Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Mennyire trendi ma múzeumba járni? Melyik korosztályok nyitottabbak a múzeumpedagógia iránt? Mennyire integrálódnak az iskolák a múzeumpedagógia által nyújtott lehetőségekbe? A múzeumpedagógusi szakma nehézségeiről és örömeiről, a kiállításszervezésről, valamint az aktuális kiállításokról mesélt nekünk Szappanyos Tünde, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum restaurátor, múzeumpedagógus és kiállításszervező munkatársa.
– Székelyudvarhelyi viszonylatban különlegesnek számít a restaurátori szakma. Milyen indíttatásból döntött e szak mellett? Egyáltalán milyen lehetőségei vannak annak, aki restaurátorként képzeli el a jövőjét?
– Iskolai éveimben a székelyudvarhelyi Palló Imre Művészeti Szakközépiskolában tanultam festészet szakon. Mindenképp szerettem volna olyan területen továbbtanulni, ahol továbbra is szerepet kap a képzőművészet. Abból az évfolyamból, amelyikben én végeztem, nagyon sokan divattervezőin végeztünk. Amikor közeledett a pályaválasztás, rájöttem, hogy itthon nagyon nehéz lenne érvényesülni ebben a szakmában, ezért más lehetőségeken kezdtem gondolkodni. Keresgéltem az egyetemek honlapjain, és így bukkantam rá a nagyszebeni egyetem restaurátori szakára. Azt mondhatom, hogy tudatosan készültem erre a szakmára. Felmértem a lehetőségeket, készültem a felvételire, összeállítottam a felvételi mappámat. Szerettem volna megtanulni románul is, Nagyszeben erre is jó esélyeket biztosított. Maga a város is elbűvölt, volt egy varázslatos atmoszférája. Minden adott volt, hogy szép éveknek nézzek elébe.
– Szakmai életét figyelembe véve, mennyire volt lehetősége gyakorlatot szerezni az egyetemi évek alatt? Az egyetem elvégzése után okozott-e nehézséget a munkaerőpiacon való elhelyezkedés?
– Már az egyetem első évétől lehetőségünk volt arra, hogy részidős munkát vállalhassunk, azonban akkor még úgy éreztem, hogy fontosabb lenne a tanulmányaimra összpontosítani. Szerettem volna a második évemet már tandíjmentesen elkezdeni, ami hála a jó Istennek sikerült is. Aztán másodévtől kezdődően dolgoztam egy stílbútor-kereskedő és -restaurátori vállalkozásnál. Egy idő után annyira megszerettem a munkát, hogy már hétvégenként is bejártam dolgozni.
Az egyetemi éveimben falkép-restaurálással is foglalkoztam. Az első falkép-restaurátori tevékenységemet a székelyudvarhelyi ferences templomban végeztem. A marosvásárhelyi csapat, ahová beszegődtem, az erdélyi középkori falképek megmentésével foglalkozik. 2008-tól minden év nyarán sikerült együtt dolgoznom velük.
A mesterképzős tanulmányaimat már hétvégi oktatásban végeztem. Székelyudvarhelyen kezdtem el dolgozni Pap Zoltán orgonaépítő mellett mint orgonarestaurátor. Itt az 1800-as évekből származó, korabeli orgonákat kellett konzerválnom-restaurálnom.
Az elmúlt években nagyon sok külső restaurátori munkát is végeztem, mind belföldön, mind külföldön. Oltárt, feszületet, virágtartót, festett ládát, néprajzi tárgyakat restauráltam.
2012-ben kaptam egy lehetőséget, hogy a Haáz Rezső Múzeumban dolgozhassak mint múzeumpedagógus. Ezelőtt még csak nem is hallottam arról, hogy mit is jelent a múzeumpedagógia. Az egyetemi évek alatt elvégeztem az első- és másodfokú pedagógiát, gondoltam, csak van némi tapasztalatom ezen a területen. De amint idővel kiderült, teljesen másról szól a múzeumpedagógusi munka, mint az iskolai pedagógusé. Éppen ezért Budapesten egy felnőttoktatási központban elvégeztem a múzeumpedagógiai képzést.
