Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
A legendák, a mondák varázslatos világába kalauzolt el bennünket Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdája és megalapítója. A közel tizenhat éves filmes múltjáról, a Legendárium legújabb animációjáról, a Táltos asszony legenda feldolgozásának technikáiról mesélt nekünk. Megtudtuk azt is, hogy Székelyudvarhely nemsokára egy multikulturális makettkiállítással, egy 840 méter hosszú kisvasúttal, valamint az Orbán Balázs Múzeummal lesz gazdagabb.
– A Székelyföldi Legendárium nyolc éve indult el, önt pedig a kezdeményezés ötletgazdájaként ismerhette meg a közösség. Milyen út vezetett idáig? Hogyan került kapcsolatba a filmezés, a rajzfilmkészítés világával?
– Tizenhat éves korom óta foglalkozom filmezéssel. Fiatalkoromban a gyerekház adott otthont Székelyudvarhelyen olyan tevékenységeknek, amelyek bepillantást engedtek a tévézés, a forgatás világába. Nagyon sok segítséget kaptam az Ati Beta és az UTV munkaközösségétől, ugyanakkor Zenglitzky Zoltántól, Balázs Ferenctől, Szász Mihálykó Attilától és Jére Gusztitól is. Ők adtak lehetőséget számomra a filmezésre. Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen egy olyan jó közegben nőttem fel, ami ma már nincs. Gyakorlatilag ez egy hiányossága a városnak. Középiskola után egyértelmű volt, hogy filmművészetet szeretnék tanulni. Budapesten beiratkoztam egy televíziós magánegyetemre. A következő évben egy váratlan lehetőségnek köszönhetően felvételiztem a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemre. Az egyetem után dolgoztam a TV3-nál, az MTV-nél és az RTL Klubnál is, aztán a honvágy hazahozott. Itthon nagyon nehéz volt akkoriban ezzel foglalkozni. Rengeteget próbálkoztam, már eleve a felszerelések beszerzése is nagy feladatnak számított. Aztán 2006-ban megalapítottam a Konnertfilm Kft-t. Bemutatófilmeket, interaktív cégbemutatókat, dokumentumfilmeket készítettünk különböző rendezvényekre.
A Legendárium ötlete nyolc éve indult, kezdetben a párommal, Tófalvi Beátával dolgoztunk, aztán kibővült a csapat Szécsi Mózessel, Tánczos Árpáddal és Sófalvi Bálinttal. Ma már összesen tizennyolcan vagyunk a csapatban. Egyik dolog hozta magával a másikat. Kitaláltuk az alapkoncepciót, aztán a visszajelzések, az igények továbbalakították a brand fejlődését. Ma már számtalan termék (könyvek, térképek, társasjátékok, kártyák stb.) segít népszerűsíteni a Székelyföldi Legendáriumot.
– Milyen forgatókönyv szerint készülnek a Legendárium rajzfilmjei? Hány rajzfilmet terveznek megjelentetni?
– A legendák begyűjtése volt az első lépés, hiszen a már meglévő történetek közül választottuk ki azt a tizenhármat, amelyet animálunk. Az összegyűlt anyag tartalmazza az Orbán Balázs és a Benedek Elek által felkutatott és megőrzött legendákat, de saját történetekre is bukkantunk. Arra is volt példa, hogy egy televíziós interjú során kértem meg a nézőket, hogy ha ismerik egy bizonyos legenda történetét, akkor keressenek fel bennünket – és pont ezáltal vált teljessé egy adott legenda.
A tizenhárom rajzfilmből álló sorozat részeiből kettő lesz, amelyet egy kerettörténetbe ágyazunk. A történet főszereplői Zete, a székely kisfiú és nővére, Rika, akiknek a nagyapójuk meséli el a történeteket. A kerettörténet szerint Csaba királyfi ezüst lópatkójának köszönhetően az emberek bejutnak a legendák világába, de ugyanúgy az ördög is, aki magának akarja megszerezni a patkót. Kérdés, hogy mit tehetnek az emberek, hogyan menthetik meg a legendákat. A sorozatból eddig négy rajzfilm jelent meg, a Likaskő legendája, a Rétyi nyír legendája, a Babba Mária legendája és a Táltos asszony legendája. A rajzfilmek zenéjét Orbán Ferenc hangszereli. Fontos kiemelnem azt is, hogy rajzfilmjeink már angol szinkronnal is elérhetőek, köszönhetően Andrészek Istvánnak, aki angol anyanyelvű színészek bevonásával segíti munkánkat.
– Legújabb animációjuk a Táltos asszony legendája. Miben más ez az eddigi történetekhez képest?
– A Táltos asszony legendájának animálásán tizenegy személy dolgozott a csapatunkból. Már voltak kisebb bemutatói falvakon, de még mindig tesztelés alatt áll. A közeljövőben szeretnénk a rajzfilmet a történetének helyszínén bemutatni, akár a vízimalomnál, akár a Tatárdombon. Az elkészítési folyamat során 2D-s és 3D-s technológiát is használtunk, az eddigi rajzfilmektől eltérően. Eddig leginkább csak 3D-ben gondolkodtunk.
