Az iskolás évek kezdete minden gyerek életében rengeteg kihívással jár, de már csecsemőkortól segíthetjük felkészíteni őket erre az időszakra. Vásárhelyi Enikő szenzomotoros terapeutával a fejlesztési lehetőségekről, az iskolaéretlenségről, a szülők feladatairól beszélgettünk.
– Milyen mértékben különíthető el egymástól a gyerek testi és értelmi fejlődése?
– Már Piaget óta tudjuk, hogy a motoros és az értelmi fejlődés összefügg. Amennyiben a gyerek első két életévében megfelelően ingergazdag a környezet, akkor a későbbiekben építkezhetünk az itt megszerzett alapokra, harmonikusan rá tud épülni a konkrét műveletek, majd az absztrakt gondolkodás szakasza is.
Azoknak a gyerekeknek van jó esélyük a sikeres iskolai beválásra, akiknél a belső érés és a külső környezeti ingerek együttes hatására időben integrálódtak a csecsemőkori reflexek és az elemi mozgásminták.
– Mennyi idős kortól válhat a gyerek hasznára a szenzomotoros terápia?
– 0–7 éves korig alkalmazzuk az állapot és mozgásvizsgálatot. Már koraszülött babákat vagy olyan újszülötteket is fejlesztek, akiknek feltehetően sérült az idegrendszerük, vagy valamilyen oknál fogva nem működik megfelelően. Ennek kapcsán újból kiemelném a környezeti ingerek hatását: minél több ingert kap egy újszülött, annál nagyobb az esélye annak, hogy idegrendszere a későbbiekben megfelelően működik majd.
– Mennyire standardizálható a korokhoz kötött mozgásfejlődés? Ha valaki később kezd el kúszni, mászni, mint ahogy azt megírták, mennyi idő után aggódnak jogosan a szülők?
– Valójában minden gyerek más és más, ezért minden gyerek más tempóban fejlődik. A mozgásfejlődés üteme egyrészt örökölt, másrészt függ a baba alkatától és motivációjától is. Vannak olyan csecsemők, akik lassan, de biztosan fejlődnek, akik lépésről lépésre haladnak, gyakran látszólag semmi sem történik velük, aztán egyik napról a másikra előrukkolnak a következő nagymozgással, mégpedig rögtön biztonságos és kifinomult formában. Ezzel szemben vannak olyan babák, akik bámulatosan gyorsan fejlődnek, de a biztonsági óvintézkedések hiányát a saját bőrükön kell hogy megérezzék.
Mi, mozgásterapeuták természetesen követünk egy standardot, én személy szerint rugalmasabb vagyok. Fontos, hogy megállapítsuk, hogy mi az oka annak, ha a gyerek fejlődése nem megfelelő ütemben halad. Nem az a gond, hogy valaki később kezd el kúszni vagy mászni, egy-két hónap eltérés még nem ad okot aggodalomra. A legfontosabb az, hogy a gyerek végighaladjon a mozgásfejlődés különböző szakaszain, és az elemi mozgásmintákat helyesen végezze.
– Milyen szerepük van a primitív reflexeknek?
– Már a méhen belüli élet során kialakulnak a primitív reflexek, amelyek segítik a magzatot az őt körülvevő világhoz való alkalmazkodásban. A primitív reflexek az első életévben a csecsemő mozgásának lépcsőzetes fejlődését irányítják.
A csecsemőkori reflexek által a gyerek folyamatosan edzi az érzékszerveit is. Ahogy nő a baba mozgástere, úgy egyre összetettebb feladatok végzésére lesz alkalmas. A különböző mozgások által a csecsemő fejleszti a szem-kéz távolság felmérését, a térbeli tájékozódás képességét, az egyensúlyérzetét, kialakulnak a keresztirányú mozdulatok, a finom ujjmozgások és sok más létfontosságú képesség.
– Miért fontos a primitív reflexek leépülése?
– A primitív reflex szerepét a testtartó reflexek veszik át, ez utóbbiak segítik majd élete végéig a mozgásban. Ha valamelyik primitív reflex valamilyen oknál fogva nem épül le az első életév folyamán, akkor továbbra is beleszól a testtartó reflexek munkájába, és megzavarhatja a mozgáskoordinációt, valamint a tanuláshoz, a feladatmegoldáshoz szükséges információfeldolgozást is.
– Miből áll egy iskolaérettséget felmérő teszt?
– Öt területen vizsgáljuk az iskolaérettséget. Az első terület az idegrendszer érettsége, a második a mozgásvizsgálat, a harmadik a testvázlat, a negyedik egység az érzékeléssel foglalkozik, az ötödig meg a ritmusra fektet hangsúlyt. A vizsgálat alatti magatartást nem pontozzuk külön, de a szakvéleményünkben jelezzük, hogy a gyerek mennyire volt együttműködő, milyen a kudarctűrő képessége, mennyire jó a feladattudata.
– Mi a tapasztalat, mennyire hajlamosak a pedagógusok komolyan venni az eredményt? Hát a szülők?
– Általában a pedagógus az a személy, aki jelzi a szülőnek, hogy gyermeke fejlődése eltér a kortársaiétól. Eléggé szkeptikusak a szülők, és gyakran bíznak abban, hogy majd az idő megoldja a problémákat. Nem szeretnék általánosítani, mert sok esetben nagyon komolyan veszik az eredményt, és lelkiismeretesen végzik a terápiát, ami meg is hozza az eredményt.
– Miből veheti észre egy szülő, ha óvodáskorú gyereke visszamaradott?
– Három területen jelentkezhetnek tünetek. Lehet motoros, ami észrevehető a mozgáskoordináció gyengeségéből, az erőadagolási problémákból, az egyensúlyzavarból, az akadályozott beszédfejlődésből is.
Ha pszichés-kognitív jellegű problémáról van szó, akkor előfordulhat emlékezeti gyengeség, információfeldolgozási zavar, figyelemzavar, diszlexia, szorongás, depresszió.
Amikor szociális problémával állunk szemben, akkor a gyereknek nehezére esik a szabályok felismerése és elfogadása, problémát okozhat a leválások-kötődések dinamikájának eltérései, a bohóc/áldozat/agresszor szerep vállalása.
– Kihez fordulhat a szülő?
– Forduljon bizalommal egy szenzomotoros terapeutához. Legtöbb esetben sok munkával meg lehet oldani a felzárkózást. Felismerjük a problémát, megtervezzük a terápiát, és ahol a szülő kellő komolysággal kezeli és betartja a programot, ott minden esetben sikertörténetről beszélhetünk.
VÁSÁRHELYI ENIKŐ SZENZOMOTOROS TERAPEUTA (TSMT-I)
Pszichológia és gyógypedagógia szakon diplomázott.
Budapesten tanult szenzomotoros terapeutának.
Dolgozott a koraszülöttosztályon és a neontológiaterápiás osztályon is.
Jelenleg ő az egyetlen Maros megyében, aki önkéntesként, szenzomotoros terápiával már újszülöttkortól foglalkozik a gyerekek fejlesztésével.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819