Véget ért a Gelem Gelem Egyesület által lebonyolított, kilenc hónapos projekt Hargita megyében, amely a roma kultúra örökségeinek bemutatását szolgálta. A projektet Izland, Liechtenstein és Norvégia által biztosított támogatásokból finanszírozták a szervezők. Ioni Gheiza, az egyesület elnöke és Sándor Csilla, az egyesület alelnöke a projektről és a pályázat lebonyolításáról nyilatkoztak portálunknak.
Amint arról korábban beszámoltunk, az egyesület által koordinált projekt 2015 márciusában kezdődött. A projekt célja a hagyományos roma kézművesmesterségek népszerűsítése és a mesterek gyakorlati tudásának átadása a fiatal roma és nem roma generációk számára. Ez a program hosszú távon a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését is kívánja szolgálni az Európai Gazdasági Térségben.
Az egyesület vezetőitől megtudtuk, hogy szükségszerű volt ez a projekt ebben az időszakban, ugyanis a roma etnikumú lakosság száma emelkedő tendenciát mutat, és a közösség jólétének érdekében szükség van eme kisebbség integrálására.
„A roma kisebbség integrálásához azonban egyrészt a romák kultúrájának, szokásainak, hagyományainak és kézművesmesterségeinek ismeretére, másrészt pedig e kulturális örökségnek a jövő generációk számára való megőrzésére és megvédésére, illetve az örökséghez való nyilvános hozzáférés megkönnyítésére van szükség” – áll a projekt sajtódokumentumában.
A célkitűzések között szerepelt továbbá a hagyományos mesterségek továbbadása, amelyek gyakorlása révén az érintett személyek biztosítani tudják a maguk és a családjaik fenntartásához szükséges anyagi forrásokat. Az egyesület vezetői kiemelték továbbá, hogy a projekt célja a roma kulturális örökség védelme, kamatoztatása és nem utolsósorban a roma identitástudat megerősítése a fiatalabb generáció körében.
Kézművestanfolyam, fotókiállítás
A projekt során lebonyolított vesszőkosárfonó-, illetve a vessző- és cirokseprűkötő-tanfolyamon 30 fiatal vett részt Hargita megyei falvakból. A szakemberek által tanított mesterségek kurzusa során 120 elméleti és 120 gyakorlati órán tanulhatott az ifjúság. A projekt további részében roma nyelvoktatásra is sor került, melyhez tíz gyerek és öt felnőtt csatlakozott.
– Kézművesmesterségeket mutattunk be egy tíznapos rendezvény keretében, amelyet közel ezer látogató tisztelt meg jelenlétével. A gyerekek számára nagyon izgalmasnak bizonyult ez az esemény, hiszen a gyakorlati részt ők maguk is kipróbálhatták. Főként a Bukarestből érkezett ékszerészmester aratott nagy sikert – részletezte Ioni Gheiza és Sándor Csilla.
A projekt részeként harminc fotóból álló fotódokumentum készült, amely a tanfolyamok mozzanatait és a mesterségek bemutatóját örökítette meg. Szeptember 15. és november 16. között az elkészült fotókat közel húsz Hargita megyei településen állították ki, többek között Csíkszeredában, Tusnádfürdőn, Balánbányán, Csíkmadarason és Székelykeresztúron.
– A fotókiállításokat iskolások, tanítok, tanárok és falubeliek látogatták. A bemutatónak nagy sikere volt, amelyen egyúttal kézművestermékeket is bemutattunk. Számos pozitív visszajelzés érkezett, amely arra ösztönöz bennünket, hogy további hasonló jellegű pályázatokat bonyolítsunk le a jövőben – zárta mondandóját Sándor Csilla.
A Hargita megyei romák kézművesmesterségeinek megőrzése
A projekt helyszíne: Románia, Központi régió, Hargita megye
A projekt időtartama: 2015. március–2015. november
A projekt finanszírozása: 2009–2014-es EGT-támogatásokból
Projektgazda: Gelem Gelem Egyesület
Projektpartnerek: Hargita Megyei Tanács, Csíkszereda megyei jogú város önkormányzata, Thalia Alapítvány, Szakoktatási és Szakképzési Egyesület.
A projekt összértéke 209 974,42 lej, amelyből a vissza nem térítendő pénzügyi támogatás összege 188 976,98 lej.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819