Többéves szünet után ismét újraindul a Zöld Ház program. 2010-ben az országszinten benyújtott pályázatok tekintetében Hargita megye állt az első helyen, összesen 1295 iratcsomóval. Az eredményes támogatási programra idén augusztus végétől lehet újra jelentkezni. A pályázatról olyan személyeket is kérdeztünk, akik már több éve tapasztalják annak környezetvédelmi hasznát.
Az új program célja az építkezések „zöldítése”. Ennek értelmében a program azokat a környezetbarát építkezéseket szeretné szorgalmazni, amelyek természetes építőanyagokat, energiahatékonyság-növelő rendszereket, szigetelőanyagokat használnának fel. A kiírásban felsorolt anyagok között a kender, a gyapjú, a bazaltgyapot, a perlit, a cellulóz és a parafa jelennek meg. A Zöld Ház Plusz programra nemcsak természetes személyek, hanem jogi személyek is pályázhatnak, úgy mint kórházak, önkormányzatok, oktatási és szociális intézmények, közhasznú célú épülettel rendelkező civil szervezetek. Így a program ezen része, tekintettel a pályázók gazdasági helyzetének egyenlőtlenségére, külön elhatárolható költségvetéssel rendelkezik. Míg a természetes személyek számára meghirdetett Zöld Ház Plusz program költségvetése 12 millió lej, ami egy személyre eső legtöbb 40 ezer lejt jelent, addig a jogi személyeknek kiírt program kerete 33 millió lejre rúg, ami projektenként legtöbb 500 ezer lejt jelent.
Kik pályázhatnak a Zöld Ház és a Zöld Ház Plusz programokra?
Azok a személyek kérhetnek támogatást a megújuló energiaforrásokat felhasználó fűtésrendszerekre, napkollektorokra és hőszivattyúkra, akik a zöldesíteni kívánt lakás tulajdonosai/résztulajdonosai, vagy pedig azon terület tulajdonosai, ahol a zöldházat építeni akarják, továbbá
- romániai állampolgársággal rendelkeznek, vagy
- uniós állampolgárok vagy az Európai Gazdasági Térség állampolgárai (amennyiben állandó romániai lakhellyel rendelkeznek).
Ezenkívül még feltétel, hogy a kérelmezőnek ne legyen tartozása az állammal szemben (adók, illetékek, büntetések), továbbá az adott terület és a rajta fekvő épület ne képezze egyetlen peres eljárás vagy közérdekű kisajátítás tárgyát sem. A kérelmező az építkezési engedély jogosultja kell legyen, nem utolsósorban pedig a pályázónak környezetvédelmi szempontból tiszta erkölcsi bizonyítvánnyal kell rendelkeznie.
Zöld Ház program a gyakorlatban
A 2010-es program sikeres pályázói a csíkszeredai Józsa Ildikó Éva és férje, Sánta István, akik a Zöld Ház program keretében napkollektoros rendszer támogatására pályáztak, és meg is nyerték azt. A 11 ezer lej értékű beruházásnak több mint felét, azaz 6 ezer lejt a támogatás tette ki. Erről kérdeztük őket.
– Az eltelt néhány év során beszélhetünk-e jelentős anyagi megtakarításról zöldházuk esetében?
– Öt éve használjuk a Zöld Ház program keretében megpályázott és kivitelezett napkollektort, meleg víz céljából. Ez idő alatt nem számszerűsítettük a keletkezett anyagi hasznot, de nem elhanyagolandó megemlíteni a kényelmet sem, ugyanis nem szükséges más költséges és esetleg munkaigényes forrásokkal előállítani a meleg vizet.
– Milyen kézzel fogható előnyökről beszélhetünk? Érdemes-e kihasználni ezt a lehetőséget?
– Mindenkinek tanácsoljuk ezt a megoldást, már a közeli környezetünkben is többen kivitelezték, akár önerőből is. A tavaszi napforduló után akár hat hónapon keresztül is fedezi a család melegvíz-ellátását, kivétel hosszú, esős napokon, de ugyanakkor télen is besegít a napsütötte délutánokon. Az elmúlt öt évben a berendezés nem igényelt karbantartási munkálatokat, tökéletesen működik.
– Kedvet kapva a 2010-es beruházástól tervükben volt a fűtéstámogatást is megpályázni a programon belül. Sikerült ezt a tervet is megvalósítani?
– A program második kiírásában is szerettünk volna részt venni, de ez objektív okokból elmaradt. Várjuk az augusztusi rajtot, hogy újabb környezetbarát energiaforrásokat felhasználó fűtésrendszerekre pályázhassunk.
A fűtésrendszerre pályázók közül a csíkszentdomokosi Krausz Alfrédot kérdeztük, aki ugyancsak a Zöld Ház program segítségével már négy éve használja a megpályázott fűtésrendszert. Elmondása szerint most ő is az augusztust várja, hogy újra pályázhasson, ezúttal napkollektoros rendszer támogatására. Úgy látja, túl nagy pazarlás „elherdálni” a nap energiáját, miközben nyáron legalább a meleg vizünket tudnánk biztosítani általa.
– Az öt évvel ezelőtt megnyert pályázati pénz a berendezés felére volt elég, de ez is nagy segítségnek számít – mondta a csíkszentdomokosi pályázó, majd hozzátette: ne tántorítson el senkit a pályázat megírásának nehézsége és az eljárás bonyodalma, hiszen viszonylag kevés utánajárással életre szóló és környezetbarát módon rendezhetjük be lakásainkat.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819