Ha már rendelkezhetünk fölötte, miért ne adományoznánk adónk 2 százalékát valamely nonprofit szervezetnek ahelyett, hogy az államkasszába kerülne. Az adományozás csupán néhány percet vesz igénybe, a szervezetek számára azonban minden kis összeg nagy segítséget jelenthet. Jövedelemforrásunk függvényében a 200-as vagy a 230-as formanyomtatványt kell kitöltenünk, amely igényelhető a pénzügyön, de az ANAF honlapján is megtalálható.
Lassan 16 éve kaptuk meg először azt a lehetőséget, hogy jövedelemadónk 2 százalékát egy általunk kiválasztott helyre: nem kormányzati szervnek, civil szervezetnek, egyesületnek vagy egyháznak irányítsuk. 2004 óta pedig – a 376/2004-es törvény értelmében – magánösztöndíjként is felajánlhatjuk ezt az összeget.
Sok kicsi sokra megy
2000 óta országos szinten egyre többen élnek ezzel a lehetőséggel, de még mindig meglepően kevesen. Míg 2009-ben az adófizetőknek csak 7 százaléka, addig 2012-ben már 23 százaléka ajánlotta fel adója 2 százalékát valamely nonprofit szervezetnek, ez utóbbi összesen 114 millió lejt jelentett, ami megközelítőleg 23 500 különböző szervezethez jutott el.
Egy 2009-ben végzett felmérés szerint a legnépszerűbb szervezetek: az egyház vagy az egyházi szervezetek (29%), a SMURD (10%), majd a Vöröskereszt (6%).
Kik ajánlhatják fel adójuk 2 százalékát?
Jövedelemadójának legtöbb 2 százalékát minden olyan magánszemély felajánlhatja, aki az előző évben jövedelemre tett szert.
A 230-as számú formanyomtatványt azok a személyek kell kitöltsék, akik egy vagy több fizetésből származó jövedelemmel rendelkeznek, a 200-ast pedig azok, akik más forrásokból eredő jövedelemmel is rendelkeznek. Ide sorolhatjuk a szerzői jogokból, az átadott javakból vagy a szabad szakmai gyakorlatból származó jövedelmet szerző személyeket.
Az adományozás előnyei:
- elősegíti a civil társadalom fejlődését, kapcsolatot teremtve az állampolgárok, az állam és a nonprofit szervezetek között;
- az adófizető maga döntheti el, milyen célra fordítja jövedelemadója 2 százalékát;
- a jövedelemadó 2 százalékának átirányítása az adófizetőnek nem kerül pénzbe;
- közérdekű nonprofit szervezetek számára nyújt segítséget.
Adományozzuk jövedelemadónk 2 százalékát 3 lépésben
- Az első és legfontosabb lépés, hogy kiválasszuk azt a területet és azt a nonprofit szervezetet, amelyet segíteni szeretnénk. Ez a lépés azért nagyon fontos, mert rengeteg nonprofit szervezet létezik, nagyon széles területet lefedve. A kiválasztott szervezetet/egyesületet, annak célkitűzéseit és főbb tevékenységeit ismerjük meg minél jobban, hogy biztosan a legjobb döntést hozzuk. Mivel egy évben csak egy alkalommal választhatunk, megéri megfontoltan dönteni. Bár külön-külön kis összegnek tűnik a 2 százalék, több adományozó az adott szervezet egész fellendítését is képes eredményezni. Sok esetben a szervezetek hivatalos honlapjukon is beszámolnak arról, hogy mire költötték az előző években összegyűjtött 2 százalékos jövedelemadókat, mit valósítottak meg belőle.
- Lépés – a kiválasztott szervezet pontos adatainak megszerzése: pontos név, adószám (cod fiscal), a szervezet bankszámlaszáma: IBAN-kód. Ezek az adatok legtöbbször a szervezet hivatalos honlapján is megtalálhatóak, de abban az esetben, ha a formanyomtatványt a szervezet adja, a szervezetre vonatkozó adatokat előre kitöltik. Amennyiben üres formanyomtatvány kap, a felsorolt adatokat a formanyomtatvány második mezejének második pontjához kell beírni.
- Lépés: a 200-as vagy a 230-as formanyomtatvány kitöltése a jövedelemforrás függvényében.
A felajánlott összeget nem kell beírni a nyomtatványba, azt majd az adóhivatal vezeti be a jövedelem függvényében. A formanyomtatványok kitöltése nem időigényes, egyszerű művelet. Két példányban, kézzel kell kitölteni az űrlapot, amelyet a területileg illetékes adóhivatalhoz lehet benyújtani személyesen, postai úton (ajánlott küldeményként) vagy elektronikus formában, amennyiben a felajánló rendelkezik elektronikus aláírással.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819