Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 2720
A köztéri szobrok jelentősen befolyásolják, alakítják a városképet, egy művészi alkotás nemesíti a város arculatát, emlékezésre, a múlt tiszteletére készteti a lakókat, az ideérkező vendégeknek pedig történelmet „tanít”. A köztéri alkotások karbantartása a helyi önkormányzatok feladatköre, hiszen az idő és sok esetben az emberi kéz is nyomot hagy a szobrokon.
Szoborkörkép Gyergyószentmiklós városából, a teljesség igénye nélkül.
Gyergyószentmiklós felé a Gyilkos-tó irányából haladva az út bal oldalán meredek lépcső vezet a Dancurás-emlékműhöz, amelyet az első világháború hőseinek emlékére állítottak 1919-ben. Az alkotás 1990 után került jelenlegi helyére, és felújításra vár.
A városba érkezve a római katolikus temetőben találhatunk még egy világháborús emlékművet, amelyet 2012-ben újítottak fel. Ugyancsak a temetőben található alkotással Szabó György plébánosnak állított emléket Szervátiusz Jenő szobrász 1942-ben. A plébános 1911 és 1937 között végzett munkája során lendületet adott az egyházi társulatoknak, egyesületeknek, a katolikus híveknek.
A temető árnyas fái között emlékezhetünk a Don-kanyarban elesett hősökre, a márvány emlékműnél, melynek alkotója ismeretlen.
– Továbbhaladva a Gyilkostó sugárúton a régi kórház előtti téren már nem láthatjuk dr. Fejér Dávid mellszobrát, melyet a sorozatos rongálások miatt eltávolítottak a helyéről. Alkotója, Burján Gál Emil szobrász újraalkotja az orvos mellszobrát, amely az új kórház udvarán kap helyet, várhatóan még idén – közölte érdeklődésünkre Balázs Szidónia, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője.
A Salamon Ernő Gimnázium előtt az iskola névadójának kőszobrát, Izsák Márton alkotását láthajtuk 1970 óta.
A város nagyjai
Az 1990-es évektől kezdődően több köztéri alkotás, szobor került a város különböző pontjaira: jelenleg 26 darab közvagyonban lévő alkotás található a város adminisztratív területén.
1991-ben két szoborral gazdagodott a város: Fogarasy Mihály püspök bronzszobrát a Márton Áron utcában, Balog Péter bronzalkotását pedig a sétálóutcában helyezték el.
1992-ben állították fel Burján Gál Emil alkotását a Gac-oldalban, a második világháborúban elesett székesfehérvári hősök tiszteletére. A fa alapanyagból készült szobor azóta már felújítási munkálatokon is átesett.
A város központjában, a főtéri parkban 1993 óta a római katolikus templom felé néz az egész alakos Szent Miklós-szobor, a város védőszentjének tiszteletére.
Felújítás, és ami még hiányzik
– A Virág-negyedi park két oldalán a Kossuth Lajos- és Petőfi Sándor-szobrok a ‘90-es években készültek: az előbbi Miholcsa József alkotása 1997-ből, az utóbbi pedig Bálint Károly bronzalkotása 1996-ból. A Petőfi-szobor felújítása, valamint talapzatának helyreállítása szintén szerepel a 2016-os tervek között. Ugyanebben az évben tervezik Batthyány Ignác püspök szobrának az elhelyezését is – tájékoztatott a sajtószóvivő.
Mielőtt szoborkörképünk végső állomására, a Bucsin-negyedbe érkeznénk, megkérdeztük András Szabolcsot, a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum történelemtanárát, mi a véleménye a város szoborarculatáról.
– Véleményem szerint a gyergyószentmiklósi szobrok művészetileg szépek, viszont a többség nem megfelelő anyagból készült, ezért leromlott állapotban van. Érdemes lenne a szobrok egy részét, például a Kossuth-szobrot bronzból újraönteni. Sajnálom, hogy az alkotások többsége nem érvényesül: a római katolikus templom udvarán lévő Nepomuki Szent János kőszobra a legrégebbi s talán a legszebb: jobb sorsot érdemelne. A református templom kertjében lévő Bethlen Gábor-szobor pedig olyan helyen kellene legyen, ahol jobban látszik. Elférne több absztrakt szobor a városban, a kortárs irányzatok képviselete elég szegényes. És végezetül úgy gondolom, hogy Rákóczi Zsigmond fejedelem megérdemelne egy teljes alakos bronzszobrot, hiszen Gyergyószentmiklós neki köszönheti az 1607-es vásárjogot, a mezővárosi rang elődjét – fejtette ki véleményét András Szabolcs.
Szent István vigyázza a várost
2016 májusában a Bucsin-negyedi Szent István-templom mellett, a megújult köztéren helyezték el Polgár Botond képzőművész Szent István-szobrát. A kelet felé néző, andezitből készült alkotás Szent István szilárd hitét jelképezve mutat utat a gyergyószentmiklósiaknak.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819