– Miből áll egy múzeumpedagógiai óra? Miben más múzeumpedagógusként dolgozni, mint hagyományos pedagógusként keresni meg a mindennapi betevőt?
– A múzeumpedagógia teljes ellentéte az iskolai pedagógiának. Ezek az órákat tárlatvezetéssel kötjük össze, gyakorlatilag ez adja az alapját a tevékenységnek. Különböző korosztályoknak dolgozzuk fel az éppen aktuális kiállítások témáit. Az órák itt is negyvenöt percesek, akárcsak az iskolában, ez idő alatt a diákokkal közösen megtekintjük a kiállítást, ezt követően pedig korosztálytól függően közös beszélgetés, kérdésfelvetés vagy éppen kézműves-tevékenység következik. Egy múzeumpedagógusnak megközelítőleg fél órája van arra, hogy átadjon valami olyan tudást, amit a gyerekek elvihetnek magukkal, és esetleg egyfajta kedvet ébresszen bennük, hogy majd a későbbiekben visszatérjenek.
Nagyon sok eset van, amikor a gyerekek rögtönzött kérdéseket tesznek fel. Ezekre a kérdésekre pedig kénytelenek vagyunk válaszolni, hiszen ellenben az iskolával, nekünk akkor és ott van időnk tudást átadni, kérdéseket megválaszolni. Éppen emiatt interdiszciplinárisan is fel kell készülnünk az adott órára.
– Hogyan történik az iskolák bevonása ezekbe a programokba? Mennyire nyitottak a különböző korosztályok erre a típusú tanulási módszerre?
– A múzeumpedagógiai oktatásra külön be kellett vonnunk az iskolákat. Első körben felkerestük a helyi iskolák igazgatóságát, majd az osztályfőnököket, ma már külön a szaktanárokat keressük fel, attól függően, hogy éppen milyen tematikájú kiállításunk van. Ma már elmondhatjuk, hogy van pozitív visszacsatolás. A gyerekek szívesen jönnek el a múzeumba, és ami még fontosabb, hogy akár családtagjaikkal együtt is visszatérnek hozzánk.
Az életkori kategóriáink is sokrétűek, óvódás csoporttól egészen egyetemistákig, sőt felnőtt- és nyugdíjas csoportokig mindenki megfordul nálunk. Persze életkori sajátosságok függvényében tervezzük meg az adott foglalkozásokat is. A legkisebb korosztály a leghálásabb. Nagyon nagy sikerélmény számunkra, amikor azt látjuk, hogy tetszik, amit csinálunk, hogy hálásak a gyerekek. Kisebb osztályokban nagyon fontosak a kézműves-tevékenységek is.
A nagyobb osztályoknál sajnos már azt tapasztaljuk, hogy nehéz megragadni a gyerekek figyelmét. Szórakozottabbak, dekoncentráltak, ezért nehezebb a munka velük. Kilencedik osztálytól felfelé pedig már annyira le vannak terhelve a gyerekek, hogy sok esetben látjuk a szellemi fáradtságot az arcokon, még ha szeretnének sem tudnak odafigyelni a tárlatvezetésre.
Ami nagyon érdekes tapasztalat volt számomra, hogy a múzeumpedagógiai órákon általában azok a gyerekek szólalnak meg először, akiket a társak – sok esetben a tanáraik is – kirekesztenek, rossz tanulónak bélyegeznek.
– A különböző nehézségek ellenére mi az, ami miatt megéri múzeumpedagógiával foglalkozni?
– Erre egyszerű a válaszom: gyermekekért mindig érdemes dolgozni, mert nagyon hálásak.
