A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság 2015-ben indította útjára Fiatalok a jövőért – Támogatott foglalkoztatás elnevezésű projektjét, amelynek célkitűzése a gyermekvédelmi rendszerből kikerülő fiatalok és a szellemi vagy fizikai fogyatékkal élők számára megkönnyíteni a munkaerőpiacra való bejutást. A programról és a szolgáltatásról Elekes Zoltánt, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetőjét; Gál Katalin projektasszisztenst és Szilágyi Ágota pszichológust kérdeztük.
– Három évvel ezelőtt érkezett egy felkérés az egyik osztrák partnerünk részéről, hogy indítanának egy nemzetközi projektet, amelynek keretében szeretnének minket megtanítani egy új módszerre. A módszer lényege abban állt, hogy hogyan lehet a hátrányos helyzetű személyeket, főként a fogyatékkal élőket segíteni a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben. Belevágtunk ebbe a kétéves Leonardo da Vinci-projektbe, és elsajátítottuk a támogatott foglalkoztatás jól kidolgozott módszerét, amelyet nemcsak az Amerikai Egyesült Államokban, hanem a nyugat-európai országokban is előszeretettel alkalmaznak. Belföldi példákon keresztül is bizonyosságot nyert, hogy ezt a módszert itthon is érdemes lenne alkalmazni. Többször próbáltunk pályázatot benyújtani annak érdekében, hogy Hargita megyében elindítsunk egy ilyen szolgáltatást, végül az Európai Gazdasági Térség alapjától sikerült támogatást nyerni – részletezte Elekes Zoltán.
A projekt során azok a fiatalok kérhetik a szolgáltatást, akik fogyatékkal élnek, vagy azok, akik betöltötték 16. életévüket, és a közeljövőben elhagyják, vagy már elhagyták a gyermekvédelmi rendszert, de nem rendelkeznek stabil munkahellyel. A program keretében négy központ létesült, ahol szakképzett tanácsadók segítik a jelentkezőket.
– Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Gyergyószentmiklóson és Székelykeresztúron már működnek a támogatott foglalkoztatási központok. A központok létrehozásának helyét annak alapján határoztuk meg, hogy az adott városnak mekkora a területi lefedettsége, és természetesen azt is figyelembe vettük, hogy hol találunk megfelelő partnereket. A megyében már több olyan civil szervezet működött, amely ezzel a területtel foglalkozik, csak nem ilyen rendszerezetten és nem a módszer ismeretében. Ezzel a projekttel az ő munkájukat is segíteni szeretnénk, így partnerséget kötöttünk a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezetével, a Lókodi Ifjúsági Alapítvánnyal és CJD Domus Alapítvánnyal. Ezekben a központokban tanácsadóink rendelkezésére állnak azon érintett személyeknek, akik segítséget szeretnének kérni.
A fogyatékkal élők igen kis hányada tud aktívan részt venni, munkahelyet találni és helyt állni a munkaerőpiacon. Úgy gondoljuk, hogy szükség van ezekre a központokra, hiszen ezek a fiatalok egyrészt sok olyan képességgel nem rendelkeznek, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy egyedül tudjanak munkát keresni, másrészt számos előítélettel találkozhatnak a munkaadók részéről. Szükség van a támogatott foglalkoztatás szolgáltatására ahhoz, hogy ezeken az akadályokon szakember segíthessen átlépni mind a fiatalnak, mind az alkalmazónak – tájékoztatott az intézmény vezérigazgatója.
Egyénre szabott segítségnyújtás
A módszer egyénre szabott segítségnyújtást, személyre szabott támogatást jelent, ugyanis minden személynek másak a szükségletei, igényei.
