Főoldal / Ehejt / Változtatnának az örökbefogadás feltételein

Változtatnának az örökbefogadás feltételein

Bár az örökbefogadást szigorú jogi aktusként kezeljük, tulajdonképpen egy életre szóló döntéshozatalt jelent. Talán egyetlen jogi aktusnak sincs ennyire mélyreható jelentése. Az elhatározás, miszerint valakivel életre szóló, rokoni kapcsolatot létesítünk, nem egy-két napi gondolkodás szüleménye, általában egy átélt trauma gyógyírjaként szolgál. Míg a folyamat papírokkal is alátámaszthatóvá válik, mindkét fél részéről igen nehéz időszakról beszélünk. Ez a lélektani helyzet, amely tulajdonképpen a gyerek és legjobb esetben a két szülő között jön létre, nagyban befolyásolja főleg a gyermek életét. Az örökbefogadás érzékeny területe a törvényhozó részéről is fokozott odafigyelésben részesül.

 

Az örökbefogadást szabályzó, 273/2004-es számú törvény (2012-ben módosítva), valamint a Polgári Törvénykönyv értelmében az örökbefogadás az a jogi aktus, amelynek során rokoni kapcsolat jön létre az örökbe fogadott gyermek és az örökbe fogadó szülők között, megszakítva ezzel a vér szerinti szülőkkel való rokoni kapcsolatot. A képviselőház által márciusban elfogadott törvénytervezet jelentősen módosítaná az örökbefogadás intézményrendszerét.

 

Az örökbefogadás nagy lépésekben

  1. lépés: az örökbefogadó kérése, az örökbefogadás feltételei és az örökbefogadott jogai

A törvény értelmében az örökbefogadó az alábbi feltételeknek kell megfeleljen.

  • Legalább 18 évvel idősebb kell legyen annál a személynél, akit örökbe kíván fogadni.
  • Személyiségét és körülményeit tekintve alkalmas kell legyen a gyermek örökbefogadására – ezt az ún. örökbefogadásra való alkalmasságot egy előzetes eljárást és felkészítést követően a gyámhatóság állapítja meg. Ugyan az örökbefogadó anyagi háttere fontos az örökbefogadott iskoláztatásához és felneveléséhez, a törvény nem ír elő minimális jövedelemforrást. Ennek a feltételnek a teljesítését szintén az örökbefogadásra való alkalmasságot megállapító gyámhatóság ellenőrzi.
  • Cselekvőképes, egészséges személy kell legyen.
  • Nem fogadhat örökbe az, aki személy vagy család ellen, szándékosan elkövetett bűntett, továbbá ember- vagy drogcsempészet miatt jogerős bírósági ítélet alatt áll.
  • Két személy együtt egy gyermeket nem fogadhat örökbe, kivételt a házastársak képeznek.
  • Azonos neműek nem fogadhatnak örökbe.
  • Az örökbefogadásnál elsőbbséget élveznek azok a családtagok, akik legalább hat hónapot éltek a gyerekkel, ez pedig nem sérti a gyermek mindenekfelett álló érdekeit.

Ahhoz, hogy egy gyereket örökbe fogadhassanak, a gyámhatóság egészen a gyermek negyedfokú rokonságáig külön-külön írásos lemondó nyilatkozatot kell kérjen, amennyiben ezek a személyek ismertek. A hozzátartozók keresésének időtartamát az új törvénytervezet egy évről hat hónapra rövidítette le.

A 2012-ben hozott törvénymódosítás értelmében pedig azokat az árvákat, akiknek szülei már a születéskor ismeretlenek voltak, a születési bizonyítvány kiállításától számított 30 nap után örökbe fogadhatónak nyilvánítják. Ugyancsak a törvénymódosítás tette lehetővé azt is, hogy a gyámhatóság engedélyezze azoknak az intézetben nevelkedő gyerekeknek az örökbefogadását, akiknek szülei bár ismertek, de semmi érdeklődést nem tanúsítanak gyermekük iránt. Ebben az esetben, miután a gyámhatóság megbizonyosodott arról, hogy a szülők egy éven keresztül teljesen elhanyagolták gyermeküket, az év lejártától számítva újabb egy év után örökbe fogadhatóvá nyilváníthatja az illető gyereket.

Az új törvénytervezet a gyermek örökbe fogadhatónak való nyilvánítását módosítaná. Ez jelenleg két évre szól, a módosítás értelmében pedig egészen addig nem veszítené hatályát, amíg a gyerek be nem tölti a 14. életévét.

 

Milyen iratokat kell leadjon egy örökbe fogadó szülő?

