíkszeredai képzés más helyszínek mesterkurzusaitól?
– Szerintem nagyon jó a tanári csapat, továbbá már hagyománnyá vált, ami a jó szervezésben is kitűnik.
– Milyen tanulságokat fogalmazott meg magának a kurzusok tapasztalatai révén?
– Érdemes a fiatal generációval megismertetni a barokk muzsikát, valamint magas szinten tanítani és minél autentikusabb módon előadni azt.
Én már jó ideje nem tanítok másutt, mint a Régizene Nyári Egyetemen, tehát egy rutinosabb tanár nyilván körültekintőbben fogalmazna. Számomra bizony a közös kísérletezés adja az egész kamarazene savát-borsát, akár saját zenekarainkban, akár a kurzus során. Éppúgy magukkal ragadnak a legkisebbek első összefüggő dallamai, fellépései, mint az a kegyelmi állapot, amikor az egyre profibb kamaraegyüttes magától, önszabályozóan működik, hiszen a tagjai úgyis egymásra figyelnek már. Idén ismét műsorra tűzhettünk vokális darabokat is. Óriási ajándék a fesztiválnak a kóruskurzus megalapítása, szerintem ez egészen új távlatokat ad majd a közös munkának.
– Mit kíván a csíkszeredai képzés leendő résztvevőinek és kollégáinak?
– Kívánom, hogy használják ki az alkalmat, és vegyenek részt aktívan a kurzusokon, valamint folytassák kitartással és gazdagítsák továbbra is ezt a fesztivált.
– Melyik zenei művel köszöntené a X. éves évfordulót?
– Bach triószonáta.
Csörsz Rumen István névjegye itt.
Garai Zsolt névjegye itt.
A csíkszeredai Régizenei Nyári Egyetem jelentősége országos léptékű, s a tíz éves munka történelmi jelentőségű is: Romániában hiánypótló ez a képzés, hiszen a felsőoktatásban mindmáig nem létezik kimondottan régizenei szakirány, mely másutt Európában már régóta bevett gyakorlat. A Hargita Megyei Kulturális Központ, a Hargita Megyei Tanács és a Cultura Nostra Egyesület által szervezett Régizenei Nyári Egyetem indításának történetéről itt írtunk részletesen.
The post Garai Zsolt: Nagyon jó a tanári csapat appeared first on Morfondír.ro - Székelyföld. Jelen. Jövő..
]]>