Még szerencse, hogy ezúttal ilyen tág kategóriát választottunk, így összeállításunkban a zene, az ékszerek és egy limuzinalvázra épített guruló otthon is megfér egymás mellett. A látszatra eltérő történeteket egyvalami azért mégis összeköti: a székelyföldiek kreativitásból nem szenvednek hiányt.
Idén is taroltak a gyergyóiak a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton: profi kategóriában a No Sugar zenekar, amatőrként pedig a gyergyószárhegyi DreamLand Residents kapott első díjat az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete és a Gitár East Egyesület közös pályázatán. Mindkét zenekar számára meglepetést és munkájuk elismerését jelenti a díj, és gőzerővel dolgoznak azon, hogy minél több zenei csemegét ajándékozzanak az erdélyi zenekedvelőknek.
A Hiszek benned a No Sugar zenekar idén tavasszal megjelent kislemezének címadó dala, immár a 2016-os év legszebb erdélyi magyar dala. A több mint tízéves múlttal rendelkező zenekar számára hazai és magyarországi fellépési lehetőségeket és médianyilvánosságot is hozott a díj; a pörgős zenei hétköznapok gyümölcse pedig a gyergyószentmiklósi Progym jégkorongcsapat számára írt himnusz, valamint a december elején bemutatott Ma játsszunk angyalost című karácsonyi daluk.
„Mi hiszünk abban, amit csinálunk, abban, hogy sok munkával el lehet érni a célt, de mindenekelőtt hiszünk a zene varázsában” – vallja Bereczky Botond, a zenekar egyik alapítója.
Legszebb álmait is túlszárnyalta a 2015 nyarán létrejött gyergyószárhegyi zenekar: idén szeptemberben rögzítették saját dalokból álló kislemezüket Aduász címmel a budapesti Utópia hangstúdióban. Az addig Dreamland Music Project nevet viselő formáció tagjai ekkor ébredtek rá, hogy ők már nem a tervek szintjén léteznek, hanem a valóságban is; a kéthetes stúdiózás ideje alatt családias légkörben „összezárva” Dreamland Residents (Álomföld lakói) névre keresztelték át magukat.
„Nagy megtiszteltetésként ért, hogy amatőr kategóriában első helyezést kaptunk, felemelő érzés számunkra, hogy értékeset alkottunk” – mondta el portálunknak a zenekar billenytűse, Mihály Csaba, akitől azt is megtudtuk, hogy gőzerővel írják a saját dalokat, hiszen nagylemez kiadását tervezik.
A No Sugar zenekarral készült cikkünk itt található.
A Dreamland Residents zenekarról bővebben itt olvashatsz.
Török Réka minden ékszer-kollekciójában ott van maga a tervező, a mindig megújulni vágyó, ötletekkel teli iparművész, aki a színházi díszletek és jelmezek világában ugyanolyan otthonosan mozog, mint egy képzőművészeti alkotótáborban.
„Divattervező szakon végeztem Kolozsváron, és az ékszerkészítés irányába indultam el, aminek egyszerű oka volt: akkor Londonban éltem egy kis szobában, ahol nem volt lehetőség nagyobb darabokkal dolgozni. Ez hat évvel ezelőtt történt, azóta kinőtte magát ez a tevékenység, és megszületett a ReKKo dizájn” – mesélte Réka, akinek a Wonderlab üzletnek köszönhetően Budapesten is ismertté váltak az ékszerei, hiszen az ide járó stylistok számos esetben Rekko ékszert választottak fotózáshoz, videoklip-forgatáshoz, emellett több énekesnő is viselte már ezeket a kiegészítőket egy-egy koncert erejéig.
A Rekko ékszerek elsősorban merész, határozott nőknek szólnak, kell hozzá tartás, kisugárzás, hogy megfelelően mutassanak, cserébe viszont öltöztetnek.
„Eleinte féltek az ékszereimtől, főképp azért, mert a megszokottnál nagyobbak. Én viszont azt szeretem, ha egy ékszer óriási, én is ilyeneket hordok: a saját stílusom van bennük, saját magamat képviselem általuk. (…) Nem kell hozzájuk felvenni semmi extrát, sőt tilos túldíszített ruhákat viselni hozzájuk, mert az már zavaró a szemnek. Egy fekete ruhával, egyszerű farmerrel, pólóval és akár sportcipővel is hordhatóak, nagyon sokat dobnak az öltözéken” – részletezte az iparművész.
A Rekko dizájn történetéről szóló teljes írásunk itt olvasható.
Ha két építészmérnökből áll össze egy házasság, nehéz elképzelni bármilyen korlátot az álomlak megtervezésével és kivitelezésével kapcsolatban. Esetünkben kell hozzá egy limuzin alváza, a két lelkes szakember, az őket motiváló gyerekük és rengeteg dolgos, baráti kéz.
„Az egész úgy kezdődött, hogy megvásároltunk egy területet, ami a város közvetlen közelében van, és mivel külterület, ezért gyakorlatilag semmit sem lehet rá építeni.
Az évek során kialakítottunk magunknak egy elég kellemes kis környezetet ott: veteményesünk van, gyakran sütkéreztünk ott a barátokkal. Egyre inkább szerettünk oda járni, így kezdett problémát jelenteni, hogy nem maradhatunk ott éjszakára, mindig be kell autókázni a városba. Akkor jött az ötlet, hogy tegyük kerekekre a házat, így elkezdtem nézelődni, hogy milyen megoldások vannak erre (…) Szerettük volna minél jobban kihasználni a pici teret, hogy ha valaki bejön, ne azt érezze, hogy egy lakókocsiban van. Ha becsukjuk az ajtót, majdnem olyan, mintha otthon lennénk” – közölte a nem mindennapi lakás egyik megálmodója, Szakács Botond, majd hozzátette: mivel ők az elsők az országban, akik ilyesmire adták a fejüket, így optimistán szemlélik a jövőt, az értékesítés szempontjából nem gondolkodnak külföldben.
Az építészmérnök házaspár a jövőre nézve azt tervezi, hogy projektjükkel nagyobb rendezvényeken is megjelennek, ezenkívül kisebb találkozókat is szerveznek, ahol majd további terveikről tájékoztatják az érdeklődőket.
Amennyiben felkeltettük érdeklődésed, olvass tovább itt.
A Milyenek a székelyföldiek? elnevezésű karácsonyi számunk Tudják, mitől döglik a légy című kategóriájába a teljesség igénye nélkül a Morfondír.ro hetilapban megjelent írásainkból szemelgettünk. Amennyiben tudsz olyan kreatív személyekről, akikről még nem írtunk, javaslatodat jelezd bátran kommentben vagy az office@morfondir.ro e-mail címen.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819