A mentálhigiéné fogalma talán sokak számára ismeretlen, ha azonban összekapcsoljuk a pozitív életszemlélet, a szeretetnyelvek megismerése és az érzelmi intelligencia fogalmakkal, máris barátságosabbá válik. Telman Enikővel, az Erdélyi Életvédők Egyesület egyik alapítójával a Székelyföldön leggyakrabban előforduló lelki problémákról, továbbá arról beszélgettünk, milyen tevékenységek révén segítik azokat, akik szeretnének egy kicsit másként tekinteni a világra.
– Mivel foglalkozik egy mentálhigiénés szakember?
– A mentálhigiéné egy Magyaroszágon már meghonosodott és igen elterjedt posztgraduális képzés. Legfontosabb ismérve a pozitív szemléletmód, a lelki egészség védelme, hiszen a lelki betegségeket sokkal könnyebb megelőzni, ha időben felismerjük azokat, még mielőtt a testi betegséget magát kellene kezelni. Azt próbáljuk megértetni az emberekkel, hogy felgyorsult, rohanással teli világunkban mennyire nagy szükség van arra, hogy a lelki élettel is foglalkozzunk.
Mi, mentálhigiénés szakemberek igyekszünk ezt a gondolkodásmódot terjeszteni, és az élet minden területére elvinni a pozitivitást. Azt látjuk, hogy mindenhol szükség lenne arra, hogy odafigyeljünk egymásra, hogy egy sokkal mosolygósabb, élhetőbb környezetet teremthessünk. Az orvostól is kellemesebben távoznánk, ha néha egy-egy emberibb szót hallanánk, a hivatalból is, ha segítőkészségre és megértésre találnánk, és folytathatnám a sort.
Talán egy kicsit különcök vagyunk, de hisszük, hogy jobbá tehetjük a világot.
– Milyen lehetőségei vannak itthon a szakma iránt érdeklődőknek?
– A Károli Gáspár Református Egyetemnek Ilyefalván van egy kihelyezett tagozata, amely számunkra is megközelíthető, én is ott tanultam. A kétéves képzés ideje alatt – sok más szakkal ellentétben – a gyakorlatra fektetik a hangsúlyt. Sokszor volt alkalmunk személyesen is kapcsolatba lépni emberekkel, kimentünk a falvakba, és ott szereztünk gyakorlati tapasztalatot. Emellett nagyon sokat tanulhattunk érzelmiintelligencia-fejlesztésről, önbizalomerősítésről, kommunikációs technikákról.
– Miért van szükség a mentálhigiénés szakemberek munkájára? Milyen problémákkal küzdenek a székelyföldi emberek?
– A mentálhigiénés munkám előtt sok évvel indítottuk útjára a családsegítő központot, amelyet hasonló meggondolással működtetünk mind a mai napig. Ahány ember, annyi probléma, de nyilván a közel húszéves munkatapasztalat során le tudok vonni általános következtetéseket. Nem vállaljuk fel a problémáinkat, vagy ha egyáltalán fel is ismerjük a gondokat, tipikusan azt gondoljuk, hogy mi magunk majd megoldjuk. Szerencsés helyzetben vannak azok, akiket egy támogató család vagy akár egy baráti kör biztosít a segítségéről. Azoknak azonban, akiknek hiányzik ez a kötelék, sokkal nehezebb a dolguk. Abban az esetben, ha nem kérnek szakmai segítséget, idővel beszűkülnek, bezárkóznak a saját kis világukba, és ez az út akár az öngyilkosságig is elvezethet. Pályafutásom alatt több olyan levelet olvastam, amelyet öngyilkosok hagytak hátra. Ezeket a leveleket Illyefalván tanulmányoztuk, emberi szemmel nézve azt láttam, hogy az okok sokszor bagatell dolgok, szakmai szempontból azonban nagyon fontos minden kicsi fenyegetést komolyan venni. Ha időben segítségért fordultak volna, talán elkerülhető lett volna a tragédia.
Sokan keresnek meg bennünket depressziós, szorongásos tünetekkel, melankóliával, különböző lelki problémákkal. A házastársak közötti konfliktusok, a szülő-gyerek kapcsolat is mindig előtérbe kerül, de a krónikus gyász is gyakori eset.
– Kihez érdemes fordulnunk, ha bajban vagyunk, és kilátástalannak érezzük a helyzetünket?
