Országszerte egyre csökken a függőségben szenvedők életkorának alsó határa, s így a szakmai segítségre való igény folyamatosan növekszik. A Bonus Pastor Alapítvány magyar nyelvű rehabilitációs programokat szervez Erdély különböző pontjain az érintettek és a családtagok számára, továbbá utógondozói és prevenciós programokkal igyekszik teljes terápiás kezelést biztosítani. Többek között a programok időpontjairól, felépítéséről és a függőség kérdéséről beszélgettünk Bartha Évával, az alapítvány képviselőjével.
A Bonus Pastor Alapítvány és a Református Mentőmisszió közös munkájának eredményeként számos terápiás programot és beszélgetőkört szervez a különböző függőségekben szenvedők számára. A marosvásárhelyi központtal rendelkező alapítvány hivatalosan 1996 óta működik, azonban már néhány évvel korábban is szervezett hasonló jellegű foglalkozásokat.
– Mivel a függőség meglehetősen tág fogalomnak bizonyul, terápiás kezeléseink során igyekszünk ennek minél több területét lefedni, s így nem csak rendszeres alkohol- vagy kábítószer-fogyasztókkal dolgozunk, hanem a szerencsejáték- vagy internetfüggőség problémáján is igyekszünk segíteni. Ezek gyakran összefüggnek egymással – nyilatkozta portálunknak Bartha Éva.
Az alapítvány számos különböző terápiás programmal várja a főként 18 és 55-60 év közötti érdeklődőket, melyeken többnyire szakorvosok, szociális munkások, pszichológusok, lelkipásztorok vesznek részt, de akad családterapeuta, pszicho-dramatikus munkatárs is vagy olyan személy, aki korábban hasonló helyzetben volt, és így saját tapasztalataival és meglátásaival tud a segítséget kérőkhöz fordulni.
Hosszú és rövid terápiás programok
A hosszú terápiás program helyszíne Magyarózd, ide előzetes interjú alapján lehet felvételt nyerni. Időtartama változó, de általában háromtól kilenc hónapig terjed, ára pedig havi 800 lej – ez fedezi a teljes ellátást, étkezést, szállást, szakmai segítséget –, noha a személyre szabott költségek jóval meghaladják ezt az összeget. A magyarózdi központ 2005-ben nyílt, s azóta megközelítőleg 280 résztvevő fordult meg itt, közöttük akad olyan is, aki visszaesés miatt többszörösen részt vett egy programon.
A rövid távú program mindössze tizenkét napot tart, erre évente háromszor vagy négyszer kerül sor a jelentkezők számának függvényében, ára pedig 600 lej – ez román nyelven is működik. Ezekre a rövid terápiás foglalkozásokra megközelítőleg 15 érintett személy szokott ellátogatni, ami csökkenést jelent az 1997-es évhez képest, mikor 70-es létszámmal dolgoztak.
– Ennek egyik befolyásoló tényezője az lehet, hogy sokkal könnyebb különböző szerekhez és egyéb lehetőségekhez hozzáférni, mint korábban. A függőségnek számos kiváltó oka lehet: fiatalon elkezdett alkoholhasználat, ami egy-két évtized alatt eljuttatja a személyt a krónikus fázisba; családi minták követése, hiszen sokszor van már egy függő személy a családban, akitől a helytelen konfliktuskezelési módokat, a problémamegoldási deficitet, a helytelen kommunikációt könnyen el lehet tanulni; gyerekkori traumák (sokszor a válás is); a kortárs csoport hatása, barátok nyomása; depresszió, egyéb pszichés problémák kezdeti alkohollal való kezelése, ami lassan elvezet a függőséghez; függőségre hajlamos személyiségstruktúra – sorolta a lehetséges kiváltó okokat az alapítvány képviselője.
Folyamatos munka
– Fontos kiemelnem az utógondozói programot is, amelyet főként azok számára hoztunk létre, akik már részt vettek valamelyik terápiás kezelésen, hiszen ez a folyamat nem zárul le néhány hónap elteltével. Folyamatos munkát igényel, és szükséges újból visszatérni a jelenséghez ahhoz, hogy elkerüljük a visszaesést. Ezen a programon általában 90-100 személy vesz részt – részletezte az alapítvány képviselője, majd hozzáfűzte: nyaranta prevenciós programokat is tartanak 8 év fölötti fiataloknak, főként olyanok számára, akik valamilyen szinten érintettek, de gyakran olyan gyerekek is eljönnek, akiknek környezetében nincs hasonló eset.
