Véget ért az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületének Emberfaragó mozgalma, amely április és október között zajlott Udvarhelyszéken, a Bethlen Gábor Alap támogatásával. A projekt keretében a fiatalok osztályfőnöki órák helyett élményszerű előadásokon vehettek részt, meghívott szakelőadók bevonásával. Tapasztalataikról és az oly sokat emlegetett mai fiatalokról az egyesület képviselőjével, Fekete Évával beszélgettünk.
– Meséljen az Udvarhelyszéki Anyák Egyesületének fő céljairól.
– Az Udvarhelyszéki Anyák Egyesülete egy olyan nonprofit szervezet, amelynek fő céljai között szerepel a közösségi szellem megerősítése, a családok testi és érzelmi egészségének védelme, a társadalmi tudatosság, az erdélyi kultúra és a hagyományok támogatása különböző előadások, rendezvények megszervezésével, továbbá az udvarhelyszéki édesanyák és családok tájékoztatása és oktatása, segítése, amely a gyermekek harmonikus fejlődését, megfelelő gondozását és nevelését eredményezi.
Az Udvarhelyszéki Anyák közössége 2011 áprilisában alakult az Udvarhelyi Anyák levelezőlistával, ezt követően 2014-ben megszületett az Udvarhelyszéki Anyák csoportja a közösségi hálón is. Az Udvarhelyszéki Anyák első közös megnyilvánulása a 2011-ben szervezett babakocsis felvonulás volt a szabálytalan közlekedés ellen, amelyen megközelítőleg 200 babakocsis édesanya és kisgyermekeik vettek részt. Ezt követően számos program, előadás, csoportfoglalkozás és rendezvény szervezésére került sor. A szervezet főbb tevékenységei közé tartozik a havi rendszerességgel tartott, szoptatást támogató baba-mama csoport, a babahordozós csoport, babaruhabörzék és különböző előadások szervezése szakemberek bevonásával, továbbá kismamasátor biztosítása a város nagyobb rendezvényein.
– Mi is tulajdonképpen az Emberfaragó program? Milyen előadásokat tartottak eddig?
– Az Emberfaragó mozgalom során Udvarhelyszék négy településén, Székelyudvarhelyen, Homoródszentpálon, Homoródszentpéteren és Lövétén közel száz diákhoz jutottunk el. Az előadás-sorozat megvalósításával a serdülőkorúak olyan témákkal ismerkedhettek meg, amelyeket az iskolai tananyag nem, vagy csak felszínesen érint, de a mindennapi élet fontos részét képezik. A hét hónap alatt a következő témakörökben hallgathattak előadást a fiatalok:
- romániai magyarság, székelység, honismeret Novák Károly-István történelemtanár előadásában;
- drog- és alkoholprevenció, szexuális nevelés képzett szakemberek segítségével;
- az elsősegélynyújtás alapjainak elsajátítása az Erdély Mentőcsoport munkatársaival;
- tudatos internet- és közösségioldal-használat Brok Szabolcs szoftverfejlesztő előadásában.
Az Emberfaragó mozgalom fő célja, hogy gyermekeink érzelmileg és mentálisan egészségesen nőjenek fel, értsék meg, hogy mit jelent embernek lenni „mindég, minden körülményben” (Arany János).
– Mit szeretnének elérni az előadások által a gyerekek gondolkodásában?
– Az előadás-sorozat várható társadalmi hatása, hogy az előadásokon részt vevő fiatalok a tomboló, lázadó kamaszkor ellenére eredetüket ismerő, cselekedeteikért felelősséget vállaló, tudatos, emberséges, segítőkész, ifjakká váljanak, így segítve az erdélyi magyarság megmaradását és boldogulását. Ugyanakkor az előadás-sorozat indirekt hatásaira is számítunk, mivel a fiatalkorúak számára aktuális témákról van szó, a résztvevők nagy valószínűséggel beszélnek majd róla azoknak a barátaiknak is, akik nem vettek részt az előadásokon.
– Milyen visszajelzéseket kaptak a közönség részéről?
– A fiatalok nagyon pozitívan fogadták a témákat, mindegyiket nagyon fontosnak érezték, nyitottak voltak, kérdéseiket szabadon megfogalmazták. Több szülőtől is pozitív visszajelzéseket kaptunk, ők köszönetüket fejezték ki a feldolgozott témákért.
– Ön szerint milyen értékeket képviselnek a mai fiatalok?
– Egyesével elbeszélgetve a fiatalokkal azt tapasztalom, hogy a megjelenő értékek klasszikusak: család, barátok, biztonság, egészség, megjelenik a pénz is, de a legtöbbjüknél nem ez a legfontosabb. Viszont ha ugyanezt a kérdést olyankor tesszük fel, amikor a társaik is hallják, ez az értéksor jelentősen felborul, mert társaik nyomására megváltozik a viselkedésük.
– Mennyire voltak nyitottak a fiatalok a programokra? Melyik aratta a legnagyobb sikert?
– Mindegyik témát nagyon nyitottan fogadták a fiatalok. A honismereti előadás tömören és érthetően volt felépítve a múltunktól napjainkig. Novák Károly-István történelemtanár székelyföldi híres emberek képeivel is megtűzdelte mondandóját, a diákok kellett megfejtsék, hogy melyik kicsoda, és miről híres. Az előadás végén egy játékba is örömmel bekapcsolódtak a kiskamaszok: elkészítették saját szórólapjukat, amelyen három fontos kérdésre adtak választ: Miért jó székelynek lenni? Mit mutatnál meg egy idegennek, ha a Székelyföldre jönne? Ki a példaképed a székelyföldi híres emberek közül? Meglepően jó szórólapok készültek, többen színes rajzokkal is illusztrálták azokat.
A drog- és alkoholprevenció, valamint a szexuális nevelés témák a fiatalok mindennapi beszédtémái közé tartoznak, így számukra talán ez volt az egyik legizgalmasabb témakör.
Az elsősegélynyújtást bemutató előadás keretében az Erdély Mentőszolgálat munkatársainak segítségével gyakorlati bemutatóra is sor került. A fiatalok megtanulták, mit kell tenni egy ájult személlyel, elsajátították a stabil oldalfekvést, az alapkötözést, de arról is tudást szereztek, hogy törés, vérzés vagy égés esetén mi a teendő.
A tudatos internet- és közösségioldal-használat témakör szintén a fiatalok mindennapi életének részét képezi. Brok Szabolcs szoftverfejlesztő előadásában arra figyelmeztette a fiatalokat, hogy mennyire fontos, hogy kiskorúként a neten is a valós életkorukat adják meg, mert így egyfajta „védettséget” kapnak, a Google nem adja ki a névjegyüket.
Az előadás-sorozat megvalósulásáért köszönetet mondanánk a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium, a homoródszentmártoni Román Viktor és a lövétei Székely Mózes Általános Iskolák vezetőségének és tanárainak, valamint a szülőknek, hogy támogatták kezdeményezésünket.
Nemrég cikkeztünk az ugyancsak Székelyudvarhelyen zajló Nagyító programról, amely diákok hétvégi képzését kínálja csapatépítő és kommunikáció, önismeret, párkapcsolati problémák és pályaorientáció témában.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819