– Elsősorban meg kell tanulnunk kérni. Fontos, hogy olyan emberek segítségét kérjük, akikkel bizalmi kapcsolatot ápolunk, családtagjaink, barátaink között biztosan meghallgatásra lelünk. Abban az esetben azonban, ha komolyabb lelki problémáról van szó, tegyük félre a szégyenérzetet, és keressünk fel egy szakembert, pszichológust, pszichiátert vagy akár mentálhigiénés szakembert. Hogy miért beszélek a szégyenérzetről? Sajnos manapság még mindig erőteljesen él az emberekben az a nézet, miszerint aki pszichológushoz jár, az bolond, és ahogy nagyanyáink, nagyapáink külső segítség nélkül megoldották a problémáinkat, úgy mi is meg tudjuk. Azt azonban kevesen veszik számításba, hogy ma már teljesen másként néznek ki a családmodellek is.
– Az Erdélyi Életvédők Egyesületének fő célkitűzése a lelki egészségvédelem. Milyen tevékenységekhez csatlakozhatnak a székelyudvarhelyi érdeklődők?
– 2013-ban hoztuk létre az egyesületet. Tevékenységeink során különböző csapatépítőkön, beszélgetéseken fejlesztjük a résztvevők érzelmi intelligenciáját és személyiségét. Az önbizalomerősítés, a konfliktuskezelés megtanulása minden korosztály számára ugyanolyan fontos.
Nagyon sok meghívást kapunk különböző rendezvényekre, hogy előadást tartsunk bizonyos témakörökről. Azt tapasztaljuk, hogy az emberek egyre inkább nyitnak a mentálhigiéné felé. A családosok és a nyugdíjasok körében falvakon rendszeresen tartunk foglalkozásokat. Sokszor ők maguk hozzák a témákat, amelyeket csoportos és egyéni foglalkozásokon dolgozunk fel. Ezenkívül a Harmatcseppek önkéntescsoport képzéseit is mi tartjuk, ahol lehetőségünk van megismertetni szemléletünket a fiatalokkal. A gyermekeket sem hanyagoljuk el, nekik rendszerint kézműves-tevékenységeket szervezünk.
– Ki segít a segítőnek?
– Minden segítőnek van segítője, ez a szupervizor, de minden segítő szakembernek megvan a külön bejáratú technikája arra, hogy szembenézzen a problémáival, és kezelje azokat. Ezenkívül külön gyógyírt jelentenek számomra a könyvek is. Véleményem szerint az írók a legjobb pszichológusok, rejtelmeiben ismerik az emberi lelket.
Alapjában véve pozitív személyiség vagyok. Ha bármilyen problémám van, a családom támogatására mindig számíthatok, és a jó Istenbe vetett hitem átsegít a gondokon.
– A jövőben egy nagyon érdekes kurzus újraindítását tervezitek. Mesélj erről!
– Két évig működött egy mozgásos-táncos foglalkozás az egyesület berkeiben. Nagyon nehéz szavakkal megfogalmazni, hogy mit is nyújthat egy ilyen foglalkozás a résztvevőknek – a kötött és a szabad tánc elemeit ötvöztük rajzzal, különböző önkifejezési formákkal. Többek között a nőiségre, az anyaságra, a gyermek és az anya közötti bizalomra építettünk. Jövőre egynapos képzések formájában szeretnénk újraindítani ezt a foglalkozást. Mozgással kezdődik az élet, megdobban a kisbaba szíve, éppen ezért fektetünk ekkora hangsúlyt a mozgásos gyakorlatokra, rajzolás közben pedig a tudatalattinkból felszabadulnak olyan dolgok, amelyek a lelkünk tisztulásához, gyógyulásához vezetnek.
Ezenkívül szeretnénk megalapítani egy mentálhigiénés klubot, amely összefogná a székelyudvarhelyi és a környékbeli szakembereket, továbbá lehetőséget biztosítana különböző, mindenki számára nyitott előadások és műhelymunkák szervezésére.
– Mit üzennél karácsony közeledtével az olvasóknak? Hogyan készülhetnek fel lélekben az adventi időszakban?
– Mindenkinek azt tanácsolnám, hogy kapcsolódjon ki, csináljon valami olyat, amit a hétköznapokban nem. Merjünk olyan dolgokat véghez vinni, amelyek kizökkentenek a rohanó világból. Ahhoz, hogy megtaláljuk belső szeretetforrásunkat, rá kell néha csodálkoznunk a minket körülvevő világra.
Karácsony alkalmával figyeljünk arra, hogy a néhány nap alatt legyen legalább egy tartalmas beszélgetésünk egy családtagunkkal, amelyből töltekezhetünk.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819