Marosvásárhely minden év novemberének második hétvégéjén a könyvmolyok városává válik. A Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár idei mottójáról, könyvkínálatáról, a vásárhelyiek könyvigényéről az esemény egyik szervezőjét, Farkas Katalint kérdeztük.
– A vásár idei mottója „Kapu a lélekhez”. Hogyan jelenik ez meg a rendezvény során?
– Ez egy Kosztolányi verssor, amit azért választottunk, mert úgy gondoljuk, hogy a könyv, ha úgy tetszik, az a hely, ahol a szerző és az olvasó lelke találkozik. Egy könyv megírása óriási munka, benne van a szerző látásmódja, fantáziája, lelke, azáltal pedig, hogy valaki elolvassa, a saját gondolkodásán, világán átszűrve az ő lelke is belekerül. Így válik a könyv kapuvá a lélekhez.
Az idézet fizikai megjelenítése a megnyitón valósult meg: marosvásárhelyi diákok hozták el kedvenc verssoraikat, amelyet gombostűvel feltűztek a színház bejáratához, létrehozva ezáltal egy verskaput.
– A mottó alapján a szépirodalomra fektetik a hangsúlyt. Milyen mértékben kap helyet szakirodalom a vásáron?
– Elsősorban szépirodalomra koncentrálunk, az író-olvasó találkozók helyszínéül szolgáló termek is költők és írók neveit viselik, de a vásár kínálatában rengeteg szakirodalmi mű, tankönyv vagy akár térkép is megtalálható.
– Mit jelent a helyi szerzők számára ez az esemény?
– Igyekeztünk idén is nagy figyelmet szentelni a vásárhelyi szerzőknek, így például a Nemzeti Színház előcsarnokába lépve helyi szerzők felnagyított portréival és gondolataival találkozik a vásárlátogató. Emellett természetesen a kortársakra is figyelünk. Amellett, hogy nagyon sok kortárs szerző van jelen a vásáron, itt megtalálható az utóbbi évek erdélyi könyvkiadásának minden darabja. Nagyon sok kiadó már abban a tudatban tervezi éves könyvkiadását, hogy tudja, november második hetében Marosvásárhelyen könyvvásárt szerveznek, és itt népszerűsítheti, bemutathatja legújabb kiadványait. Így vált a vásár a legújabb erdélyi könyvek seregszemléjévé.
– Miben változott az elmúlt húsz évben a könyvvásár?
– A könyvvásárt először 1995-ben szervezte meg a Romániai Magyar Könyves Céh Káli Király István vezetésével, aki azóta is a rendezvény motorja. Az évek során nemzetközi ismertségre tett szert a vásár. 2012-ben jött el a pillanat, amikor úgy érezték, hogy frissítésre, új lendületre van szükség a szervezés terén, ekkor kapcsolódtunk be mi, a Marosvásárhelyi Kulturális Központ a folyamatba. Ekkor újult meg a vásár arculatában, járulékos programjaiban. Törekszünk minél több olyan programot szervezni, amelyek során sikerül minél több embert a könyvek közelébe vonzani.
– Hogyan kapcsolódnak össze a művészetek a vásáron?
– A könyves programok mellett minden évben koncertekre, színházi előadásokra, olvasást népszerűsítő vetélkedőkre látogathatnak el az érdeklődők. Minden előadás, koncert azt szolgálja, hogy minél több könyv jusson el az olvasóhoz, és azt is, hogy minél több potenciális olvasó térjen be a vásárra.
Nem azt mondom, hogy ezeket a programokat kizárólag azért szervezzük, hogy minél több embert becsalogassunk, de azt is fontosnak tartom. Azok, akik lelkesednek az olvasás iránt, úgyis eljönnek, de fontos, hogy olyanok is közel kerüljenek a könyvekhez, akik mindennapjainak nem része az olvasás.
– Mi a tapasztalat, az olvasás megszerettetésében mennyire hatásos a gyerekeknél az ilyen jellegű eseményeken való részvétel?
– Már ötödik éve, hogy külön figyelünk a gyerekekre, egész napos könyvhöz kapcsolódó programokat szervezünk nekik, és nagyon pozitívak a visszajelzések. Célunk, hogy megtapasztalják, olvasni nem unalmas, nem csak kötelesség, hanem élmény.
Az idén az Olvasd el, és játssz velünk! vetélkedőt három korosztályban hirdettük meg. Háromfős csapatokban kellett regisztrálni, 98 csapat jelentkezett. Tehát gyakorlatilag minimum 296 gyerekről tudunk, aki elolvasta a könyvet. De tavaly például azt tapasztaltuk, hogy egy-egy csapat lelkesedése egész osztályokra átragadt, kész olvasási forradalmat robbantva. Szóval lehet hatni a gyerekekre, és meg lehet szerettetni velük az olvasást.
– A honlapon található árkategóriák szerint már tíz lejért is vásárolhatunk magunknak könyvet. Mi a tapasztalat, szánnak pénzt a látogatók a könyvekre?
– Aki eljön, az legtöbbször vásárol is. Sokat segít, hogy az évek során a marosvásárhelyiek hozzászoktak ahhoz, hogy itt széles kínálatból válogathatnak. Időzítés szempontjából is jó: sokan itt vásárolnak be karácsonyra, a könyv mindig is népszerű ajándék volt. A kiadók is évről évre arról számolnak be, hogy nyereséggel térnek haza.
– Mi a fő szempont: egy értékesítési felület létrehozása vagy egy kulturális csomópont megteremtése?
– Nehezen választható el a kettő. Elsődleges célunk az olvasás, a könyvek népszerűsítése, a művek értékesítésének elősegítése, de ezt csak akkor tudjuk megvalósítani, ha változatos programkínálattal kötjük az érdeklődőket az eseményhez. Ugyanakkor természetesen arra törekszünk, hogy a vásár négy napjára a kultúra fővárosává tegyük Marosvásárhelyt.
MAROSVÁSÁRHELYI NEMZETKÖZI KÖNYVVÁSÁR
1995-ben rendezték meg először.
2012-ben megújulási folyamaton ment át.
Idén november 12–15. között közel 50 kiadó, több ezer könyv és megközelítőleg 80 program várja az érdeklődőket.
A részletes program és a kedvezményes árban kapható könyvek listája elérhető a http://vasarhely.ro/konyvvasar/ oldalon.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819