Nem minden diáknak jelent egyformán hosszú vakációt és nyaralást a nyári szünidő. Sokan, kihasználva ezt a néhány hónapot, inkább pénzkereséssel töltik el a két tanév közötti időszakot. Ilyenkor a szezonmunkára jelentkező diákok legtöbb esetben csak „feketén” dolgoznak, hivatalosan is megkötött munkaviszony nélkül. Ezt próbálja elkerülni az Országos Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség (ANOFM) azzal, hogy havi 250 lejes támogatást ad a diákmunkásokat alkalmazóknak, ha hivatalosan is bejelentik a munkaviszonyt.
Azok az iskolások vagy diákok, akik inkább pénzkereséssel töltenék nyári vakációjukat, leginkább a vendéglátóiparban találnak helyet, és vállalnak munkát. Ez a munka nemcsak anyagilag jövedelmező számukra, emellett még számos területen tapasztalatot is szereznek, nem utolsósorban pedig kommunikációs készségük is fejlődik. Főleg a tengerparton van igény szezonmunkásra a sok turistának és nyaralónak köszönhetően, itt pedig havonta akár 2 ezer lejt is lehet keresni.
A munkaadóknak kényelmesebb és egyszerűbb, továbbá anyagilag is lényegesen kedvezőbb lenne „feketén” alkalmazni a munkavállalót. Ennek a „kifehérítésére” szolgál a 72/2007-es számú törvény. A támogatás összege a törvény értelmében az országosan megállapított szociális mutató (indicator social de referință – ISR) 50 százaléka, ami jelenleg Romániában 500 lej. Így a támogatás értéke minden diákmunkás után 250 lej. Igényelni kizárólag a nyári vakáció idején, a munkaszerződéssel alkalmazott diákok után lehet, és egy évben legtöbb 60 napig lehet élni ezzel a lehetőséggel.
A támogatás feltételei
Az iskolások és diákok nyári munkáltatásáról szóló, 72/2007-es számú törvény azt szorgalmazza, hogy a munkaadók munkakönyvvel alkalmazzanak szezonmunkára iskolásokat vagy egyetemistákat a nyári vakáció idején. A támogatást azok a munkaadók igényelhetik, akik időszakosan vagy meghatározott időtartamú munkaszerződéssel alkalmaznak iskolásokat vagy diákokat, teljes vagy részidős munkaprogrammal. A 18. életévüket még be nem töltött munkavállalók esetében a napi 6 órás, heti 30 órás munkaprogramot is már teljes munkaprogramnak kell tekinteni.
Amennyiben meghatározott időtartamú munkaszerződésről van szó, ez az időintervallum egyenlő vagy kevesebb kell legyen a nyári szünidő hosszával, ugyanígy az időszakos munkavállalás sem lehet hosszabb, mint a nyári vakáció.
A munkaadónak az ANOFM-hez kell benyújtania a támogatás iránti kérelmét, ezt megelőzően természetesen az összes megüresedett, szabad állást is ki kell közölnie. Ez utóbbit írásban vagy elektronikus úton is elküldheti a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökséghez. Az iskolások és diákok ugyancsak itt kell jelentkezzenek mint munkavállalók, hogy nevük hivatalosan is bekerüljön a nyilvántartásba. Az alkalmazó a diákmunkások után járó 250 lejes támogatást a munkanélküliségi biztosítás visszatartásával kapja meg, tehát csak a tulajdonképpeni munkabér és a 250 lejes támogatás közötti különbséget kell állja.
A támogatás nem igényelhető, ha a munkaszerződést már a hivatalos tanévzárás előtt megkötötték.
Hasonlóan motiválja a román állam azokat a munkaadókat is, akik frissen végzett, szakképesítéssel rendelkező, fiatal munkavállalókat alkalmaznak. Erről a 76/2002-es számú törvény rendelkezik, és a jogszerűen alkalmazott fiatalok képesítésével arányosan nyújt támogatást a munkaadónak az első 12 hónapban. A támogatást ebben az esetben is az országosan megállapított szociális mutató értékéhez igazítja, éspedig a következőképpen:
- művészeti líceumot vagy szakiskolát végzett munkavállalók esetén az ISR értékével egyenlő támogatást, azaz 500 lejt ad minden alkalmazott után;
- posztliceális iskolát végzettek esetén az ISR értékének 1,2-szeresét, azaz 600 lejt ad minden alkalmazott után;
- felsőoktatásban részt vett alkalmazottak után pedig az ISR értékének 1,5-szeresét, azaz 750 lej támogatást ad.
Fogyatékossággal élők alkalmazása esetén pedig a munkaadó 18 hónapig kapja a fent meghatározottak alapján kiszámított támogatást.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819