Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Vannak olyanok, akik a sorsuk miatt nem keserednek el, sőt inkább újabb és újabb célokat tűznek maguk elé. Ők azok, akik eszünkbe juttatják, hogy lehetetlen nem létezik. Hogy az elszántság, a hit és az akarat minden nehézségen átsegít.
A kézdivásárhelyi parakerékpáros, Oláh Attila hatalmas célt tűzött maga elé: részt vesz az idei riói olimpián. Hogy hogyan jutott el eddig, hogyan készül fizikailag és szellemileg is erre a megmérettetésre, arra az alábbiakban választ kaphatunk.
– Melyek az első kerékpáros emlékei? Pontosabban hogyan tanult meg kerékpározni?
– Hatévesen tanultam meg kerékpározni, teljesen egyedül, senki nem segített, egyszerűen kimentem az utcára, és első nekiindulásból sikerült. Az első emlékeim az első versenyemhez kapcsolódnak, méghozzá négy hónappal azután, hogy elkezdtem profi szinten űzni ezt a sportot. Ez nem más volt, mint egy Európa-kupa Belgrádban, ahol igazából teljesen megváltozott az életem, mert láttam, nemcsak én vagyok mozgássérült, és kitartó munkával bármit el lehet érni. Aznap a dobogó második fokára álltam, és ez volt az első szép emlékem a kerékpározással kapcsolatban.
– Támogatták-e szülei, rokonai az elképzelésében, miszerint versenyző akar lenni?
– Igen, a szüleim és a rokonaim is támogattak, biztattak, segítettek, hogy mindig el tudjam érni a céljaimat, és persze örültek is neki, hogy megtaláltam azt a foglalkozást, amiben örömemet lelem.
– Mennyire tölti ki hétköznapjait a kerékpározás? Hagy időt más tevékenységre is? Esetleg szakmájában is dolgozik?
– Általában 2-5 órát edzek naponta, heti 8-9 edzésem van, ami azt jelenti, hogy 2-3 alkalommal napi kétszer is edzek. Eléggé fárasztóak az edzések, de mindig akad idő más tevékenységekre is. Szakmában még nem tudtam elhelyezkedni, mert elég nehéz olyan munkahelyet találni, ami annyira rugalmas lenne, hogy az edzések mellett is el tudjam végezni az ottani feladataimat.
– Eddigi versenyei közül melyikre a legbüszkébb? Miért?
– 2015-ben Hollandiában szervezték meg a pályakerékpáros-világbajnokságot, ahol nagyon sokat javult az időeredményem, látni lehetett a fejlődést, és erre büszke voltam. Szintén büszke vagyok abból az évből egy másik versenyemre is, amit Prágában szerveztek meg. Ez egy Európa-kupa volt, ahol a jó döntéseimnek és a jó teljesítményemnek köszönhetően a dobogó harmadik fokára tudtam állni.
– Voltak csalódások a versenyek után? Hogyan állt ezek után talpra?
– Értek csalódások, és olyan is volt, hogy csalódás után csalódás jött, néha csak időre volt szükségem, hogy átgondoljam, mit tegyek, de mindig azt a döntést hoztam, hogy nem szabad abbahagynom. Viszont mindig volt valaki, aki valamilyen formában segített túllépni ezeken a csalódásokon. Szakemberre nem volt szükség, mert a barátokra, a családra, a rokonokra és az edzőre mindig számíthattam.
– Mikor kezdte el az olimpiára való felkészülést? Mit jelent ez pontosan? Milyen intenzitással, erőbedobással kell dolgoznia?
– Miután megtudtam, hogy nem jutottam ki a 2012-es londoni paralimpiára, azóta az a célom, hogy kijussak a 2016-os Rio De Janeiró-i paralimpiára. Tehát 2012-től folyamatosan arra készülök, hogy ez sikerüljön. Amint azt már említettem, naponta 2-5 órát szánok arra, hogy a lehető legjobban felkészüljek rá. Mindig, minden edzésen a maximumot kell nyújtanom az edzési programnak megfelelően. Ha laza edzés van, akkor csak lazán, ha meg nehéz edzések vannak, akkor teljes erőbedobással kell csinálni a feladatokat. Mindig csak arra koncentrálok, amit éppen edzésen kell tennem, és mindezt úgy végzem, hogy szeretem is azt, amit éppen csinálok.
