Mérföldkövek a klarinét történetében címmel a Csíkszeredai Régizene Fesztiválon Carlos Cerrada Cuesta spanyol klarinétművész mutatta be a legrégebbi múlttal rendelkező nádsípos hangszert.
Idén a Márton Áron Gimnáziumban rendezkedett be a Régizenei Nyári Egyetem, ahol már vasárnap elkezdődtek a tanfolyamok. Itt minden délután nyílt előadások hangzanak el, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál hivatalos programjának részeként. Azt is tudhatják a fesztivál kedvelői, hogy ezeken az előadásokon minden évben egy historikus hangszert ismertetnek, ezúttal a klarinét került sorra.
Amint azt az előadótól megtudtuk, nem teljesen tiszta, hogy mikorra datálható az első nádsípos hangszer, ugyanis nádból készült egyszerű pásztorsípok, népi hangszerek már a középkorban léteztek. Ezek már hasonló elven működtek, mint a klarinét, így vele rokoníthatók, mivel a nádból hasított nyelv rezgése szólaltatta meg a sípot.
A középkorban fabrikált chalumeau nevű hangszer, amelyen két billentyű is megjelenik, már méltán tekinthető a klarinét elődjének. Ezt a hangszert Johann Christoph Denner (1655–1707) tökéletesíti tovább, kiszélesítve a hangszer hangterjedelmét. A magasabb regiszterek hangzása vetekedett a korabeli trombita „clarino” regiszterének hangjával, így kapta a hangszer a klarinét („clarinetto”) nevet. A klarinét másik elődje a Mock trombita volt, amelyre Antonio Vivaldi, olasz zeneszerző Juditha Triumphans (A győzedelmes Judit) című oratóriumában komponált zenét, ebből hallhattunk részleteket az audicióval egybekötött hangszerbemutatón.
A klarinét tehát a Mock trombita és a chalumeau egyfajta ötvözetének tekinthető. A barokk klarinét még további két billentyűvel rendelkezett, később 4-5 billentyűvel szerelték fel a hangszert még jobban kiszélesítve annak hangterjedelmét.
Carlos Cerrada Cuesta előadótól megtudtuk azt is, hogy a komolyzene viszonylag későn kezdte alkalmazni a klarinétot, csak a bécsi klasszikusoktól kezdve honosodott meg.
Mozart is előszeretettel használta ezt a hangszert, de zenekarbeli státuszát Beethoven munkássága teremtette meg.
A Csíkszeredai Régizene Fesztivál további előadásai:
Hanke Katalin: Erdélyi szász kántor-zeneszerzők a XVIII. századból: Johann Sartorius, apa és fia,
Jean-Cristophe Frisch: Zsidó zene a 17–18. században,
Steffen Schlandt: Öt évszázad zenéje Brassóból.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819