Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Világháborús hősök tiszteletére állíttatott emlékművet a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia a Millenniumi templom és a Szent Kereszt-templom közötti téren. A négy és fél méter magas, obeliszk alakú, homokkőből készült emlékművet november 11-én, pénteken délután két órától áldotta meg ft. Tamás József segédpüspök. Az ünnepségen részt vettek a csíkszeredai iskolák diákjai, a hősök hozzátartozói, utódai, a Történelmi Vitézi Rend székelyföldi törzsének tagjai, és igencsak nagyszámú közönség tette tiszteletét a megyeközpontból és környékéről is.
Az avatóünnepséget az emlékhely létrehozásának kezdeményezője, ft. dr. Darvas-Kozma József esperes-plébános nyitotta meg. Beszédében az atya elsőként arról szólt, hogy Csíkszeredában mostanig sem az első, sem a második világháborús hősöknek nem állíthattak emléket, és ez súlyos teherként nehezedett a város lakosságára és a plébániára. A húszas évek végén és a harmincas évek elején voltak kezdeményezések, de a hatóságok megakadályozták az emlékműállítást, és a második világháborút követően sem létesíthettek emlékhelyet.
– Csíkszeredát 1916 szeptemberében a román megszállók szinte teljesen felégették, városközpontját és templomait megsemmisítették, a plébániát, a kántori és harangozói lakást a földdel egyenlővé tették, az anyakönyveket és egyéb iratokat szétszórták, emiatt nehéz volt pontos adatokat szerezni azokról, akik elestek az első világháborúban. Komoly gyűjtőmunkára, anyakönyvek tanulmányozására, a hősök utódainak megkeresésére, világháborús emlékhelyekre szervezett zarándokutakra – isonzói, doberdói, galíciai katonatemetőkbe – volt szükség ahhoz, hogy felderítsük az elesettek nevét, születési és elhalálozási évét, helyszínét. Az első világháborúban harminckilencen, a második világháborúban hatvanhatan áldozták életüket a hazáért, a családért, de az is lehet, hogy többen. Még most sem biztos, hogy teljes a névsor, a további kiegészítés szándékával hagytunk helyet az oszlopon – osztotta meg az emlékműállítás előzményeit az ünneplőkkel ft. dr. Darvas-Kozma József, és köszönetet mondott Papp Emil kézdiszentkereszti kőfaragó művésznek, Bogos Ernő csíkszeredai tervezőépítésznek és mindazoknak, akik anyagilag támogatták a 110 ezer lejbe kerülő emlékhely létrehozásában. A befejezésben – az erdélyi magyarságot a jelenben is érő sérelmekre hivatkozva – az elesettek küzdelmének folytatására szólította fel a résztvevőket – kisdiákokat, fiatalokat és időseket egyaránt.
– Ne felejtsétek: Az ember tragédiájában az Úré az utolsó szó. Ennek szellemében emlékezzetek, küzdjetek, bízzatok és imádkozzatok! – biztatta a közönséget az atya.
„A haza mindenekelőtt.”
Ráduly Róbert-Kálmán a csíkországi emlékműállítások sorába helyezte a mostanit, és a helyi történelem tragikus fintoraként arról beszélt, hogy a Székelyföldnek ebben a részében valahogy mindig késett az emlékezet tárgyiasítása.
– Így történt ez az 1848–1849-es forradalomra való emlékezéssel is, hiszen csak 1897-ben állították fel a nyergestetői csata emlékművét a Bukarestbe elszármazott székelyek kezdeményezésére, s az 1764-es madéfalvi mészárlásban életüket vesztett székelyeknek is csak 1905-ben állítottak emléket. Ehhez hasonlóan a világháborús hősök emlékhelyének kialakítására is mintegy száz esztendőt kellett várni – sorolta a példákat az elöljáró.
A városvezető felidézte az 1916-os román betörés történéseit, amikor Csíkszereda lakóinak menekülniük kellett a Hajdúságba, a Partiumba vagy Erdély más, távolabbi tájaira. Hangsúlyozta, hogy a múltunkról beszélni kell, ebben segítenek felkiáltójelként az emlékművek, és abban is, hogy sorsunk jobbra fordulása érdekében fel tudjuk vállalni a jelen küzdelmeit.
Zákonyi Botond, Magyarország bukaresti nagykövete az ünnepség kezdetén elhangzott magyar himnusz tragikus történelmi hivatkozásainak összefüggéseibe helyezte a XX. századi világháborús eseményeket. Ezt követően Márai Sándort is megidézve a haza és a hazáért hozott áldozat „mindenekfelett” volta, valamint a nemzet tagjainak egyéni felelőssége mellett érvelt: „A haza nemcsak föld és hegy, halott hősök, anyanyelv, őseink csontja a temetőkben, kenyér és táj, nem. A haza te vagy, szőröstül-bőröstül, testi és lelki mivoltodban. (…) Életed a haza életének egy pillanata is.”
– A történészek becslése szerint a huszadik századi magyar népesség 10 százaléka veszett oda az első és második világháborúban. Erre minden lehető alkalommal emlékeznünk kell. Csak annak a nemzetnek van jövője, amelyik méltó módon megbecsüli a feláldozott élet értékét. A felejtés önmagunk ellen való vétség, de ahol az emberek óvják emlékeiket, ott az élet győz a felejtés felett –tette hozzá a magyar nagykövet.
Korodi Attila parlamenti képviselő családi emlékeit is megidézve a világháborúban harcolók, fogságba hurcoltak, hazatértek és elesettek egyszerű emberi mivoltát ecsetelte, és azt emelte ki, úgy lettek hősök az odaveszettek és hazatértek egyaránt, hogy tették azt, amit az adott pillanatban az idő rájuk parancsolt. Ehhez hasonlóan lehetnek hősök a maiak is, azok, akik emlékeznek, és akik tesznek a közösségükért ott és akkor, amikor erre szükség van – véleményezte a képviselő.
Ft. Tamás József segédpüspök a békéért fohászkodva szent térnek nevezte a hősök tiszteletére kialakított emlékhelyet, ahol ezentúl az emlékezők gyertyát gyújthatnak és imádkozhatnak a távolban elesettekért, majd megáldotta az emlékművet.
Az avatóünnepség zárómozzanatában az emlékezők elhelyezték az emlékoszlop előtt a kegyelet koszorúit és virágait.
Az emlékhely megáldási ünnepségének kulturális műsora:
- A Szent Kereszt-plébánia Bakos Mihály kántor vezette Gaudete kórusa elénekelte a himnuszt, továbbá az alkalomhoz illő kórusműveket adott elő.
- Demjén Andrea Bernadett Gyóni Géza Csak egy éjszakára című háborúellenes versét, Szilágyi Árpád, volt politikai fogoly pedig Sajó Sándor Magyar kereszt című költeményét mondta el.
- Balázs Bécsi Eszter diáklány katonadalokat adott elő.
- A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem néprajz tanszékének oktatója és tanítványa hegedűn csángó siratót muzsikált.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819