– A pedagógusi munka mellett kiállításrendezéssel is foglalkozik. Az elmúlt évek során pedig három egyéni kiállítása is volt. Meséljen erről!
– 2014-ben végeztem el Budapesten a kiállításrendezési képzést. Szerettem volna fejleszteni magamat, és úgy láttam, ez a terület nagyon nagy mértékű kreativitást és szervezői készséget nyújt, amire nekem szükségem is volt.
Az első önálló kiállításomra 2014-ben került sor Összetett szemmel címmel, amely Szabó József természetfotós munkáit mutatta be a nagyközönségnek. Ez egy vándorkiállítás, eddig csak Barótra sikerült elvinnünk, de reméljük, a jövőben még lesz lehetőségünk kiállítani más városokban is.
A következő évben Vadvilág címmel terveztem kiállítást. Nagyon sok helyi vadászt és vadászegyesületet kerestem fel, hogy helyi, valamint afrikai kitömött állatokat, trófeákat kérjek a kiállításhoz. Sok nehézség árán végül egy rendkívül sikeres kiállítást tudhatunk a hátunk mögött.
Idén pedig a visegrádi Mátyás Király Múzeumtól kapott bábok felhasználásával készítettem kiállítást Mátyás, az igazságos címmel, amely kimondottan gyerekeknek készült.
A gyerekek nagyon élvezték a tárlatvezetést, teljesen átszellemültek a korabeli reneszánsz ruhák és figurák láttán. Igyekeztünk minél interaktívabbá tenni, fotósarkot is létrehoztunk, ahol beöltözhettek a gyerekek. A tárgyi tudás mellett a szellemi fejlődésre is próbálunk hangsúlyt fektetni. Ezen a kiállításon például az osztálynak vagy csoportnak kellett kiválasztania a legigazságosabb tanulót, aki beöltözhetett Mátyás királynak, és aki párt válaszhatott magának. A lelki értékeket szerettük volna hangsúlyosabbá tenni ezen a kiállításon.
– Amennyiben valaki kedvet kapott ellátogatni a székelyudvahelyi Haáz Rezső Múzeumba, jelenleg milyen kiállítások várják?
– A múzeumban két aktuális időszaki kiállítás tekinthető meg. Az egyik egy gyógyszertörténeti kiállítás. A Gyámolító gyógyír, kúráló pirula című kiállítás, az 1600-as évektől napjainkig mutatja be a gyógyszertörténet állomásait, melynek keretében betekintés nyerhető a népi gyógyító praktikák és a gyógynövények széles körű alkalmazásába, a 18–19. századi erdélyi patikák működésébe és szerkezetébe, a 19–20. századi székelyudvarhelyi gyógyszertárak, valamint a modern gyógyszergyártás világába.
A másik kiállításunk egy formabontó kiállítás, amely a Herendi porcelánmanufaktúra díszes tárgyait tárja a látogatók elé. Ezen a kiállításon megtekinthető az a formai, szín- és mintabeli gazdagság, amely a Herendi porcelánok sajátossága. Ezenkívül teljes ünnepi étkezőasztalok, étkészlet is megtekinthető. Mindenképp most érdemes ellátogatni hozzánk, és megtekinteni ezeket a kiállításokat.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum múzeumpedagógusával készült interjúnkat itt olvashatják.
SZAPPANYOS TÜNDE
1988. március 24-én született Székelyudvarhelyen.
A nagyszebeni Lucian Blaga Egyetem restaurátori karán végezte egyetemi tanulmányait. Mesterképzős évei alatt a festett fa restaurálására szakosodott.
Öt éve a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum munkatársa múzeumpedagógusként és kiállításrendezőként.
A csoportos múzeumpedagógiai órák mellett ünnepi foglalkozásokkal, helyi rendezvényeken való bemutatkozással, nyári táborokkal teszi színesebbé a városunk által nyújtott rendezvényeket.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819