– Ki az edzője?
– 2015 óta van egy francia edzőm, Florent Horeau, aki felkészít a versenyekre és a paralimpiára. Sokat beszélgetünk, az edző-sportoló viszony mellett baráti kapcsolat is van köztünk.
– Hogyan bírja, már ami az izgulást, az idegeskedést illeti?
– Eleinte nagyon izgultam a versenyek előtt, már napokkal előtte elkezdtem izgulni, de ahogy telt az idő, és egyre több versenyre jártam, úgy elmúlt ez az érzés. Néha még van egy kis izgulás, de már megszoktam a versenyzést.
– Van speciális étrendje felkészülés idején?
– Versenyek előtt nagyon odafigyelek arra, hogy mit eszek, viszont a felkészülés során sem hanyagolom el ezt.
– Mennyire fontos önnek, hogy példát mutasson az embereknek?
– Fontos számomra, hogy az emberek lássák azt, hogyha valamit el akarunk érni, akkor azért meg kell küzdeni, kitartónak kell lenni, és nem szabad feladni a reményt. És persze ha valaki példát vesz arról, amit csinálok, az jó érzéssel tölt el, hiszen akarva-akaratlanul segíthettem egy másik emberen.
– Mit üzen azoknak, akik versenyzésre adják a fejüket? Mire vigyázzanak?
– Mindig szívből csinálják azt, amit elkezdenek, és ha kudarc éri őket, akkor ne féljenek felállni és továbbmenni az elkezdett útjukon, mert idővel mindennek meglesz az eredménye, csak kitartónak és elszántnak kell lenni.
– Melyek a jövőbe vetett tervei?
– Szeretném folytatni a kerékpáros-pályafutásomat, és a következő paralimpián is részt szeretnék venni, ami Tokióban lesz. Ezenkívül el szeretnék kezdeni egy edzői programot is, hogy edző lehessek majd, és tovább tudjam adni mindazt, amit tapasztaltam, tanultam.
OLÁH ATTILA
Kézdivásárhelyen született, 27 éves, hat éve profi parakerékpáros.
Születésétől kezdve a bal lába nem fejlődött rendesen, és ezért kétéves korától protézist kell hordania, amit minden évben ki kellett cserélni.
Mindig is szeretett sportolni, már kiskorában focizott hobbiszinten.
Hatéves korában tanult meg kerékpározni minden segítség nélkül, teljesen egyedül.
Tanulmányait a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor Általános Iskolában kezdte, majd a kézdivásárhelyi Református Kollégiumban folytatta matematika–informatika szakon. Egyetemi tanulmányait pedig a csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE) végezte közgazdaság szakon.
Sportolói pályafutása 2010 nyarán kezdődött el, amikor is kapott egy lehetőséget Novák Károly Eduárdtól, a csapat tulajdonosától, csatlakozhatott a csíkszeredai Tușnad Cycling Teamhez, és kapott egy kerékpárt, amit átalakítottak számára úgy, hogy hajtható legyen egy lábbal.
Első megmérettetésére, a belgrádi Európa-kupára 2010 szeptemberében került sor. Elmondása szerint itt lehetősége volt arra, hogy bizonyítson, és sikerült is a dobogóra állnia.
Az évek során rengeteg versenyen vett részt, és sok szép eredményt ért el, részt vett a kanadai világbajnokságon is.
2012-ben szeretett volna kijutni a londoni paralimpiára, de nem volt ehhez elégséges pontja. Ennek ellenére nem adta fel a reményt, és új célokkal, újult erővel tovább folytatta a kerékpársportot.
A sok nehéz, fárasztó edzésnek és a kitartó munkának köszönhetően 2016 márciusában elégséges pontot sikerült összegyűjtenie ahhoz, hogy részt vehessen a 2016-os Rio De Janeiró-i paralimpián.
A versenyek mellett edzőtáborokba is jár.
2015 óta személyi edzője és jó barátja Florent Horeau, ő készíti fel a paralimpiára is.
