Mechatronikai szakképzéssel bővült a 2015/2016-os tanévben a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum kínálata. A tanév során sem a diákok, sem az őket oktató szakemberek, mesterek nem tétlenkedtek: a csepeli Weiss Manfréd Szakközépiskolával való együttműködés keretében egy elektromos autó készült el, az utolsó simításokat a gyergyószentmiklósi diákok végzik, hogy még a tanév befejezése előtt beindítható legyen a jármű.
A Határtalanul elnevezésű pályázat keretében a két iskola közös projektje volt egy elektromos autó elkészítése, amelyből mindkét intézmény kivette a részét.
– Az autót a csepeli középiskola diákjai építették meg, a mi feladatunk az áramellátás, az elektromos motor beépítése, a fékek összeszerelése volt; újításunk a műszerfal LED-es megvilágítása. Öt diák vett részt tevékenyebben a munkában, de a mechatronika osztály egyetlen diákját sem akartam kihagyni, mindig más-más tanulót hívtam be a munkafolyamatokhoz, és csaltam ki belőlük olyan technikai újításokat, amit fiatalon másképp látnak, úgyhogy ez az autó a közös munka eredménye – árulta el Borbély Bartis Árpád tanár, a projekt egyik szakmai vezetője.
Fogarasy–Weiss elektromos automobil
A csepeli Weiss Manfréd Szakközépiskolának és a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Líceumnak több mint egy évtizedes közös múltja van, az együttműködés kiépítése Borbély Bartis Mária tanárnőnek köszönhető. A Határtalanul pályázat keretében a két iskola összesen 3 millió 349 ezer forintot nyert a jármű kivitelezésére; a munka 2016 februárjában kezdődött Magyarországon, majd Gyergyószentmiklóson, az új mechatronikai műhelyben folytatódott.
– Az autó egy magyar–székely közös alkotás, de egy bulgár elektromos kulcsos kapcsolónak és a román gyártmányú lámpáknak köszönhetően egy kicsit nemzetközi is.
Május elején került hozzánk az autó, ekkor fogtunk neki erőltetett tempóban a mi részünknek. Kissé elakadtunk az elektromos motor beszerzésével, nem találtunk megfelelő céget, ahonnan vásárolhattunk volna, ezért különböző használt motoralkatrészeket árusító oldalakon keresgéltünk, de megfizethetetlennek tűnt ez a megoldás. Végül felvettem a kapcsolatot Bayer Géza mesterrel a budapesti iskolából, ő szerezte be a motort, amit ajándékba kaptunk meg – mesélt a nehézségekről Borbély Bartis Árpád, akitől azt is megtudtuk, hogy a diákok egy hete érkeztek vissza a magyarországi tanulmányi útról, rövid pihenőt követően az elektromos motor beszerelése, az áttételek beállítása lesz a soron következő feladatuk.
Az autó a tervek szerint a tanév végére „indítható” lesz, szerepe a továbbiakban pedig az, hogy a szétszedés-összeszerelés munkafolyamataival elősegítse a diákok szakmai fejlődését. A mechatronika szakosztály azonban már további terveken, elképzeléseken is töri a fejét: szeretnének egy saját autót, szeretnék elkészíteni ennek a prototípusnak a másolatát kisebb újításokkal, de nemcsak járművekben gondolkodnak.
– A magyarországi látogatásunk idején megcsodáltuk a Margitszigeten a szökőkutat, és az ottani mesterekkel közösen arra gondoltunk, hogy készítsük el ennek a kútnak egy kicsinyített mását – mechanikai, pneumatikai ismereteket fejlesztve és gyakorlatba ültetve. Megbeszéltem ezt a diákokkal is, már van elképzelésük, ötletük a kivitelezést illetően, nagyon lelkesek, hiszen látják, ahogy sok kicsi alkatrészből végül egy működőképes szerkezet lesz, így válnak nyitottá, érdeklődővé a szakma iránt – tudtuk meg a pedagógustól.
A szakoktatás jövője
A szakemberképzés fellendítése érdekében kötött együttműködési egyezményt a Hargita Megyei Tanács, Gyergyószentmiklós és Gyergyóditró önkormányzata, a Fogarasy Mihály- és Puskás Tivadar-szakközépiskolák, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség, valamint az Arbor Vállalkozók Szövetsége. Az együttműködés célja gyárlátogatásokkal, a szülők megfelelő informálásával, az iskolák tanműhelyeinek korszerűsítésével új lendületet adni a szakemberképzésnek.
Weiss Manfréd vállalkozó lőszergyárat működtetett Budapesten, amelyet 1892-ben a veszélyes lőszergyártás miatt a városon kívülre kellett helyezni, ezért a Csepel faluja mellett fekvő és hajózható, Duna melletti János-legelőre esett a választásuk.
Weiss Manfréd számos licencet vásárolt, újításokat eszközölt, és szabadalmakat jegyeztetett Európa több országában. 1922-ben bekövetkezett halála után a gyárat fiai vezették tovább, és az évtized vége felé beindult a repülőgép-, motor-, kerékpár-, varrógép- és traktorgyártás is. A gyár a második világháború idején harckocsikat és terepjárókat is gyártott.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819