Remény, odaadás, törődés, türelem, tanulás, kapcsolatteremtés, ötletek megvalósítása, élmény, motiváció, fejlődés, vidámság, barátok, segítség, önismeret, lehetőségek – ezekkel a szavakkal jellemezték az önkéntességet a fiatalok, akik hisznek abban, hogy az adni jó mondás nem csupán egy közhely. A jóságnak valóban ereje van.
Az Önkéntesek Udvarhelyszékért csoport koordinátorának, Nemes Melindának az elmondása szerint, amíg az ember nem próbálja ki, hogy mit jelent önkéntesnek lenni, addig nehéz elképzelni, hogy mit nyújthat ez az önzetlen közösségi „munka”. Vele beszélgettünk.
– Meséljen a kezdetekről.
– A Dr. Verestóy Attila Alapítvány 2008-ban jött létre jótékonysági alapítványként, legnagyobb részben magántőkéből tartja fenn magát, de természetesen – mint minden civil szervezet – próbálunk pályázni és támogatókat szerezni.
Három területen tevékenykedünk.
- Az első ilyen terület az oktatás: olyan diákokat szeretnénk támogatni, akik jól tanulnak, de nehéz anyagi körülményekkel rendelkeznek. A jövő magad vagy! elnevezésű ösztöndíjpályázatunk keretében idén 26 középiskolás diák, 14 egyetemi hallgató és 3 kutató juthat anyagi segítséghez. Emellett támogatjuk a fiataloknak szervezett programokat is.
- A második területen belül olyan műtéteket, kezeléseket, kivizsgálásokat támogatunk, amelyeket a román biztosítási rendszer nem finanszíroz; továbbá igyekszünk segíteni azoknak a betegeknek, akik külföldi kezelésekre és műtétekre szorulnak.
- Harmadik területünk a szociális támogatások, ennek keretében olyan civil szervezetekkel működünk együtt, amelyek valamilyen jellegű, hátrányos helyzetű szociális csoportokkal foglalkoznak.

Az önkéntesség úgy kapcsolódott ezekhez a területekhez, hogy amikor elkezdtük kiosztani az ösztöndíj-támogatásokat a fiataloknak, akkor jeleztem nekik, hogy ebből próbáljanak visszaadni valamit a közösségnek, és nem pénzbeli juttatásra gondoltam, hanem arra, hogy legyenek önkéntesek, cselekedjenek valami jót. Eltelt néhány év, és egyre több diák mesélte el nekünk, hogy általunk kezdett el önkénteskedni, és ez milyen jó tapasztalat számára, ami nagyon jó visszaigazolás a munkánkra nézve.
– Miről szól a Önkéntesség Udvarhelyszékért csoport, és ki csatlakozhat önökhöz?
– Elsősorban az önkéntesség népszerűsítéséről szól a csoport, hosszú távon van egy olyan elképzelésünk, hogy az önkénteskedni vágyókat közvetítsük a különböző intézmények, civil szervezetek felé.
Az Önkéntesek Udvarhelyszékért Facebook–oldalt a Dr. Verestóyi Attila Alapítvány működteti, a nagyobb civil szervezetekkel van egy közös megegyezésünk, miszerint annyi módszerrel próbáljuk népszerűsíteni az önkéntességet, amennyivel csak lehet. Legfőképpen helybéli önkéntesekkel foglalkozunk, amelynek az lenne a lényege, hogy arra motiváljuk a Hargita megyei fiatalokat, hogy próbálják ki ezt a lehetőséget, keressék meg azt a területet, amiben szívesen önkénteskednének, mert a segítségnyújtásnak hihetetlen ereje van.
Az egyik számomra legtiszteletreméltóbb önkéntes András Anna Mária, aki rákos betegekkel beszélget, minden héten összegyűlnek, különböző foglalkozásokat tartanak, beszélgetnek, próbálják megtartani a reményt az emberekben.
Tavaly készítettünk egy nagyon tanulságos, motivációs filmecskét, ahol az önkéntesek beszámolnak tapasztalataikról és élményeikről.

– Jelenleg hány önkéntes tevékenykedik Udvarhelyszéken?
– Ezt nem lehet számszerűsíteni, mivel az önkéntességnek rengeteg formája van. Van olyan önkéntes, aki nem jár az adott közösségbe, de mivel imád számítógépen dolgozni, így például ingyen elkészíti egy civil szervezet weboldalát. Több önkéntes minden héten bejár a kórházba mesét olvasni a gyerekeknek, elmegy öregotthonba betegeket látogatni, vagy épp biciklisversenyeken önkénteskedik – ezek az önkéntesek akkor segítenek, amikor szükség van rájuk. Minden civil szervezetnek van egy saját önkéntes csoportja, amit mozgósít. Nekünk nincsenek állandó önkénteseink, de az ösztöndíjasainkra mindig számíthatunk.
– Mi a feladata egy önkéntesnek egy civil szervezetnél?
– Minden önkéntesnek más a feladata, ezek elvégzéséhez lelkiismeretes munkavégzésre, komolyságra mindenképp szükség van. Ha a gyerekek várnak a kórházban, mert megígérted, hogy ott leszel, és mesét olvasol nekik, akkor felelősséggel tartozol értük. Az önkéntes munkát vállalóknak érdemes jól átgondolniuk a dolgot, és olyan feladatot vállalniuk, amivel szemben valóban indíttatást éreznek.

– Mi az, amit egy önkéntes kaphat a munkája során?
– Anyagi juttatást semmiképpen, mivel ez az önkéntesség egyik alapja, viszont a fiatalokat üdítőkkel, étellel, önkéntespólókkal szokták motiválni, és persze az élménnyel, ami megfizethetetlen. A komoly szervezeteknél szerződést kötnek az önkéntesekkel, mert vannak egyetemek, ahol felvételinél figyelembe veszik, hogy az illető mennyit és milyen területeken önkénteskedett, így a munkaadók mindenképp próbálnak igazolást is adni a fiatalok elvégzett munkájáról.
Romániában bizonyos feltételek mellett már elismerik az önkéntességet mint szakmai gyakorlatot, ez rengeteget számít, hiszen nem mindegy, hogy egyetem után hogyan csöppenünk be egy céghez: szakmai tapasztalat nélkül, vagy az önkéntesség során szerzett rengeteg tudással, tapasztalattal.
– Mi az Önkéntesek Udvarhelyszékért csoport üzenete néhány mondatban?
– Böjte Csabát idézem: „Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé.” Én is az elmúlt években döbbentem rá, hogy rengeteg jó ember van a világon, csak nézőpont kérdése, hogy melyik oldalát látod a világnak. De ha te is adsz valamit magadból, legfőképpen példát, akkor biztos lehetsz benne, hogy követni fogják a jó példádat, és visszakapod a sok jót, amit önzetlenül cselekedtél.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819