Főoldal / Ehejt / Telt ház a gyergyói bölcsődében

Telt ház a gyergyói bölcsődében

Minden fiatal anya átvergődik a dilemmán: bölcs döntés-e vagy nem bölcsibe íratni a picurka gyereket? Mielőtt még megköveznénk a bölcsődéket saját, több évtizedes emlékeink apropóján, érdemes egy szempillantást vetni a gyerekbarát intézményekre, amelyek ma már teljesen más rend és rendszer szerint működnek. Gyergyószentmiklós egyetlen bölcsődéjében folyamatosan telt házzal számolnak, az ötven férőhelyes intézmény az utóbbi években teljes létszámmal működik.

 

A kisgyerekes szülők körében talán mindig is téma lesz: járassuk, vagy ne járassuk bölcsődébe csemeténket. A döntés soha nem egyszerű, bár sok esetben a kényszer viszi rá az anyákat egyik vagy másik helyzet elfogadására.

 

Sanyarú emlékek az átkosból

Kisgyermekes szülőkkel beszélgetve nyilvánvalóvá vált, hogy sok anyuka még 30-40 évesen is hűen őrzi a kommunizmus korszakából elővillanó emlékképeket: sebtiben átadott gyerek a dadusnak, linóleum és szúrós pokrócok, egyenruha és könnyek között lenyelt étel, az anya könnyes szeme munkába indulás előtt. Ugyanakkor a bölcsődébe adott gyerekek mostanra szépen felcseperedtek, tehát semmiképpen sem mondható, hogy halálra kínoztak volna bárkit is ezeken a helyeken. Sokkal inkább az anyák lelkiismerete tűzi műsorra a folyamatos szorongást, „a gyerekemnek rám van szüksége ebben az időszakban, nem másra” – gondolják sokan.

A bölcsődék ma már teljes más szellemben működnek, és klasszisokkal magasabb rendű ellátottságot mutatnak: linóleum és szúrós pokróc helyett barátságos környezet, ízlésesen berendezett, gyerekbarát szobácskák, ízletes eledelek teszik hangulatossá a nappali gyerekellátás intézményesített formáját.

gyergyo2

 

Örökös dilemma: mi a jó a gyereknek?

– Nem igazán van más választásom. A családi és az anyagi helyzet nem engedi meg, hogy otthon maradjak, és a gyermekem hároméves koráig otthon maradjak. Nagyszülőkre nem számíthatok, a bébiszitteres megoldás pedig túl költséges, hiszen a legjobb esetben is rámenne a fél fizetésem. A bölcsődével teljes mértékben és minden téren elégedett vagyok. Mégis, nem szívesen adtam bölcsibe a gyerekemet, éppen azért, mert így le kellett mondanom arról a meghitt közelségről, mely a születése utáni első évben alakult ki közöttünk – fogalmazott B. Emőke.

–Tudatában vagyok annak, hogy sokan nem tehetik meg azt, amit én, hogy az első 3-4 évben gyerekükkel maradjanak, és nem gondolom úgy, hogy a bölcsőde szörnyű hely. Mégis úgy vélem, a gyerek szempontjából nagyon fontos, hogy az anya az első három évben lehetőleg otthon legyen a kicsijével. Két-három gyerek esetén a legnagyobb testvér talán még élhet ezzel a kiváltsággal, azonban a másodikat már általában hamarabb oviba adják, hiszen ott a nagytestvér is, a legkisebb pedig már lazábban felcseperedik a nagyobbak között. Nem az intézménnyel van bajom, csupán úgy vélem, az első három év nagyon fontos a gyerek életében, hiszen számos viselkedési mintát ilyenkor tanul meg, ebben az időszakban fejlődik érzelmi érettsége is, ezért ilyenkor legfőképpen az édesanyára van szüksége. Azt is el tudom fogadni, hogy léteznek nagyon aranyos és kedves, gyerekekhez kiválóan értő dadusok is, de úgy vélem, senki nem pótolhatja az anyát – fejtette ki véleményét I. Annamária, két kisgyerek édesanyja.

 

Egy intézmény a csöppségekért

A gyergyószentmiklósi bölcsőde a hetvenes években épült, célirányosan bölcsődének tervezték, és kezdetben a városi nagykórház volt a fenntartója. 2001-től különálló intézmény lett, ekkor adminisztrálását a helyi önkormányzat vállalta magára.

– Ami az intézmény anyagi fenntartását illeti, helyi költségvetésből, szülői hozzájárulásokból, valamint magánszemélyek adományaiból marad talpon az épület, és így lesz működőképes az intézmény. A gyerekek napi fenntartása jelen pillanatban napi 5 lejbe kerül, melyből korcsoportjuknak megfelelően napi négyszeri étkezést biztosítunk számukra. A befolyt összegekből biztosítjuk az alkalmazottak bérét, az épület fenntartási költségeit, a gyerekek gondozását és nevelését az előírt higiéniai normák betartásával – mondta el a Morfondír.ro-nak Baricz Katalin, a bölcsőde igazgatója.

gyergyo3

 

Fejlesztések is történtek

Az elmúlt évek fontosabb megvalósításai között az igazgató az épület hőszigetelését, a nyílászárok kicserélését, a saját hőközpont kialakítását, a biztonsági rendszer kiépítését, a csoportok családias környezetének megvalósítását említette. A bölcsőde jelenleg ötven gyerek befogadására alkalmas, az intézmény az elmúlt években – akárcsak jelenleg – teljes létszámmal működött. A személyzet 14 emberből áll, a szabályzat értelmében 8 gyermekre egy dadus, csoportonként 15-16 gyerek javasolt, amelyhez még egy egészségügyi asszisztens is szükséges. Egy bölcsődébe a törvény értelmében 3 hónapos kortól 3 éves korig fogadhatnak gyerekeket, ám a gyergyószentmiklósi bölcsőde adottságai miatt csak másfél éves kortól tudja befogadni a kicsiket. A következő tanévre minden év márciusában kell jelentkezni, és amint az év folyamán üresedés van, helyükre fogadnak új gyerekeket. Egyre nagyobb az igény erre a szolgáltatásra, ezért távlati tervként szerepel, hogy az épület adottságainak kihasználásával bővítsék a csoportok létszámát.

Olvasta már ?

Új energiákat hazahozni, nem a hírt, hogy odakint milyen jó

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük