Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2011-es felmérése szerint Romániában az egy főre eső évi alkoholfogyasztás mértéke 14,4 liter volt. A 2015-re előjelzett becslések szerint ez a szám 12,9 literre csökkent. A világszervezet ezen felmérése alapján Románia alkoholfogyasztás tekintetében Európa vezető országaihoz tartozik.
Felkerestük Borota Gábor pszichológust, aki a Gyulafehérvári Caritas berkein belül működő KI-ÚT konzultációs program munkatársaként tevékenykedik. A 2011 óta működő program azért jött létre, hogy segítséget nyújtsanak szenvedélybetegek és hozzátartozóik számára, legyen szó alkohol- vagy gyógyszerfüggőségről.
– Milyen lehetőségek adottak azon – Csíkszeredában és környékén élő – szenvedélybetegeknek, akik felismerték problémájukat, és készen állnak a változtatásra? Honnan kérhetnek segítséget?
– Az én tapasztalatom az, hogy a legtöbb alkoholfüggő a pszichiátriával kezdi. Az ő elmondásaik szerint itt gyógyszeres kezelést kapnak, ami hosszú távon nem túl hasznos. Gyakorlatilag ugyanis az történik, hogy a pácienseket felpumpálják olyan gyógyszerekkel, amelyek alkoholfogyasztás után akár a szívműködés leállásához is vezethetnek. A pszichiátrián tapasztalt élmény hatására a páciensek nem fogyasztanak alkoholt mindaddig, amíg a gyógyszert szedik. Ez nem túl hatékony módszer. További választási lehetőség a Magyarózdon található terápiás otthon, ahol rövidebb-hosszabb ideig tartózkodhatnak a páciensek. A harmadik lehetőséget a Caritas KI-ÚT konzultációs programja nyújtja. Nálunk a kliensek befektetésére nincs lehetőség.
– Milyen tevékenységeket foglal magában a KI-ÚT konzultációs program?
– Évente három szabadító lelkigyakorlatot szervezünk, együttműködve a magyarországi Katolikus Alkoholistamentő Szolgálattal. Emellett tematikus hétvégéket tartunk szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak, amelyek során zömében gondolatébresztő előadások, csoportos tevékenységek zajlanak. Tavaly szenvedélybetegségben érintett házaspároknak is szerveztünk egy ilyen hétvégét, és szenvedélybeteg családban felnőtt fiataloknak is tartunk külön foglalkozásokat. Mindezek mellett foglalkozunk megelőző foglalkozásokkal iskolákban, ahol 5–12. osztályos tanulók számára szervezünk prevenciós tevékenységeket, továbbá lehetőség van támogatói csoportban való részvételre – amely heti rendszerességgel működik –, valamint egyéni vagy akár csoportos tanácsadást is kérhetnek az érdeklődők.
– Hogyan jelentkezhetnek a résztvevők a programba?
– Az emberek általában egymástól hallanak erről. Gyakorlatilag úgy történik, hogy aki szeretne változtatni az életén, elkezd érdeklődni, és ide irányítják, legyen az szenvedélybeteg vagy hozzátartozó.
– Mekkora érdeklődés övezi ezen eseményeket?
– A szabadító lelkigyakorlatokon megközelítőleg 120 ember fordult meg a 4 év alatt. Itt, a csíkszeredai a támogatócsoportban 40-45 személy vett részt az elmúlt 2 évben. Klienseink általában rendszeresen visszajárnak, ritkán érkeznek új emberek. Nagy részvételi számokat sajnos nem tudunk felmutatni, ugyanis nagyon erős szégyenérzet kíséri az alkohollal küzdők életét.
Egyébként az a tapasztalatunk, hogy akkor is kevés az érdeklődő, ha nyitott előadást szervezünk alkoholizmus témában. Tavaly Csíkszeredában egy nyitott kerekasztal-beszélgetésre 3 érdeklődő jött el, pedig nem hiszem, hogy lehetne találni olyan családot Csíkszeredában – beleértve az oldalági rokonságot, unokatestvéreket stb. –, ahol ne lenne legalább egy alkoholfüggő, vagy ne lenne érintett a problémában. Szerintem a szégyenérzet miatt nem jönnek el hasonló előadásainkra az emberek. Hihetetlen, de az alkoholfüggők és családtagjaik abban a tévhitben élnek, hogy a függőséget el tudják rejteni a külvilág elől. Nyilvánvaló ezek után, ha egy szenvedélybeteg vagy valamelyik családtagja eljönne egy ilyen előadásra, azzal felvállalná, hogy alkoholprobléma van a családban. Ezt pedig mind a szenvedélybeteg, mind a hozzátartozói tagadják, legalábbis az elején.
– Melyek a leggyakoribb függőségproblémák, amelyekkel felkeresik?
– Mi elsősorban alkohol- és társfüggőkkel dolgozunk, azonban arra is volt már példa, hogy gyógyszerfüggő személyekkel foglalkoztunk. Esetenként megtörtént, hogy ugyanazon illető több szenvedély rabja is volt, ezek a függőségek sajnos sokszor kéz a kézben járnak.
– Mennyibe kerülnek ezen szolgáltatások?
– A támogatócsoportok ingyenesek. Az egyéni tanácsadás 40 lejbe kerül, de csak abban az esetben, ha az adott családban az egy főre eső jövedelem nagyobb, mint 700 lej. Amennyiben nem, ez a szolgáltatás is ingyenes.
A szabadító lelkigyakorlatok során 130 lejt kell fizetniük a résztvevőknek – ha ki tudják fizetni –, viszont igyekszünk odafigyelni arra, hogy a pénz ne legyen akadály. A résztvevők által befizetett összeg szinte minden esetben csak a költségek felét fedezi, a fennmaradó kiadásokat magánszemélyek támogatásaiból és pályázatokkal igyekszünk fedezni. Idéntől az állami támogatás is megszűnt.
– A közeljövőben milyen eseményekre látogathatnak el az érdeklődők?
– Legközelebb szeptember 18. és 20. között szervezünk tematikus hétvégét szenvedélybetegeknek és hozzátartozóiknak. Az eseményre Csíkszentdomokoson kerül majd sor, a Szent Margit Lelkigyakorlatos Házban, amelyen minden érdeklődőt szívesen látunk.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819