Egy egységes és szerethető városkép kialakulását jelentősen befolyásolja a zöldövezetek léte, aminek hiányát vagy előnyeit különösen a nyári hőségben érzékeljük. Az Európai Unió irányelvei szerint városi környezetben minden lakosra 28 m2 zöldövezet kell jusson, hiszen az élhető mindennapokhoz jelentősen hozzájárul a friss, oxigénben dús levegő. Gyergyószentmiklóson többéves tesztperiódust, egy hónapos közszemlét és lakossági véleményezést követően idén áprilisban a helyi képviselő-testület elfogadta a zöldövezetekre vonatkozó átfogó szabályzatot: ennek értelmében készül el a város zöldövezeteinek jegyzéke is.
A város zöldarculata szembetűnően változott a Bucsin-negyedi Szent István tér létrejöttével: az új templom körül kialakított közösségi tér jelentős parkosított felülettel, virágágyásokkal, fákkal, gyepes felülettel nemcsak a negyed arculatát javította, de a lakosok számára is egy tenyérnyi zöldfelületet, a szabadban való tartózkodás lehetőségét biztosítja.
A Virág-negyed felé haladva a járdák mentén is láthatunk facsemetéket, igaz, helyenként jelentős rongálás nyomait is észrevehetjük rajtuk.
– Az elmúlt négy évben a város területére mintegy 506 speciálisan köztéri, gömbkoronás fát, valamint közel 80 200 facsemetét ültettek el erdősítési program keretében az önkormányzat megbízásából. Emellett folyamatban van a több kilométer újonnan megépített járda menti zöldövezet kialakítása is a Gyilkostó sugárút, a Kossuth Lajos utca, a Tűzoltók utca, valamint a Nicolae Bălcescu utca mentén – tájékoztatott Balázs Szidónia, a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal sajtóreferense.
A Virág-negyedi park is apróbb változtatásokon esett át az utóbbi években: a parkosított részen székeket, asztalokat helyeztek el, és árnyas fák alatt hűsölhetnek a lakók; ugyanitt helyezték el Cegléd város önkormányzatának ajándékát, egy Orbán Balázs-mellszobrot.
– A főtéri park a város legrégebbi zöldövezete: 4557 m2 gyep és 387 m2 virágágyás tartozik hozzá; arculatának helyreállítására pályázati alapokat szándékszik lehívni a városvezetés. Ugyanitt sor került a megbetegedett és elöregedett fák eltávolítására, az elnőtt növényzet metszésére, de tekintettel a főtéri épített örökségre, látványos változásra lenne szükség, amely egységesen és átfogó módon kezelné az összes kérdést a vezetékektől, a forgalmon át a zöldövezetig – részletezte Balázs Szidónia.
Ki felel értük?
A város zöldövezeteinek listája itt nem ér véget, a képviselő-testület idén áprilisban fogadta el a zöldövezetekre vonatkozó átfogó szabályzatot, amelynek értelmében elkészül ezek jegyzéke is, ami a fasorok, út és járda menti védősávok, parkok és játszóterek adatait tartalmazza majd. – A jegyzék egyelőre nem teljes, az adatgyűjtés folyamatban van, viszont a regiszterben jelenleg 57 499,98 m2 zöldövezet szerepel. Ebből mintegy 30 727,6 m2 az önkormányzat karbantartásában van, a fennmaradó hányad pedig a lakók kezelésébe tartozik. Az idén életbe lépett zöldövezet-karbantartási keretszabályzat értelmében jelentősen megnőtt az önkormányzat kezelésébe tartozó felületek mennyisége, a tavalyi 11 ezer négyzetméternyi felülethez képest idéntől ennek gyakorlatilag háromszorosával számolunk – adta tudtunkra a sajtóreferens.
Az önkormányzat mellékgazdasága és kertészeti munkával megbízott munkatársai, valamint az önkormányzat tulajdonában lévő cég közösen végez rendszeres karbantartási munkálatokat, de a lakosság is kiveszi a részét a munkálatokból.
A Sipos család a Szent László parkot gondozza, a Hargita Megyei Mozgássérültek Egyesülete a művelődési ház környéki két park, valamint a Fejér Dávid utca–Gyilkostó út közötti gyepes felület gondozását vállalta el.
A lakók szemével
– Sajnos a nagyobb városokban csökken a zöldövezetek aránya, de az utóbbi években Gyergyószentmiklóson pozitív változást észleltem e tekintetben. Meglehetősen javult a város zöldarculata, egyre több olyan jellegű kezdeményezésről hallani, amelyek kicsi városunk szebbé tételét célozzák meg.
Édesanyaként lényegesnek tartom, hogy a gyerekek minél több időt töltsenek a szabadban, ezért sokat számít, ha városunkban egyre több biztonságos, tiszta, szabadidő eltöltésére alkalmas zöldközterület, park, játszótér, sétálóutca létesül, ami arra ösztönzi a családokat, hogy kimozduljanak otthonról.
Ami a közbiztonságot illeti sajnos általános tapasztalat Gyergyószentmiklóson, hogy a közterek, parkok kiszolgáltatottak a kóbor kutyák sokaságának, a rongálásnak, vandalizmus is előfordult már. Ezen szükséges lenne javítani – nyilatkozta megkeresésünkre Lukács Imola, a Fészek – Gyergyói Édesanyák Egyesületének elnöke.
Mindenkori cél
A helyi önkormányzat fontosnak tartja a zöldfelületek növelését a város területén, a jelenlegiek megtartását és bővítését, valamint játszóterek építését. A helyi költségvetésben ez külön tételként szerepel, minden ide kapcsolódó költséggel együtt közel 500 ezer lejes az idei keretösszeg.
Jelentős – mintegy 20 hektáros – zöldövezet a Gyergyószentmiklós északkeleti határában lévő Csíky kert dendrológiai park. Alapítója dr. Csíky Dénes ügyvéd, aki a megvásárolt területen 1884-ben fogott hozzá fák és cserjék ültetéséhez, 1909-re készült el a kert, melyet 1980-ban nyilvánítottak védett területté.
2008-ban Gyergyószentmiklós helyi tanácsa bérbe adta a területet a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) kihelyezett tagozatának, azzal a céllal, hogy visszaadják annak arborétum jellegét.
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819
Deprecated: Function get_magic_quotes_gpc() is deprecated in /home/morfondi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4819