Június 4. és 7. között Kolozsvár ismét bekapcsolódott a Magyarországról elindított Ünnepi Könyvhétbe. Az esemény egyik legkiemelkedőbb mozzanata a Te olvasol még KÖNYVET? elnevezésű minikonferencia volt, amelyre három gyergyói fiatal is meghívást kapott. György Botond, Hompoth Erika és a Bleeding Bride művésznév alatt alkotó Miklós Réka olyan huszonéves írók, akik már túl vannak első könyveik kiadásán. Élményeikről, motivációjukról, tapasztalataikról kérdeztük őket.
A kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében szervezett, vasárnap déli minikonferencián a könyv jövőjéről, a fiatalok olvasási szokásairól beszélgettek a résztvevők. A 12 órától kezdődő programpont neve: beszélgetés huszonéves írókkal. A huszonéves írók pedig szándékosan vagy véletlenszerűen mind gyergyóiak voltak. Hompoth Erika többek között arról mesélt, hogy blogbejegyzései hogyan öltöttek könyvformát, Bleeding Bride-dal azt a témát feszegették, hogy miért fogott neki 25 évesen krimit írni, György Botond – akinek több megjelent könyve van, mint gyereke (szám szerint kettő) – arra próbált válaszolni, hogy van-e a versnek értelme 2015-ben.
A kreativitás, az alkotás szeretete hozzátartozik életükhöz
Egyébként nemcsak György Botond büszkélkedhet huszonévesen két könyvvel, Bleeding Bride, azaz Miklós Réka éppen a rendezvény alkalmával vehette át új regényének, A téboly kertjének mesterpéldányát. Első könyve 3 éve került a polcokra Fekete fivérek címmel, ez a határon túli olvasóközönség körében is nagy népszerűségnek örvend.
– A könyvek szeretetét, a rengeteg olvasást és talán a fantáziát emelném ki mint elengedhetetlen adalékait annak, hogy az ember írni, alkotni kezdjen. Szerintem egy bizonyos fokú siker abban rejtőzik, hogy az elkészült regény őszinte. Nem statisztikák alapján szól arról, amiről, és az ember írás közben nem ragaszkodik egyetlen sémához sem. Ha jól érzed magad alkotás közben, akkor ez az olvasók számára is átjön. A Fivéreket 9 hónap alatt írtam meg, az volt az első olyan kéziratom, amiről úgy éreztem, hogy talán megérett arra, hogy a közönség elé kerüljön. Ma, néhány nappal a következő kötetem megjelenése előtt ebben már nem vagyok olyan biztos. De hát, ha nem fejlődünk, akkor mi értelme? – vázolta véleményét Miklós Réka arról, hogy huszonéves fejjel mi késztette őt regényírásra.
Elmondása szerint a Könyvhét-hétvégén többszörösen is tudatosult benne, hogy az egyébként is nehezen emészthető Bleeding Bride művészneve több problémát okoz az embereknek, a vérző menyasszonyt ugyanis vérző hídra módosították a konferencia során, és Bleeding Bridge néven konferálták fel a beszélgetés nyitányában.
György Botond nemcsak íróként tevékenykedik. Amint arról már egy korábbi lapszámunkban is beszámoltunk, a 20 éves borzonti fiú idejének nagy részében humoristaként szórakoztatja közönségét, de műsorvezetőként és lakodalmas gazdaként is tevékenykedik, ezenkívül az utóbbi időben az Alfalvi Fiatalokért Egyesület elnöki feladatait is betölti. Ezenkívül politikusi esélyeit is életben tartja amellett, hogy nem mellékesen épp Kolozsváron egyetemista. Botond szerint itthon az embereknek már kötelező elvárásaik vannak feléje viselkedését és a példamutatását illetően, az utóbbi időben épp ezért is került kommentcsaták össztűzébe.
Az ismertség felelősséggel jár
– Egyre többször érzem azt, hogy nincs magánéletem, és hogy elvárások vesznek körül. Az írás volt az, ami kimozdított a hétköznapokból, és amelyen át úgy tudok véleményt alkotni, hogy közben „nem szegem meg a szabályokat”. Én is ember vagyok, nevetek, sírok, olvasok, és mert ember vagyok, ezért írok! Fontosnak tartom, hogy az emberek elválasszák a magánéletemet a karrieremtől, a humortól, a politikától és mindazon tevékenységektől, amelyeket végzek, még akkor is, ha azok szorosan összekapcsolódnak – fejtette ki gondolatait írásának egyik legfőbb okáról és a feléje irányuló elvárásokról a fiatal szerző.
Botond első könyve egy fiktív ifjúsági regény, amely 2013-ban jelent meg ViÁjPi címmel. Egy év elteltével, ugyancsak a születésnapjára időzítve ő lepte meg a közönséget újabb alkotásaival. Ezt adom ajándékba… című verseskötete azóta több mint 400 példányban kelt el.
– A többség arra vágyik, hogy ő lehessen az első. Bizonyára a rajtvonalnál álló sportolóknak ott cseng a fülébe: Te vagy az első! Az első könyvem nekem is hasonló élmény volt, egy kezdet a rajtvonalnál, de mégis talán életem legemlékezetesebb történése, öröm és nehéz munka eredménye – fejtette ki György Botond véleményét arra a kérdésünkre, hogy milyen érzés volt 19 évesen kezében tartania első könyvét.
Hompoth Erika szintén gyergyói születésű huszonéves, tehetséges író, akinek első könyve 2013-ban jelent meg Gyergyóditróban. Napjait jelenleg Budapesten tölti, ennek ellenére szívesen fogadta a rendezvényre érkező meghívást a fiatal huszonéves írók körébe. A Székely Zabhegyező címmel megjelent kötete egyébként saját blogbejegyezéseiből áll össze, amelyeket mindennapi tapasztalatai ihlettek. A fiatal író jelenleg nem tervezi újabb nyomtatvány kiadását, ám ettől függetlenül az írást nem hanyagolja életéből.
- Bleeding Bride (Miklós Réka) – Fekete fivérek (2013), A téboly kertje (2015)
- György Botond – ViÁjPi (2013), Ezt adom ajándékba… (2014)
- Hompoth Erika – Zabhegyező (2013)
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819