Bár a hét elején az államfő kihirdette a gyermeknevelési támogatás növelését célzó törvényt, és mindenki arra számít, hogy ez legkésőbb július 1-jétől alkalmazhatóvá válik, anyagi fedezet egyelőre nincs rá. Amíg nem találnak megoldást erre a helyzetre, a törvény jól hangzik, csak éppen nem alkalmazható.
A jelenlegi gyeshez képest az új törvény eltörölné a havi juttatás felső korlátját, az alsót pedig a bruttó minimálbér 85 százalékára emelné, ugyanakkor bevezetné az egységes kétéves gyermeknevelési szabadságot.
A módosítás okozta többletköltséget előreláthatólag nem bírja meg a már így is szűkös államkassza, hiszen ebben az évben az adók csökkentése és a fizetésemelések igen befolyásolták a költségvetést. Az új gyermeknevelési támogatásról szóló törvény miatt jövőre megközelítőleg 850 millió lejt kellene elkülöníteni erre a célra. A törvény alkalmazását mindaddig elnapolják, míg fedezet nem kerül ezekre a kiadásokra. Addig is ismerkedjünk annak részleteivel.
Kik jogosultak a gyermeknevelési támogatásra?
Itt máris három nagy változást hoz az új törvény:
- Az új törvény értelmében gyermeknevelési támogatásra jogosultak azok, akik gyermekük születése előtti két évben legkevesebb 12 hónapot dolgoztak, és megadózott jövedelemre tettek szert. Ez a módosítás igen kedvező a gyermeket vállaló szülőknek, hiszen jelenleg csak azok részesülnek támogatásban, akik az utolsó 12 hónapban tettek szert jövedelemre. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy hiába dolgozott akár tíz évet is a kérelmező, a gyermek születése előtti 12 hónap a mérvadó.
- Az új törvény értelmében adózott jövedelemre tettek szert, és támogatásban részesülnek azok az Adótörvénykönyv értelmében jövedelemadóra köteles személyek, akik jövedelmüket független tevékenységből, mezőgazdaságból, erdészetből vagy halászatból szerezték.
- Az új törvény szerint a támogatást egységesen két évre, sérült gyermekek esetén három évre lehet igényelni. A jelenleg hatályos törvény ezzel szemben háromféle – egyéves, kétéves, sérült gyermekek esetén hároméves – gyermeknevelési támogatást nyújt a szülőknek.
Azon szülők esetében, akik az új törvény alkalmazásakor a régi törvény szerint már megkezdték a gyermeknevelési szabadságot, továbbá megkapták a támogatás egy részét, kérelmezhetik régebbi választásuk új törvény szerinti módosítását. Ami a gyermek kétéves koráig szóló gyermeknevelési támogatás összegét illeti, az automatikusan változik majd az új törvény szerint. Ezzel a céllal az erre jogosult személyek nem kell külön kérést benyújtsanak.
Az új törvény értelmében is a gyermeknevelési támogatás igénylésére nemcsak a kismamáknak, hanem az édesapáknak is lehetőségük van, ezt közös megegyezés alapján dönthetik el a szülők.
Mit eredményez majd a támogatás felső és alsó korlátainak módosítása?
A jelenlegi gyermeknevelési támogatáshoz hasonlóan az új törvény értelmében a gyermeknevelésre egy meghatározott, havi fix összeget kapnak a jogosultak, vagyis az utolsó 12 hónapban szerzett nettó átlagjövedelmük 85 százalékát.
Az új törvény által hozott módosítás abban áll majd, hogy eltörli a támogatás plafonértékét (ami jelenleg 3400 lej), alsó korlátját pedig módosítja: nem lehet kevesebb, mint az országos bruttó minimálbér 85 százaléka. Mivel május elsejétől ismét nő a minimálbér, a támogatás legkevesebb 1062 lej/hónap lesz majd.
A támogatás jelenleg ugyancsak az országos bruttó minimálbér 85 százalékát teszi ki, de az alsó korlátot mégis az országosan megállapított mérvadó szociális mutató (ISR – indicator social de referinţă) adja, mint ahogyan a plafonértéket is. Egy szociális mutató értéke továbbra is 500 lej; a jelenlegi gyermeknevelési támogatás nem lehet kevesebb, mint 1,2 ISR, és nem lehet nagyobb, mint 6,8 ISR.
A munkaügyi miniszter azzal indokolva ragaszkodott a 3400 lejes plafonértékhez, hogy ezzel viszonylag ki lehet szűrni a magán- és a közszférában dolgozó munkavállalók fizetése adta nagy különbségeket. Mivel ez az új törvényből kikerült, jelentős különbségekre számíthatunk a két szféra munkavállalói által kapott támogatások között.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819