Eddigi elért eredményei:
2010
Road Paracycling European Cup – Belgrád
- Mezőnyverseny: ezüstérem
- Egyéni időfutam: ezüstérem
Track Paracycling European Cup – Németország
- 3 km üldözőverseny: 6. hely
- 1 km időfutam: 6. hely
- Csapat időfutam: 8. hely
2011
Cupa Română – Marosvásárhely (egészségesek ellen)
- Mezőnyverseny és időfutam: teljesítve
Track Paracycling World Championship – Olaszország
- 3 km üldözőverseny: 17. hely
- 1 km időfutam: 16. hely
- Csapat időfutam: 10. hely
Amatőr Háromszék Kupa – Sepsiszentgyörgy (egészségesek ellen)
- Open kategória: 26. hely
Road Paracycling World Championship – Dánia
- Mezőnyverseny: 13. hely
- Egyéni időfutam: 17. hely
Road Paracycling European Cup – Belgrád
- Mezőnyverseny: bronzérem
- Egyéni időfutam: bronzérem
2012
Road Paracycling European Cup – Németország
- Egyéni időfutam: 4. hely
- Mezőnyverseny: 4. hely
Amatőr Háromszék Kupa – Sepsiszentgyörgy (egészségesek ellen)
- Open kategória: 16. hely
2013
Amatőr Háromszék Kupa – Sepsiszentgyörgy (egészségesek ellen)
- Open kategória: 10. hely
- Csapatverseny: 2. hely
Amatőr Háromszék Kupa – Csíkszereda (egészségesek ellen)
- Open kategória: 10. hely
- Csapatverseny: 2. hely
- Egyéni időfutam: 8. hely
Road Paracycling World Championship – Kanada, Baie-Comeau
- Mezőnyverseny: 15. hely
- Egyéni időfutam: 20. hely
Road Paracycling European Cup – Belgrád
- Mezőnyverseny: ezüstérem
- Egyéni időfutam: bronzérem
2014
Road Paracycling World Cup – Olaszország
- Mezőnyverseny: 11. hely
- Időfutam: 19. hely
Road Paracycling European Cup – Szlovákia
- Mezőnyverseny: 3. hely
- Időfutam: 5. hely
Amatőr Háromszék Kupa – Csíkszereda (egészségesek ellen)
- Open kategória: 8. hely
- Csapatverseny: 1. hely
- Egyéni időfutam: 8. hely
Road Paracycling European Cup – Belgrád:
- Mezőnyverseny: aranyérem
- Időfutam: aranyérem
Road Paracycling European Cup – Prága
- Mezőnyverseny: 3. hely
- Időfutam: 2. hely
2015
Track World Paracycling Championship – Hollandia
- 1 km időfutam: 17. hely
- Csapat időfutam: 13. hely
- 3 km üldözőverseny: 17. hely
- Scratch verseny: 8. hely
Magyarországi szezonnyitó verseny – Bonyhád (egészségesek ellen)
- Mezőnyverseny: 25. hely
Hajdú-Bihar Kerékpárverseny, Főnix Kupa – Debrecen (egészségesek ellen)
- Mezőnyverseny: 20. hely
- Egyéni időfutam: 8. hely
- Kritérium verseny: 4. hely
Road Grand Prix – Déva
- Mezőnyverseny: a 76 versenyzőből a 36. összetettben, kategóriában a 15 versenyzőből az ötödik
Gemenci Kupa – Szekszárd
- Mezőnyverseny: a 80 versenyzőből 28. összetettben, kategóriában a 20 versenyzőből a hetedik
- Kritériumverseny: a 40 versenyzőből a 16.
Románia, Lugos (egészségesek ellen)
- Mezőnyverseny: 82. hely több mint 250 indulóból
Románia, Csíkszereda (egészségesek ellen)
- Időfutam: 9. hely közel 50 indulóból
- Mezőnyverseny: 10. hely több mint 50 indulóból
Para-Európa-kupa, Belgrád
- Mezőnyverseny: 2. hely
- Időfutam: 2. hely
Para-Európa-kupa, Prága
- Mezőnyverseny: 3. hely
- Időfutam: 4. hely
2016
Track World Paracycling Championship – Olaszország
- 1 km időfutam: 16. hely
- Csapat időfutam: 14. hely
- 3 km üldözőverseny: 16. hely
- Scratch verseny: 28. hely
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819