– A program gyakorlati részét tekintve öt fontos fázist említhetünk meg, amelyeken tanácsadóink végighaladnak a munkakereső fiatalokkal. Első lépésként elbeszélgetnek velük, és meghatározzák a közös célokat. Nem lehet segíteni azon a személyen, aki ezt nem akarja. Ilyen értelemben fontos, hogy aki vállalja ezt az együttműködést, az tudatában kell legyen annak, hogy ő is hozzá kell járuljon a sikerhez. Ő nemcsak egy passzív alany, hanem aktív részese ennek a folyamatnak. A szakember őt segíti, de nem dolgozik helyette. Második lépésként személyre szabott, pszichológiai felmérést készítünk, ebben segítenek az igazgatóság munkatársai. Ezt követően az eredményeket külön megbeszélik a tanácsadókkal.
A harmadik fázisba érve, ismerve a személyek adottságait, megpróbálunk fejlesztési megoldásokat találni, képzésekre küldeni az illetőt, vagy adott esetben a személyes képességek fejlesztésén dolgozunk. Ezzel párhuzamosan történik a munkahelyek feltárása is. Feltételezzük, hogy megtaláltuk a megfelelő munkaadót, így negyedik lépésként megpróbáljuk elhelyezni a fiatalokat. A fiatalok állásinterjúra mennek, és ekkor kezdődhet a betanulás, valamint annak megállapítása, hogy milyen változtatásokat kell a munkaadónak végrehajtania ahhoz, hogy a az új alkalmazott is megfelelően tudjon érvényesülni, beilleszkedni. Végső fázisként, az utókövetés szakaszban megtörténik a személy önállósulása, amelyet leválási időszaknak is lehet nevezni. Alapvetően erről szól a projekt, ez a végső cél. Az ötödik lépés lejárta után ez a támogatás nem szűnik meg, hiszen bármikor felmerülhetnek újabb problémák – fejtette ki Gál Katalin.
A projekthez eddig 177 Hargita megyei fiatal csatlakozott, velük már hivatalos szerződést is kötöttek. Gál Katalin elmondása szerint a felmérés lassú ütemben zajlik, mert mindenkivel külön kell beszélni. Az eddig vállalt 20 fiatalból 16 személyt alkalmaztak, és a többi fiatalnak is biztosítanak képzéseket. A fogyatékkal élőknek nehézkes megfelelő tanfolyamot találni, ezért erre is fókuszálnak a projekt ezen szakaszában.
– Szeretnénk felvilágosítani az embereket, hogy egy sérült fiatal is képes lehet arra, hogy munkát végezzen. Nagyon sok esetben a szülők túlvédelmezik és féltik gyerekeiket, mivel számos előítélettel találkoztak, számos sérelem érte őket. Mi igyekszünk ebben segíteni a fiataloknak, ami nehéz, de nem reménytelen feladat – számolt be portálunknak az intézmény pszichológusa, Szilágyi Ágota.
A projektet az Európai Gazdasági Térség (EGT) Támogatási Alap 2009–2014 finanszírozza, és a Román Szociális Fejlesztési Alap által adminisztrált RO10-CORAI program támogatja.
Támogatott foglalkoztatási központok
- Csíkszereda
– postacím: 530190 Csíkszereda, Szentlélek utca 27-es szám
– ügyfélfogadás: hétfőn, szerdán és pénteken 9-13 óra között
– elérhetőség: 0722-250 241
zsuzsanna.incze@gmail.com
handicap@sec.ro
- Gyergyószentmiklós
– postacím: 535500 Gyergyószentmiklós, Fogarassy Mihály utca 4-es szám
– ügyfélfogadás: hétfőn, szerdán és csütörtökön 10-14 óra között
– elérhetőség: 0737-023 689, 0737-023 686
caagheorgheni@yahoo.com
- Székelykeresztúr
– postacím: 535400 Székelykeresztúr, Szabadság utca 22-es szám
– ügyfélfogadás: hétfőn, kedden és csütörtökön 9-13 óra között
– elérhetőség: 0266-242 736
fazakas.istvan@cjd-domus.ro
sasskati@freemail.hu
- Székelyudvarhely
– postacím: 535600 Székelyudvarhely, Benkő József utca 13-as szám
– ügyfélfogadás: hétfőn, szerdán és pénteken 12-16 óra között
– elérhetőség: 0366-566 866
timea.szabo@civitas.ro
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819