A programok alatt nagy hangsúlyt fektetnek az önismeret kérdésére, hiszen ez kulcsfontosságú a helyzet kezelésének szempontjából, ugyanakkor ezeknek a terápiáknak csapatépítő és evangelizációs jellege is van. Az itt lévők előadásokat hallgathatnak e témakörben – a függőségről, ennek pszichikai és fizikai vonatkozásáról, kapcsolatokról stb. –, csoportos és egyéni terápián is részt vehetnek, továbbá a mindennapi programban áhítat vagy igehirdetés, valamint szabadidő és sport is szerepel, hiszen a fizikai aktivitásnak is jelentős szerepe lehet a probléma megoldásában.
– Ingyenes, nyitott támogatói csoportunk minden pénteken várja azokat, akik szeretnék egymással megosztani a függőséggel kapcsolatos gondolataikat, tapasztalataikat, érzéseiket. Marosvásárhelyen, a Ludasi utcában található, a református egyházhoz tartozó gyülekezeti teremben kerül sor ezekre a beszélgetésekre, de Erdély számos más városában is lehetőség van erre, így Kolozsváron, Szatmáron, Székelyudvarhelyen és Sepsiszentgyörgyön is – mondta Bartha Éva, majd hozzátette: sokszor a terápiás programokon részt vevő személyek azok, akik otthon hasonló köröket szerveznek, hiszen segíteni szeretnének egymáson, ugyanakkor önmaguk számára is fontos a folyamatos megerősítés.
Amint arról a Bonus Pastor Alapítvány munkatársa beszámolt, az egyéni terápiákon szintén részt vehetnek a hozzátartozók is, emellett háromnapos, hétvégi konferenciákra is lehet jelentkezni, melyeken a témát érintő előadások várják az érdeklődőket. A legközelebbi konferenciára október 16. és 18. között kerül sor, nagy valószínűséggel Sepsiszentgyörgyön, rövid távú programot pedig november 2. és 13. között szerveznek Magyarózdon.
– Noha igyekszünk megfelelő szakmai segítséget nyújtani, szükség van egy kis motivációra a függőségben szenvedő részéről is. Enélkül semmit sem tudunk tenni. Amennyiben nem sikerül meggyőzni az érintett felet arról, hogy szüksége van szakmai segítségre, az egyetlen dolog, amit hozzátartozóként, közelálló személyként tehetünk az az, hogy igyekszünk bevonni a hétköznapjainkba, nem zárjuk ki az életünkből, nem bánunk vele közömbösen. Ugyanakkor gyakori, de elkerülendő jelenség a társfüggőség, melynek következtében a családtagok önkéntelenül is részesei lesznek különböző játszmáknak, s így életük a szerfüggő személy élete és érzelmei körül forog. Ilyenkor segít az, ha visszahárítjuk a felelősséget az illetőre, és tetteinek következményeit nem viseljük el helyette – hangsúlyozta Bartha Éva.
Az utóbbi négy-öt évben egyre inkább csökkenni látszik a függőségben szenvedők életkorának alsó határa. Ez számokban annyit jelent, hogy míg kezdetben 40–50 év körüli személyeket érintett, ma mind a megyében, mind az ország területén ez az átlagéletkor nem haladja meg a 30 évet. Fiatalok esetében a 16-17 év kritikus korszaknak minősül, így erre a korosztályra fektetődik a legnagyobb hangsúly.
A Nemzetközi Drogellenes Ügynökség (Agenția Națională Antidrog) 2014-es felmérése szerint Maros megye kockázati szempontból közepes helyet foglal el, Bukarest, Kolozsvár és Jászvásár állnak az élvonalban. Ugyanakkor a WHO 2015-ös felmérése azt igazolja, hogy Románia világszinten az ötödik helyet foglalja el az alkoholhasználat szempontjából, s ezekhez a számadatokhoz képest még mindig kevesen kérnek szakmai segítséget.
BONUS PASTOR ALAPÍTVÁNY
- Küldetése alkohol-, drog-, nikotin-, gyógyszer-, játék- és más függőségben szenvedőknek és hozzátartozóiknak terápiás, gyakorlati segítséget nyújtani.
- 1993 óta működik, de 1996-ban jegyezték be hivatalosan.
- Széles körű tevékenységekkel várják az érdeklődőket: rövid távú terápiák, tanácsadás, lelki gondozás, felnőtt- és gyerektáborok, konferenciák, helyi támogatói csoportok, közvélemény-formálás.
- A programok magyar nyelven zajlanak, de évente kétszer román nyelvű rövid távú terápiás programra is sor kerül.
- Együttműködnek a ROSAAC (Helytelen Szerhasználat és Függőség Elleni Romániai Szövetség) ernyőszervezet különböző tagjaival.
- Online felület: www.bonuspastor.ro
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819