– Nemrég mutatták be a Babba Mária legendája című animációs rajzfilmet a csíksomlyói kegytemplomban. Azt mondhatjuk, hogy az eddig megjelent rajzfilmek közül talán a leginkább székelyudvarhelyi a Babba Mária, hiszen feltűnik benne Botár Gábor plébános úr is, aki idén télen tragikus körülmények között hunyt el. Miért érezték szükségét megragadni az ő emlékét?
– Vannak dolgok, amelyeket nem lehet szó nélkül hagyni, és vannak dolgok, amelyeket nem lehet rajzfilm nélkül hagyni. Botár Gábor egy olyan ember volt, aki megérdemli azt, hogy örökre megmaradjon az emléke.
– A rajzfilmsorozat további bővítése mellett milyen más terveik vannak a jövőre nézve?
– Nagyszabású tervekkel készülünk. Szeretnénk kiköltöztetni irodánkat a Székelyudvarhely mellett található Szejkefürdőre, és azt animációs stúdióként működni.
Ezenkívül szeretnénk létrehozni egy állandó kiállítást, a Mini Transilvaniát, amely makettépületek segítségével bemutatja a látogatóknak a középkori Erdélyt. Szeretnénk olyan erdélyi várakat, városközpontokat, vásártereket bemutatni, amelyek visszaadják Erdély igazi hangulatát. Ennek megfelelően többek között Brassóból, Kézdivásárhelyről, Csíkszeredából és Segesvárról választottunk épületeket. Néhány makett már jelen pillanatban is a rendelkezésünkre áll. A kiállítás multikulturális lesz, tehát azt szeretnénk elérni, hogy ahogy a történelem során annyi évszázadon keresztül, úgy most is békében megférjenek egymás mellett a székely, a román, a szász és az örmény nemzetek. Az idegen nyelvű turisták számára is nyitott lesz a kiállítás. Fontosnak tartjuk, hogy nyissunk más nemzetek felé is, hiszen csakis ezáltal tudjuk megmutatni másoknak azt, hogy kik vagyunk mi, székelyek, milyen történelemmel, múlttal rendelkezünk. Terveink között szerepel a Mini Székelygőzös létrehozása is a Mini Transilvania környezetében, amely 840 méter hosszúságú vasúti sínen közlekedik majd.
Egy újabb jövőbeli terv az Orbán Balázs Múzeum megalapítása. Az Orbán Balázs sírjának közelében lévő villát nemrég kaptuk adományba, ott tervezzük megalapítani a múzeumot. Ezt a régi villát a közösség bevonásával szeretnénk felújítani, hogy méltó helyen mutathassuk be nagy székelyünket. Jelenleg két történészünk kutatja Orbán Balázs életét különböző budapesti könyvtárakban és levéltárakban. Egyelőre csekély ismerettel rendelkezünk Orbán Balázsról; ahhoz képest, hogy milyen nagyszerű dolgokat köszönhetünk neki, nem ismerjük őt eléggé, és éppen emiatt tartjuk fontosnak bemutatni őt és az életművét. Ahogy a Mini Transilvania kiállítás, úgy a múzeum is többnyelvű lesz majd.
FAZAKAS SZABOLCS
1978. január 19-én született Székelyudvarhelyen.
Reklámfilmeket készített a következő cégek számára: Sleepy, Yippy, Atlassib, Junior, Melinda Instal, Vodafone, Maszol.ro, Félsziget – Coca Cola, Merkúr, Ambient, Impar, Autosupermarket.
Dokumentumfilmek, sorozatok:
- A Múzsa gyermekei: Erdély magyar színháztörténete (dokumentumfilm-sorozat) – 2003
- Duna Delta: dokumentumfilm-sorozat – 2002
- Varázspálcám a fakanál – hagyományos erdélyi ízek konyhája, 40 részes sorozat az MTV-n
- Székelyderzs Éléskamrája – 2013
- Vasparipával a Székelyföldi Legendáriumon – 2015
Díjak:
- Príma Polgár díj, Székelyudvarhely – 2015
- Kecskeméti Animációs Fesztivál – Likaskő, közönségdíj – 2015
- Simfest Marosvásárhely – Székelyderzs éléskamrája, a dokumentumfilm kategória díja – 2008
- Simfest Marosvásárhely – Félsziget – Coca Cola, a legjobb reklámfilm díja – 2006
- MTV – Magyar Ház Díj – 2002
- MTV – Magyar Ház Díj – 2001
- Moholy Filmfesztivál – Love kisfilm, alkotói díj – 2001
- Moholy Filmfesztivál – Love kisfilm, a legjobb határon túli alkotás – 2001
- Alternatív Nemzetközi Filmfesztivál – Love kisfilm, a térség legjobb filmese díj – 2001
- Árpika – a Nemzetközi Ökumenikus Fesztivál díja
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819