A lakóhely szerinti megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz benyújtott kérésnek kötelező módon az alábbi iratokat kell tartalmaznia:

  • személyi igazolvány, letelepedési engedély másolata;
  • saját felelősségnyilatkozat, miszerint a kérelmező a kérést megelőző 12 hónapban hosszasan tartózkodott/lakott Románia területén, továbbá az ebben az időszakban tett külföldi utazásai összesen nem haladják meg a 30 napot;
  • születési bizonyítvány hitelesített másolata;
  • hitelesített másolat a házassági anyakönyvi kivonatról/a házasság felbontásáról szóló anyakönyvi kivonatról;
  • a lakhely tulajdonát/használati jogát igazoló okirat;
  • a bűnügyi nyilvántartás;
  • a jövedelmi viszonyról szóló igazolás;
  • az örökbe fogadó személy jellemzése (legkevesebb két tulajdonságának megnevezése) az utolsó munkahelyéről;
  • ha csak az egyik házastárs akar örökbe fogadni, a másik félnek nyilatkozatban indokolnia kell, hogy miért nem kíván ő is örökbe fogadó fél lenni;
  • saját kézzel írott, saját felelősségű nyilatkozat (házastársak esetében külön-külön), miszerint az örökbefogadónak nincsen nevelésbe vett gyermeke, és nem áll a szülői felügyelet megszüntetését kimondó, jogerős bírósági hatály alatt;
  • az örökbefogadó élettársának bűnügyi nyilvántartása;
  • az örökbefogadóval együtt lakó személyek orvosi bizonylata.

 

  1. lépés: felkészülés ismerkedés. Megtalálni a legjobb szülőket

A lakóhely szerinti megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság a kérés benyújtásától számított legkevesebb 120 napon belül határoz. A 120 nap alatt három fő szempont szerint értékelik az örökbefogadás iránti kérelmet. Először is egy szociális felmérés alapján megállapítják az örökbefogadásra való alkalmasságot, ezt követően pedig egy pszichológiai, majd egy gyakorlati felmérésen mérlegelik az örökbe fogadó szülő kérését a gyermek érdekeit szem előtt tartva. Ez az időszak nem csupán formaság. Az alkalmassági vizsgálat, amelynek során legalább négy alkalommal pszichológussal való beszélgetésen kell részt venni, az örökbe fogadni szándékozó szülő sokoldalú felkészítését jelenti. A szülő meg kell ismerje azokat a nehézségeket, amelyekkel személyiségéből, motivációiból adódóan szembesül majd az örökbefogadás során. Fel kell mérje azokat a helyzeteket, konfliktusokat, amelyeket a gyermek odakerülése okozhat, de azt is tudatosíthatja, hogy miként és kinek a segítségével oldhatóak meg ezek a problémák.

Ha az örökbe fogadó szülők a vizsgálat eredményeként alkalmasnak bizonyultak, az igazolás hatálya a márciusi törvénytervezet jóváhagyása következtében 1 évről 2 évre nyerne meghosszabbítást. Ez idő alatt a megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság feladata, hogy a szülőket és a gyermekeket is külön-külön ismerve megtalálja a legösszeillőbb szülő-gyermek párokat.

A gyermekvédelmi igazgatóság előtérbe helyezi azt a családot/örökbefogadót, aki örökbe fogadta a gyerek többi testvérét;

  • rokon;
  • már legkevesebb 6 hónapot együtt éltek;
  • közös a nyelvük vagy az etnikai hovatartozásuk;
  • a család anyagi helyzete megengedheti a gyermek egészségügyi ellátását;
  • földrajzi elhelyezkedése szempontjából közelebbi.

A legösszeillőbb szülő-gyermek párok megtalálását személyes találkozások, beszélgetések követik a szülők és a gyermekek között. Miután a szülő, a gyermek és a gyámhatóság is alkalmasnak ítélte az új kapcsolatot, az örökbe fogadó szülő rendszeresen ellenőrzött, 90 napos „próbaidőre” szárnya alá veszi a gyermeket.

 

  1. lépés: az örökbefogadás jogi aktusa. Az új család

Az új család öröme páratlan érzést, megnyugvást, elégtételt jelent mind az örökbe fogadó szülőnek, mind pedig a gyermeknek. Egy harmonikus, új családi fészek megteremtése érdekében a törvényhozó is igyekszik kedvezőbb feltételeket biztosítani a szülőknek. Az ún. alkalmazkodási szabadságnak – amelynek ideája nemrég látott napvilágot – tulajdonképpen ez is lenne a célja. A márciusban elfogadott törvénytervezet értelmében az alkalmazkodási szabadságot azok a szülők igényelhetnék, akik kétévesnél nagyobb gyereket vesznek örökbe, ráadásul havi 1700 lejes juttatásban is részesülnének. Ez a szabadság, a többi szabadsághoz hasonlóan, alanyi jogon járna az alkalmazottaknak, munkaadó általi megtagadása pedig szabályszegésnek minősülne.

Abban az esetben, ha a gyerek még nem töltötte be a 2. életévét, az egyik szülő igényelheti a gyermeknevelési szabadságot.

Mivel az örökbefogadás egy bizalmas jogi aktus, a vér szerinti szülők csak az örökbe fogadó szülők vagy a gyermek beleegyezésével kaphatnak további információkat az örökbefogadásról és örökbe fogadott gyermekükről. Fordítva pedig csak a teljesen cselekvőképes örökbefogadott kérhet tájékoztatást vér szerinti szüleinek adatairól. Az új szülők kötelesek fokozatosan elmondani a gyermeknek, hogy örökbe fogadták őt.

Olvasta már ?

Új energiákat hazahozni, nem a hírt, hogy odakint milyen jó

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük