A budapesti székhelyű Nem Adom Fel Alapítvány január végén megnyitotta a város első olyan kávézóját, ahol szinte kizárólag fogyatékkal élő emberek dolgoznak. Az egyesület egyik tagjával, a kávézóban felszolgálóként dolgozó Báder Richárddal motivációjukról, a nem szokványos csapatról, a társadalomba való beilleszkedésről beszélgettünk.
– Mi volt a kávézó létrehozásának célja?
– Szerettük volna, hogy legyen egy olyan közösségi tér, ahol sérültek dolgozhatnak létrehozva egy kis hidat a sérültek és a nem sérültek között. Néhány éve született meg az ötlet: ezután jöttek az adminisztratív elintéznivalók, az épület felújítása, a személyzet toborzása, felkészítése.
NEM ADOM FEL ALAPÍTVÁNY
- Fogyatékkal élőkkel foglalkozó szervezet, amely 2005-ben jött létre.
- Az alapítvány tagjaiból álló Nemadomfel zenekar rendszeresen jótékonysági koncerteket ad.
- Január 27-én megnyitották a Nem Adom Fel Café & Bart, amely az első olyan budapesti kávézó, ahol sérültek alkotják a személyzetet.
- További tevékenységeik: érzékenyítő tréningek, integrált táborok szervezése, munkahely közvetítése és teremtése, autistafejlesztő események lebonyolítása.
– Hogyan kell elképzelni a felkészítő képzést?
– Egy három hónapos képzést tartottak nekünk, amelyen látás-, hallás- és mozgássérült, továbbá értelmi fogyatékos és autista fiatalok együtt vettek részt. Mindamellett, hogy megtanultuk a vendéglátás alapjait, rengeteg szituációs gyakorlatot végeztünk annak érdekében, hogy könnyen bele tudjunk lendülni a munkába, ne blokkoljunk le, amikor éppen tenni kellene valamit, és ismerjük fel azokat a helyzeteket, amikor segítséget kell kérni.
– Egy hónap tapasztalat után hogyan látja, mennyire fedik a képzésen megélt szituációk a mindennapokban előálló helyzeteket?
– Sok váratlan helyzet adódott már, próbáltunk improvizálni, szerintem egyre könnyebben és gördülékenyebben kezeljük a dolgokat, és ezt nagyon jólesik látni. Hála istennek, nagyon sok kíváncsiskodó volt, betértek, megkóstoltak ezt-azt, és sokan közülük visszatértek. Rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk, ha lehetne jegyet kapni a kezdésre, akkor ötöst kapnánk.
Nem lankad a lelkesedésünk: folyamatosan próbálunk fejlődni, a tavasz folyamán szeretnénk bővíteni a kínálatot meleg ételekkel és alkohollal.
A következő nagy terv az, hogy tudjunk kiépíteni egy házhoz szállítással foglalkozó rendszert, amelynek keretében kerekesszékesek viszik majd házhoz a rendelt ételt.
– Mennyire van lehetősége a fogyatékkal élőknek arra, hogy munkát kapjanak Magyarországon?
– Ha valaki tanul, és van önbizalma, akkor sok a lehetőség. Szükségünk van háttértudásra, nyitott emberekre, de az a tapasztalatom, hogy egy karizmatikus, felkészült személy sok helyen kaphat munkát.
Természetesen sok múlik azon, hogy az illető milyen fogyatékkal él, milyen feladatot tud ellátni. Itt nagyon vegyes a társaság, úgy vagyunk beosztva, hogy mindenki úgy érezze, megtalálta a helyét. Több itt dolgozónak is ez az első munkahelye, itt tudja meg azt, hogy milyen négy órán keresztül ébernek lenni, dolgozni. Örülünk, hogy tudjuk ezt csinálni.
Gimnazistakorom óta az volt a vágyam, hogy ilyen környezetben dolgozzak. A barátaim mind vendéglátói technikumban tanultak, és rengeteget meséltek nekem a tapasztalataikról, én meg nagyon irigyeltem őket. Most én is ebben a helyzetben vagyok, az álommunkahelyemen végzem az álommunkám, és nagyon élvezem.
Egyéb korlátokat nézve elmondhatom, hogy Budapesten nagyjából mindenhol minden akadálymentesített, persze sokszor az emberek jóindulatán múlik, hogy ez a valóságban mennyire működik. Éppen ma történt meg, hogy fel szerettem volna szállni a buszra a végállomáson, jött is a sofőr, és idegesen, 30 km/órás sebességgel beledobta a pocsolyába a rámpát, a víz nyolcvan százaléka pedig az arcomon landolt. Embere válogatja, hogy egyáltalán belegondol-e ilyenkor abba, hogy mit csinál, felfogja-e, hogy milyen érzés lehet fordított helyzetben lenni.
– Mi a tapasztalat, mennyire erősíti meg az idelátogatókban az elfogadást az itteni hangulat, az itt tapasztaltak?
– Szerintem nagy mértékben rásegít az elfogadásra, sokan benéznek, rácsodálkoznak, megtapasztalják, hogy ezt is lehet. Vendégeink többsége tudatosan választja ezt a kávézót, tisztában van vele, hogy mi történik itt, így azok jönnek ide, akik egyfajta nyitottsággal viszonyulnak ehhez, mi csak ráerősítünk erre a hozzáállásra. Szerintem a kávézó hosszú távon úgyis kiválasztja majd a vendégeit.
– Milyen a Nemadomfel-mentalitás?
– Nem hiszem, hogy szemléletesen le lehetne írni, mi ebben élünk, ezért ezt valljuk. Van egy alapvető közös tulajdonságunk, ugyanakkor a csapat minden tagja valamivel kitűnik, valamiben teljesen más, ezért tudunk mindig rácsodálkozni egymásra. Sokszor azt érzem, hogy olyan ez a hely számomra, mint amikor a telefont beteszik tölteni: akármilyen fáradtan, lehangoltan, kedvtelenül jött ide az ember, mosolyogva távozik.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819