2015-ben a tizenkét hivatalos munkaszüneti napból csak nyolc esik hétköznapra. Ezeken a napokon legtöbb esetben tényleges szabadnapnak örvendhetnek az alkalmazottak, ellenkező esetben azonban utólagos szabadnapban vagy anyagi juttatásban kapják meg ezekre a napokra a fizetésen felüli pótlékot. De hogy kinek jelent ez pihenéssel járó valós szabadnapot, és ki dolgozik keményen hivatalos munkaszüneti napon is, azt a törvény határozza meg. Feltételeit pedig szigorúan be kell tartani.
A december kellemes hosszú hétvégével kezdődött, mivel Szent András ünnepe (november 30.) és Románia nemzeti ünnepe (december 1.) is hétköznapra esett, a Munka Törvénykönyvének értelmében pedig ezek az ünnepnapok hivatalos munkaszüneti napok is egyben. Bizonyos területeken pedig – például a társadalmi szükségleteket kielégítő szolgáltatások esetében –, amikor rendeltetéséből kifolyólag az adott tevékenység felfüggesztésére, szüneteltetésére nem kerülhet sor, az itt alkalmazott munkavállalók normális munkaprogrammal (közegészség) vagy rövidített munkaprogrammal (közélelmezés) kell dolgozzanak. Ezt a munkaprogramot kormányhatározatban, a folytonos betegellátás és a szükséges élelmiszer-ellátás érdekében határozzák meg.
A Legfelső Semmítő- és Ítélőszék (Înalta Curte de Casație și Justiție – ICCJ) Románia Hivatalos Közlönyében nemrég közzétett határozata értelmében a kisebb mennyiségben nem élelmiszert forgalmazó kereskedelmi egységek is kinyithatnak ezeken a napokon, utalást téve a 99/2000-es piaci termékek és szolgáltatások kereskedelmi forgalmazásáról szóló kormányrendeletre. Kihangsúlyozza, hogy ez nem minősül szabálysértésnek abban az esetben, ha a munkaadó a törvény által előírtak szerint jár el. Tehát, ha az adott szolgáltatás szükségszerű, és célja a társadalom szükségleteinek kielégítése, ezeken a napokon nem kell kötelező módon megszüntetni a tevékenységet.
A hivatalos munkaszüneti napokon történő munkavállalás feltételei
A törvény értelmében a munkaszüneti napokon is dolgozó alkalmazottak az azt követő 30 napon belül szabadnapra jogosultak. Ha ez nem lehetséges, jól megindokolt esetben ezekre a napokra az alkalmazottak alapfizetésükre pótlékképpen legkevesebb annak 100 százalékát kaphatják. Abban az esetben, ha a munkaadók sem szabadnapban, sem pedig fizetéspótlékban nem részesítik a hivatalos munkaszüneti napokon is dolgozó alkalmazottaikat, 5000-10 000 lejes büntetésben részesülnek.
Ezek a napok nem számítanak bele az alkalmazottaknak járó, ledolgozott munkaidejükkel arányos szabadnapokba. Természetesen a kollektív munkaszerződésben lehet meghatározni a további szabadnapokat, az alanyi jogon járó szabadságot.
Hivatalos munkaszüneti napok 2016-ban
Jövőben az idei évhez képest egy nappal többet kell dolgozzunk, hiszen a 12 hivatalos munkaszüneti napból csak 7 esik hétköznapra, eggyel kevesebb, mint idén. Ha pedig a 2014-es és a 2015-ös éveket hasonlítjuk össze, idén is egy nappal csökkent a valós hivatalos szabadnapjaink száma.
Hivatalos munkaszüneti napjaink részben vallási ünnepekhez, részben pedig nemzeti ünnepekhez kapcsolódnak, minden esetben azonban a nemzeti ünnep nem jelent hivatalos munkaszüneti napot is. Például január 24., a román fejedelemségek egyesülésének napja nemzeti ünnep, de a Munka Törvénykönyvben nem jelenik meg, ezért nem hivatalos munkaszüneti nap. Jövőtől február 19-ét, Constantin Brâncuși szobrász születésének évfordulóját nemzeti ünnepként tartjuk számon, de ez sem jelent munkaszüneti napot, mint ahogy a május 10-i nemzeti ünnepünk sem, amit a kormány idén májusban újra a királyság és a függetlenség napjává tett (mint ahogyan azt a kommunizmus korszaka előtt is Románia nemzeti ünnepeként tartották számon).
Munkaszüneti napnak számít:
Újév: január 1., 2. (péntek, szombat)
Katolikus húsvét: március 27., 28. (vasárnap, hétfő)
Ortodox húsvét: május 1., 2. (vasárnap, hétfő)
A munka ünnepe: május 1. (vasárnap)
Pünkösd: május 15. (vasárnap)
Ortodox pünkösd: június 19., 20. (vasárnap, hétfő)
Nagyboldogasszony: augusztus 15. (hétfő)
Szent András ünnepe: november 30. (szerda)
Románia nemzeti ünnepe: december 1. (csütörtök)
Karácsony: december 25., 26. (vasárnap, hétfő)
Ezenkívül természetesen munkaadó és munkavállaló között, közös megegyezés alapján más ünnepeket megelőző vagy követő szabadnapokat is meg lehet állapítani. Ugyanúgy a közalkalmazottak esetében kormányhatározatban lehet erről rendelkezni. Ezeknek a napoknak a bepótolására viszont a szabadnapokat megelőzően vagy utólagosan kerülhet sor.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819